Uskonnon lukitsema järki

Todellisen maailman menoa seuraavat pistivät varmaan eilen merkille, että Suomessa jaettiin kirjallisuuden Finlandia-palkinto, jonka tänä vuonna sai Juha Hurmeen Niemi.

Luin tämän kirjan jo heti sen ilmestyttyä, koska Juha Hurme on yksi loisteliammista älyköistä maassamme. Ammatiltaan hän on tällä hetkellä teatteriohjaaja, ja koulutukseltaan biologi.

Finlandia-palkittu Niemi on uljas lukukokemus, jossa käydään läpi maailmanhistoria alkuräjähdyksestä 1800-luvun alkuun ja erääseen niemeen, joka nykyisin tunnetaan Suomena.

Jokaisella sivulla ja lähes jokaisessa lauseessa suupielet vääntyvät hymyyn ja päähän pukkaa ajatusta toisensa perään, eli taikauskoiselle tämä voi olla raskas lukukokemus, kun koko maailmankuva möyhitään perusteellisesti, mutta suositan silti.

Kirjassa on hienosti kerrottu maailmankaikkeuden historia, Suomen historia ja oma historiamme ihmisenä ja sieltä tietenkin tulee esiin selkeä tosiasia, että meidän historiaamme ja ajatteluamme lukitsi vuosisatojen ja jopa vuosituhansien ajan uskonto, tuo ajattelun kahlitsija ja järjen pahin vihollinen.

Olemme käyneet Kuussa, keksineet lääkkeet kauheisiin sairauksiin, voimme lähettää viestejä toiselle puolelle planeettaa reaaliajassa yms, mutta ajatelkaas, että vain muutama sata vuotta sitten ihmisen teknologisen osaamisen huippu oli kirkkourut.

Kun Suomessakin 1700-luvulla kuoli noin 9000 ihmistä vuodessa isorokkoon, niin suomalaisten älyköiden ja maamme viisaimpien ihmisten aika meni siihen, kun he miettivät, että miten kirkkourut saataisiin vielä paremmiksi. Ei heitä kiinnostanut isorokko.

Päättäjien aika meni vaikka siihen, kun he miettivät, että miten konstikasta urkujen soitto saa olla, että se ei häiritsisi seurakuntalaisia tai aiheuttaisi heille vääriä tuntemuksia. Ja samaan aikaan tuhannet suomalaiset kuolivat kauheisiin sairauksiin, mutta urkujen soittotapa oli paljon tärkeämpi aihe pohdiskella, koska sairaudethan olivat ansiota synnistä, niin ei siihen kannattanut ajatuksia uhrata. Jospa oikea urkujen soittotapa saisi kuulijalle vähemmän syntisiä ajatuksia mieleen, niin sitä kautta päästäisiin eroon sairauksistakin.

Hurmeen kirjassa saavat kylmään kyytiä niin evoluutioteorian kieltäjät kuin ilmastonmuutosdenialistitkin, eli sellaiselle lahkolle, joka kieltää evoluution, elämä muuttuu taas hiukan tukalammaksi, kun heidän väärä valintansa osoitetaan loistavilla faktoilla ja toki huumorilla höystettynä. No enpä toisaalta ajattele, että tämä adventtikirkkoa mitenkään hetkauttaisi, koska eipä taida siellä montaa jäsentä olla, jotka Finlandia-palkinnon saanutta kirjaa edes lukisivat.

Aamulehden kirja-arvostelija arvostelussaan ilmoittikin, että kirja pitäisi saada peruskoulun opetusohjelmaan mitä pikimmiten!

2

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanhaa.tietoa

      Onhan tää Hurme hurmaantunut evoluutioon, ja samanhenkiset kokevat psyykkisen orgasmin samanhenkisen sanomasta, kuten Bushmanni.
      Mutta, vastahan me haasteltiin tiedeyhteisön matemaattisen herruuden palaute, [tieteenkuvalehdissä], että maa ei ole tavallaan evoluutinen, eli tuo jokapaikan yhtälö kertoo sen, että viisaus on kaiken takana.
      Se on tätäpäivää, mutta saattehan te olla juoksuhaudassanne tyydyttämässä itseänne hurmeitten hurmaan... Eli jo jälkeenjääneeseen tietoon.

      Menhän tyydyttämään itseäsi bushmanni evollutioapinan äärelle. Se painuu unohduksen hautaan.

      • Mitä tarkoittaa evoluutinen? Tiedän kyllä, missä on Evo ja uutinen on tuttu sana. Siihen hiukan älliä väliin niin jotain siitä varmaankin tulee, mutta mitä?

        Mikä on jokapaikan yhtälö? Mitä tarkoittaa se, että viisaus on kaiken takana?

        Tämä nimimerkki vanhaa.tietoa on kovin salaperäinen muotoiluissaan. Sekin käy mielessä, että ei ole tarkoituskaan sanoa mitään selvästi, koska silloin joku voisi olla perustellusti eri mieltä. Kun kirjoittaa käsitteellistä siansaksaa, se on kuin dadaistinen runo, josta ei voi olla sen paremmin eri kuin samaakaan mieltä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      152
      2864
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      279
      2550
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      39
      1544
    4. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      38
      1510
    5. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1222
    6. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1163
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      15
      1075
    8. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1053
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      319
      946
    10. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      60
      922
    Aihe