Viimeisen 12 kk aikana aurinkopanelit ovat tuottaneet Helenin nettisivujen mukaan sähköä 707000 kWh. Paneleiden (2992 kpl a 285 W) nimellisteho on 852 kWp. Noilla tiedoilla huipun käyttöajaksi saadaan 829 h/a ja käyttökertoimeksi noin 0,095 eli 9,5%. Joku vieläkin väittää, että meillä voidaan tuottaa aurinkopaneleilla yhtä paljon sähköä kuin Keski-Euroopassa.
Faktaa Kivikon aurinkopaneleista
19
597
Vastaukset
Saisko vielä linkin tietolähteeseen?
- varastoon.astiko
Tuolta voit helposti laskea yhteen 12 viime kuukauden tuotantoluvut.
https://www.helen.fi/aurinko/kodit/aurinkosahko/kivikko/ varastoon.astiko kirjoitti:
Tuolta voit helposti laskea yhteen 12 viime kuukauden tuotantoluvut.
https://www.helen.fi/aurinko/kodit/aurinkosahko/kivikko/Onko tuo myöa aloittajan lähdetieto?
- perin-kummallista
Mistähän löytysi tieto Saksan aurinkopaneeleiden käyttökertoimista. Se tiedetään että Saksan tuulivoimaloisen käyttökerroin on vaatimattomat 18%.
https://en.wikipedia.org/?title=Wind_power_in_Germany#Statistics- Saksa.on.eri.maata
Tuolta löytyy paljon uutta mielenkiintoista tietoa uusiutuvista Saksassa. Aurinkopanelit tuottavat sähköä sentään 8-9 kk vuodessa ja joulukuussa ja tammikuussa useana vuotena tuuli-ja aurinkosähkön yhteenlaskettu tuotanto on ollut vuoden suurinta.
https://www.ise.fraunhofer.de/content/dam/ise/en/documents/publications/studies/recent-facts-about-photovoltaics-in-germany.pdf
- perin-kummallista
En äkkikseltään löytänyt hakemalla suoraa vastausta Saksan aurinkosähkön käyttökertoimesta. Allaolevasta taulukosta voi laskutaitoinen päätellä käyttökertoimeksi noin 11.5% mikä on pari prosenttiyksikköä korkeampi kuin Suomessa.
Ts. 40 GW:n paneelitehosta saa Saksassa irti noin 40.000 GWh kun Suomessa saisi vastaavasta paneelitehosta noin 33.000 GWh eli parikymmentä prosenttia vähemmän.
Laskelmat saa vapaasti itsekukin tarrkistaa ja tehdä omat johtopäätöksensä.
https://en.wikipedia.org/wiki/Solar_power_in_Germany#Statistics- Yli.kymmenen
Investointilaskelmissa käyttävät 950-1050 tunnin vuotuisia huipunkäyttöaikoja.
- perin-kummallista
Yli.kymmenen kirjoitti:
Investointilaskelmissa käyttävät 950-1050 tunnin vuotuisia huipunkäyttöaikoja.
Sopimusta väännetäessä kannattaa laittaa sakkopykälä siltä varalta ettei vuosituotto toteudu.
Tietysti tilasto usemman vuoden ajalta, vuodet eivät ole veljeksiä.
Pätee myös tuulimyllyihin tai mihin energaimuotoon tahansa.
- hei.me.tienataan
Yksi paneli tuotti siis 236 kWh/a eli noin 10 euron arvosta sähköä. Paneelin vuokra on 52,8 Euroa vuodessa eli kallista viherhörhöilyä.
- liirto.malu
Tuotosta pitää vähentää vielä siirtomaksu.
- heinytoikeesti
Myyntipuheissa esitetään aina että omien aurinkopaneelien tuottaman ylijäämäsähkön voi jokainen myydä verkkoon ja saada siten tuottoa sijoitukselleen.
Voisivatko paneeleita hankkineet kertoa paljonko on kertynyt sähkönmyyntituloja? - wanha-sananlasku
"Ei se ole hullu joka pyytää..."
- tyhjä.pyytämättä
heinytoikeesti kirjoitti:
Myyntipuheissa esitetään aina että omien aurinkopaneelien tuottaman ylijäämäsähkön voi jokainen myydä verkkoon ja saada siten tuottoa sijoitukselleen.
Voisivatko paneeleita hankkineet kertoa paljonko on kertynyt sähkönmyyntituloja?Luepa siitä vähän, miten kannattavaa se myynti on.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000001848912.html
- pitää.välillä.huilata
Tänään Kivikolla oli lepopäivä eli 0 kWh.
- bisneskannattaa
KIvikon aurinkopaneleilla ei ole tarkoitus tehdä sähköä vaan myydä viherpiipertäjille hyvä mieli vihreän sähkön tuottamisesta. Bisneksen idea on siis myydä mielikuvaa ei sähköä. Mielikuvan myyminen on viisi kertaa kannattavampaa kuin tuottaa aurinkosähköä.
- OO.o
Kivikon aurinkopaneelien tuotanto 0,00 kWh /vrk on ihan normaalia marras-joulukuussa, ei aihetta ihmettelyyn.
- kummaa
Ei kai siinä olekaan aihetta ihmettelyyn vaan sitä sopii ihmetellä että aurinkopaneeleita aina vain tarjotaan vaihtoehdoksi ja näitä koskaan kannattamattomia aurinkovoimaloita yhä rakennetaan.
Sitäkin voi ihmetellä kuinka uusiutuvauskovaiset kieltävät tosiasiat jotka heillä ovat silmien edessä.
- anekauppaa
Jos tuo olisi kannattavaa, niin silloin myytäisiin sähköä. Paneelin vuokraaminen taas tuottaa, vaikka paneelit eivät mitään tuottaisikaan.
Kannattavaa bisnestä hyödyllisten typeryksien rahoilla.- niin.siinä.kävi
479 panelia vieläkin vuokraamatta vaikka Ympäristösähkö "pelasti" 700 panelia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse864660Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093847Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1873686Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.692098Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791298- 1301172
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1491117- 511024
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30914