Jeesus otettiin ylös taivaaseen liharuumiissa Raamatun kertomuksen perusteella.
Liharuumiissa taivaaseen.
13
233
Vastaukset
- Kirjakääröt
1Kor.15:3-4 Loppuosat: "kirjoitusten mukaan." Biblia (1776). "Raamattuin jälkeen."
- Kirjakääröt
1Kor.15:35 Biblia (1776). Vaan joku taitas sanoa: kuikas kuolleet nousevat? ja minkäkaltaisella ruumiilla he tulevat?
- ylösylös
Miksi toinen viestiketju poistettiin jossa oli vastaus esitettyyn kysymykseen? Mitä vastaa ylläpito?
- Jeesuksen-veren-voimalla
1 Kor 15->"Ensimmäinen ihminen (Aatami) oli maasta, maallinen, toinen ihminen (Jeesus) on taivaasta.
Minkäkaltainen maallinen oli, senkaltaisia ovat myös maalliset;
ja minkäkaltainen taivaallinen on, senkaltaisia ovat myös taivaalliset.
Ja niinkuin meissä on ollut maallisen kuva,
niin meissä on myös oleva taivaallisen kuva. Mutta tämän minä sanon, veljet, ettei liha ja veri voi periä Jumalan valtakuntaa, eikä katoavaisuus peri katoamattomuutta.
Katso, minä sanon teille salaisuuden: emme kaikki kuolemaan nuku, mutta kaikki me muutumme, yhtäkkiä, silmänräpäyksessä, viimeisen pasunan soidessa; sillä pasuna soi, ja kuolleet nousevat katoamattomina, ja me muutumme. Sillä tämän katoavaisen pitää pukeutuman katoamattomuuteen, ja tämän kuolevaisen pitää pukeutuman kuolemattomuuteen.
Mutta kun tämä katoavainen pukeutuu katoamattomuuteen ja tämä kuolevainen pukeutuu kuolemattomuuteen, silloin toteutuu se sana, joka on kirjoitettu: "Kuolema on nielty ja voitto saatu."
"Kuolema, missä on sinun voittosi? Kuolema, missä on sinun otasi?" Mutta kuoleman ota on synti, ja synnin voima on laki.
Mutta kiitos olkoon Jumalan, joka antaa meille voiton meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen kautta!
Sentähden, rakkaat veljeni, olkaa lujat, järkähtämättömät, aina innokkaat Herran työssä, tietäen, että teidän vaivannäkönne ei ole turha Herrassa.
- Tarkkaväännös
Ap.t.2:27 Sillä sinä et hylkää minun sieluani tuonelaan, etkä salli Pyhäs nähdä katovaisuutta. Biblia (1776). Sillä et sinä anna ylön minun sieluni helvetissä, etkä salli sinun pyhäs nähdä turmelusta.
- aikalaisetkertoivat
Yksi opetuslapsi kertoi totuuden, veitte yöllä haudasta.
Olisi kannattanut poistaa teksti raamatusta.- Karitsa-on-Jeesus
Taivaaseen ei pääse hevosella. Vaan sinne menee vain ne jotka ovat pesseet vaatteensa ja valkaisseet ne Karitsan veressä.
Ilmestyskirja: 7:14 Ja minä sanoin hänelle: "Herrani, sinä tiedät sen." Ja hän sanoi minulle: "Nämä ovat ne, jotka siitä suuresta ahdistuksesta tulevat, ja he ovat pesseet vaatteensa ja valkaisseet ne Karitsan veressä - Kristus-on-vastaus
Karitsa-on-Jeesus kirjoitti:
Taivaaseen ei pääse hevosella. Vaan sinne menee vain ne jotka ovat pesseet vaatteensa ja valkaisseet ne Karitsan veressä.
Ilmestyskirja: 7:14 Ja minä sanoin hänelle: "Herrani, sinä tiedät sen." Ja hän sanoi minulle: "Nämä ovat ne, jotka siitä suuresta ahdistuksesta tulevat, ja he ovat pesseet vaatteensa ja valkaisseet ne Karitsan veressähttps://www.youtube.com/watch?v=6uk87EbqN6Y
Paratiisiin ei pääse lain kautta, lain kautta tulee vain synnin tunto=tuossa tilassa ihmisen omaatuntoa soimaa ajatuksia syyttävä omatunto.
1 Joh 2-> syntiä tekeekin, niin meillä on puolustaja Isän tykönä, Jeesus Kristus, joka on vanhurskas. Ja hän on meidän syntiemme sovitus; eikä ainoastaan meidän, vaan myös koko maailman syntien
- Voihanvitalis
Kyllä Kristus neni lihruumiissa, jonnekkiin. Ap.t.2:31 "eikä hänen ruumiinsa näkevä katoavaisuutta. Jos meni, ylöspäin niin jäätyi kuoliaaksi.
- Lue-Raamat-sanaa-oikein
Apt 2:31 tarkoittaa sitä, ettei Jeesuksen lihan ruumis joutunut matojen ruuaksi. Toisin sanoen Hänen lihan ruumiinsa ei tullut maaksi jälleen. Eikä hänen ruumistaan voinut kukaan varastaa koska Italiaiset sotilaat vartioivat hautaa, ettei vain kukaan Jeesuksen ruumista varastaisi. Ja hauta oli lisäksi lukittu sinetillä. Tämän kaiken sai aikaan ylipapit,ja vanhimmat.
Kaikkien muiden uskontojen ruumiit ovat jo maatuneet ja tulleet maaksi jälleen. Muuten vasta kirkkojen papiston toimesta, Jeesuksen vaikuttamasta uskosta tuli uskonto. Mutta elävä usko on edelleenkin Jeesuksen vaikuttamaa uskoa! - ylösylös
tammi23 kirjoitti:
kristuksella oli kirkastettu ruumis,ylösnousemusruumis noustessaan Isänluo.
Siis liharuumis kirkastettu ylösnousemusruumis? Jeesuksella oli sellainen todistettavasti.
Itse Herra laskeutuu taivaasta ylienkelin käskyhuudon kuuluessa ja Jumalan pasuunan kaikuessa, ja ensin nousevat ylös ne, jotka ovat kuolleet Kristukseen uskovina.
Meidät, jotka olemme vielä elossa ja täällä jäljellä, temmataan sitten yhdessä heidän kanssaan pilvissä yläilmoihin Herraa vastaan. Näin saamme olla aina Herran kanssa. 1Tess.4.:16,17
Me kaikki, jotka kasvot peittämättöminä katselemme Herran kirkkautta kuin kuvastimesta, muutumme saman kirkkauden kaltaisiksi, kirkkaudesta kirkkauteen. Tämän saa aikaan Herra, joka on Henki. 2Kor 3:18
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/2111668Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1411425- 541153
- 591087
- 721025
Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva55940- 106932
Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53860- 82840
- 31784