Mitäs mieltä olette, uusi K-kauppa kantatien varteen jätetynnyrien paikalle Shellin viereen sekä 250m" kahvila-ravintola. jos näin tulee tapahtumaan 2019, niin Shellistä loppuu ruokailijat ja uusi kahvi-ravintola ahmaisee ruokailijat Shellistä. Onko tämä oikein? Ja kunta mukana etsimässä vuokralaista kahvila-yrittäjäksi. Ei ole muuten riitä asiakkaita sinne uuteen, kun nytkin on jo hiljaista kylässä.
Oripään Shellin viereen kauppakiinteistö
10
1312
Vastaukset
- Orippäästä
Jos uusi kauppa ja kahvila nousee Kantatien varteen, uskoisin asiakkaita riittävän, koska silloin myös ohikulkijat poikkeaisivat ostoksille ja kahville. Ehkä jopa asiakkaita olisi enemmän kuin nykyään. Ja kyllä Oripäähän on kaivattu jo pitkään kunnon ruokapaikkaa ja kahvilaa.
- Kebua
Jaa, luuletko tosiaan, että muka ohikulkijat pysähtyy siihen risteykseen syömään ja tauolle? Niks, turku onjo liian lähellä tamperetta tultaessa ja turusta lähettäessä ei kukaan pysähdy syömään, jollei ole helvetillinen nälkä. Kesällä toli voi ihmisiä käydä, mutta kesällä siinä pitäisi tehdä talvea varten tili, mutta onnistuuko, sen näkee, ken kokee!
Kysymys kuuluu, kuka edes uskaltaa mennä siihen yrittäjäksi, ainakin Shellille se tuo haittaa, kun vie huoltamolta ruoka-ja kahviasiakkaat, kumpi sitten on parempi? Joku karvaranne voi tietysti tulla Finnveran tuella siihen...pitää puoli vuotta paikkaa, käärii rahat ja häippäisee, niinkuin osa on muualla tehnyt! - Kylästä
Kebua kirjoitti:
Jaa, luuletko tosiaan, että muka ohikulkijat pysähtyy siihen risteykseen syömään ja tauolle? Niks, turku onjo liian lähellä tamperetta tultaessa ja turusta lähettäessä ei kukaan pysähdy syömään, jollei ole helvetillinen nälkä. Kesällä toli voi ihmisiä käydä, mutta kesällä siinä pitäisi tehdä talvea varten tili, mutta onnistuuko, sen näkee, ken kokee!
Kysymys kuuluu, kuka edes uskaltaa mennä siihen yrittäjäksi, ainakin Shellille se tuo haittaa, kun vie huoltamolta ruoka-ja kahviasiakkaat, kumpi sitten on parempi? Joku karvaranne voi tietysti tulla Finnveran tuella siihen...pitää puoli vuotta paikkaa, käärii rahat ja häippäisee, niinkuin osa on muualla tehnyt!Luulen tosiaan. Eihän tuolla sinun esittämälläsi väitteellä missään esim. Auran ABC:lläkään kävisi kukaan syömässä. Turku on siinä vielä lähempänä. En ymmärrä ajatuksenjuoksuasi. Ellet sitten ole itse huoltamon pitäjä.
Kantatien varteen??? Ihan väärä paikka, liittymä pitäisi olla kantatieltä, kulkijat huruttelee risteyksen ohitse, jakatsoo, "ohoh, mikäs tual oli" ja meni . . . .seuraavaksi Auran ABC.
- Kylästä
Toivottavasti saadaan sitten jatkossa kunnon ruokaa eikä pelkkää huoltismättöä. Ja hyvähän se on Oripäähänkin saada vähän kilpailua.
- Sepponaapurista
Onhan se hyvä saada kilpailua, shellin hinnat on aika lailla kaupunkitasoa mikä on kyllä aivan liikaa noin pienellä paikkakunnalla. Ja kauppakiinteistö kylällä alkaa olla melkolailla ehtoopualla jo. Hienoa olisi saada uusi kauppa, tulee kuitenkin asioitua usein tuolla oripäässä.
- Orippääst
Tulevan kaupan sijainti kyllä ihmetyttää. Eikö nyt muuta paikkaa olisi löytynyt?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045281Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17610821Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369691Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858498Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok02850Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282202- 321485
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261470