Suomi 100- vuotta sirkustelut!

Onkohan missään muussa maassa niin sekaista ja sotahullua porukkaa joka pystytyttää sodan hävinneelle muistomerkin? Talvisodassa tuli turpiin oikein kunnolla, vaikka sota olisi voitu välttää. Tyhmyys tiivistyy tässä Suomi 100 sirkuksessa. Ei voi kuin nauraa ja samalla sääliä. Veteraanien palvonta ja heillä rahastaminen alkaa olla jo kansahuvia ja rahaa kerätään, vaikka koukkujalat eivät niitä pysty edes käyttämään.

4

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HiekkakeenerienPaluu

      Hirveän kummoinen ennustajaeukko ei tarvitse olla, jos ennustaa, että televisiossa ja varsinkin Ylellä vilkkuu itsenäisyyspäivänä matua ja savunahkaa jatkuvasti omaa kansaa kohtaan rasistisesti esillä..
      Ikäänkuin suvakkien "juhlakaluina" ja silleen.

    • Vain Suomessa kuvitellaan, että sota on voitettu muutamalla torjuntavoitolla, vaikka sota todellisuudessa on aina hävitty.

    • opettelepoikalukemaan

      Hyvin Suomi pärjäsi,1944 Suomi soti neljää suurvaltaa vastaan.Kesällä -44 torjuntavoitto USA-NL-UK:sta ja sitten vielä syksyllä annettiin turpiin Saksalle.Ainut maa jota ei valloitettu.

      • Opettele

        itse lukemaan.
        Lapin sota ja Suursaaren taistelu. En kehtaisi mainita olleeni siellä jos olisin ollut.
        1918:sta sisällisota voitettiin saksalaisten avustuksella. Suomi liittyi Saksan rinnalle jatkosodassa. Tappion hetkellä tehtiin takinkääntö ja ruvettiin sotimaan aseveljiä vastaan Lapissa ja Sursaaressa. Ne saksalaiset jotka antautuivat kasattiin rautatieasemalle ja lähetettiin Siperiaan työleirille josta monikaan ei kotiin palanut.
        Tämä oli kiitos saksalaisille antamastaan avusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1232
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      335
      695
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      636
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      101
      625
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      574
    Aihe