Ensi vaalit ohi, ja siniset pois eduskunnasta. Mitä tekee soini ? Mikä suojatyöpaikka hänelle on kähmitty salassa ? Vai jääkö eläkkeelle ? Soini on Otto ville kuusisen tasoinen PETTURI.
Soinin suunnitelmat..
tulos.ei.käynyt
678
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jospa katoliset euromaat valitsevat Soinin rahajohtajakseen.
Siellä välimeren rannallahan niitä on vierivieressä.
Siellä ovatkin pankit romahtamaisillaan.
Vastaus on ToHT säätiö, eli Timpan oma HilloTolppa säätiö. Siellä Vistbacka pitää miljoonat lämpiminä kun Persut makselevat penthouse vuokriaan säätiölle.
Jahka Timppa kiireiltään ehtii, ToHT säätiö valjastetaan sekundaPersujen rahoittajaksi, minkä jälkeen puolue lopetetaan (kun ei ole enää edes kansanedustajaakaan).
Sen jälkeen Timppa ja Vistbacka pällistelevät satamassa olevan golfkentän juurelta jahtiensa valmistelua pienelle merimatkalle Latviaan, halvan XO konjakin perään. Sitten ei enää lohkea diplomaattikaupasta todellisin tax-free hinnoin, kuten nyt itselle, Terskikselle ja Hullu-uholle. Kaikkea paskaa hullu kansa äänestää maanne johtoon.
Tekee Kataiset, vaihataa tehtävää ja häipyy suurlähettilääksi Englantiin.
Ei taida jaksaa, jos toimenkuvaa laajennetaan Millwallin futsimatsien, fish & chipsin ja XO konjakin ryystämisen ulkopuolelle? Sopeutumiseläke ja kiva säätiövirka. Vistbacka toimii takuuhenkilönä. Oli pöksyt jalassa, eli ei.
Ei pääse. Britit eivät hyväksy katolista suurlähettilästä. Asialla on pitkä historia: paavi Klemens VI ei hyväksynyt kuningas Henrik VIII:n avioeroa ja britit perustivat oman anglikaanisen kirkkonsa. Katoliset suurlähettiläät ovat siitä saakka olleet ei-toivottuja ja olisi diplomaattinen virhe edes tarjota sellaista.