Uskonnon lukitsema järki

Todellisen maailman menoa seuraavat pistivät varmaan eilen merkille, että Suomessa jaettiin kirjallisuuden Finlandia-palkinto, jonka tänä vuonna sai Juha Hurmeen Niemi.

Luin tämän kirjan jo heti sen ilmestyttyä, koska Juha Hurme on yksi loisteliammista älyköistä maassamme. Ammatiltaan hän on tällä hetkellä teatteriohjaaja, ja koulutukseltaan biologi.

Finlandia-palkittu Niemi on uljas lukukokemus, jossa käydään läpi maailmanhistoria alkuräjähdyksestä 1800-luvun alkuun ja erääseen niemeen, joka nykyisin tunnetaan Suomena.

Jokaisella sivulla ja lähes jokaisessa lauseessa suupielet vääntyvät hymyyn ja päähän pukkaa ajatusta toisensa perään, eli taikauskoiselle tämä voi olla raskas lukukokemus, kun koko maailmankuva möyhitään perusteellisesti, mutta suositan silti.

Kirjassa on hienosti kerrottu maailmankaikkeuden historia, Suomen historia ja oma historiamme ihmisenä ja sieltä tietenkin tulee esiin selkeä tosiasia, että meidän historiaamme ja ajatteluamme lukitsi vuosisatojen ja jopa vuosituhansien ajan uskonto, tuo ajattelun kahlitsija ja järjen pahin vihollinen.

Olemme käyneet Kuussa, keksineet lääkkeet kauheisiin sairauksiin, voimme lähettää viestejä toiselle puolelle planeettaa reaaliajassa yms, mutta ajatelkaas, että vain muutama sata vuotta sitten ihmisen teknologisen osaamisen huippu oli kirkkourut.

Kun Suomessakin 1700-luvulla kuoli noin 9000 ihmistä vuodessa isorokkoon, niin suomalaisten älyköiden ja maamme viisaimpien ihmisten aika meni siihen, kun he miettivät, että miten kirkkourut saataisiin vielä paremmiksi. Ei heitä kiinnostanut isorokko.

Päättäjien aika meni vaikka siihen, kun he miettivät, että miten konstikasta urkujen soitto saa olla, että se ei häiritsisi seurakuntalaisia tai aiheuttaisi heille vääriä tuntemuksia. Ja samaan aikaan tuhannet suomalaiset kuolivat kauheisiin sairauksiin, mutta urkujen soittotapa oli paljon tärkeämpi aihe pohdiskella, koska sairaudethan olivat ansiota synnistä, niin ei siihen kannattanut ajatuksia uhrata. Jospa oikea urkujen soittotapa saisi kuulijalle vähemmän syntisiä ajatuksia mieleen, niin sitä kautta päästäisiin eroon sairauksistakin.

Hurmeen kirjassa saavat kylmään kyytiä niin evoluutioteorian kieltäjät kuin ilmastonmuutosdenialistitkin, eli sellaiselle lahkolle, joka kieltää evoluution, elämä muuttuu taas hiukan tukalammaksi, kun heidän väärä valintansa osoitetaan loistavilla faktoilla ja toki huumorilla höystettynä. No enpä toisaalta ajattele, että tämä adventtikirkkoa mitenkään hetkauttaisi, koska eipä taida siellä montaa jäsentä olla, jotka Finlandia-palkinnon saanutta kirjaa edes lukisivat.

Aamulehden kirja-arvostelija arvostelussaan ilmoittikin, että kirja pitäisi saada peruskoulun opetusohjelmaan mitä pikimmiten!

2

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanhaa.tietoa

      Onhan tää Hurme hurmaantunut evoluutioon, ja samanhenkiset kokevat psyykkisen orgasmin samanhenkisen sanomasta, kuten Bushmanni.
      Mutta, vastahan me haasteltiin tiedeyhteisön matemaattisen herruuden palaute, [tieteenkuvalehdissä], että maa ei ole tavallaan evoluutinen, eli tuo jokapaikan yhtälö kertoo sen, että viisaus on kaiken takana.
      Se on tätäpäivää, mutta saattehan te olla juoksuhaudassanne tyydyttämässä itseänne hurmeitten hurmaan... Eli jo jälkeenjääneeseen tietoon.

      Menhän tyydyttämään itseäsi bushmanni evollutioapinan äärelle. Se painuu unohduksen hautaan.

      • Mitä tarkoittaa evoluutinen? Tiedän kyllä, missä on Evo ja uutinen on tuttu sana. Siihen hiukan älliä väliin niin jotain siitä varmaankin tulee, mutta mitä?

        Mikä on jokapaikan yhtälö? Mitä tarkoittaa se, että viisaus on kaiken takana?

        Tämä nimimerkki vanhaa.tietoa on kovin salaperäinen muotoiluissaan. Sekin käy mielessä, että ei ole tarkoituskaan sanoa mitään selvästi, koska silloin joku voisi olla perustellusti eri mieltä. Kun kirjoittaa käsitteellistä siansaksaa, se on kuin dadaistinen runo, josta ei voi olla sen paremmin eri kuin samaakaan mieltä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      208
      1360
    2. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      96
      1256
    3. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      9
      888
    4. Minä täällä vaan

      Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛
      Ikävä
      85
      832
    5. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      2
      810
    6. Jos haluat jatkaa tutustumista

      Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.
      Ikävä
      57
      766
    7. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      14
      762
    8. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      31
      748
    9. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

      Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
      Kotimaiset julkkisjuorut
      43
      713
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      37
      688
    Aihe