Saako päiväkodissa puhua Jeesuksesta?

Otsikko on suora kopio Opetushallituksen blogin otsikosta. Vastauksena:

"Kyllä voi. Varhaiskasvatussuunnitelman perusteiden mukaan varhaiskasvatukseen sisältyy katsomuskasvatusta, jossa yhteisen tutustumisen kohteena ovat lapsiryhmässä olevat uskonnot ja muut katsomukset. Uskonnottomuutta tarkastellaan muiden katsomusten rinnalla. Varhaiskasvatus on uskonnollisesti, katsomuksellisesti ja puoluepoliittisesti sitouttamatonta. Sitouttamattomuus tarkoittaa, että eri katsomuksia tarkastellaan tasaveroisina arvottamatta niitä."

Teksti ei sinänsä ole virallinen ohje, mutta kaipa sekin tulee samoilla linjoilla olemaan.

8

341

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pikkurääpäleet tuskin erottavat puolueetonta jeesustarinaa tunnustuksellisesta.

      Henkilökuntaa palkattaessa uskonnollisen vakaumuksen pitäisi olla este.

    • Voisi kysyä myös: "tarvitseeko päiväkodissa puhua Jeesuksesta?" Tai "saako päiväkodissa puhua Jeesuksesta kriittisesti?" Kenen ehdoilla mennään? Uskovien, maallistuneiden, vai ateistien perheiden tahdon mukaan? Tai voiko edes mainita Mormonikirkon, Hindulaisen ja Islamilaisen tulkinnan Jeesuksesta? Islamilaisessa maailmassa Jeesus oli toki yksi profeetoista, ja ihan merkittävä sellainen, mutta ei toki messias. Hindulaisuudessa Jeesus on Ishu, yksi monista jumalista. Mormoniversion mukaan Jeesus ylösnousemuksensa jälkeen Jeesus muutti hiljattain Amerikan mantereelle, saneli lisäosan Raamattuun nimeltä Mormonin Kirja, ja seikkaili Kolob-nimisellä planeetalla. Jos siis Jeesuksesta puhutaan päiväkodissa niin puhutaan sitten avoimesti ja kaikki näkemykset huomioiden. Toki jos se tuntuu vaivalloiselta niin voihan olla puhumattakin.

    • 7563

      Ainakin tosiasiat pitäisi kertoa niin kuin ne ovat, myös koulussa. Jeesuksen historiallisuudesta ei edelleenkään ole olemassa ensimmäistäkään todistetta, ei kirjallista, ei argeologista, ei mitään. Ainoa johtopäätös on, että Jeesus on vain yksi uskonnollinen satuolento.

    • Kuudes

      Uskonnonharjoituksen järjestäminen ei kuuu päiväkodin tehtäviin.

      • Anonyymi00003

        Kuuluupas. Ihmiset voi aistia kellä on paha henki vs Pyhä Henki. Kaikki nää suvivirsi laulut ja Jumalan kämmenellä biisissä on Pyhä Henki läsnä, että kyllä ala-asteella myös on joitain lapsia jotka tuntee tuon vaikka ei olisi tietoa vielä mitä ne tuntee, mut aivan selvästi oon tuntenut molempia.


    • Anonyymi00004

      En tiiä mitä niiden opetuksessa on mitä kuuluu opettaa tai tehdä, mut ite kannatan, lapset tarvii Jeesusta.

    • Anonyymi00005

      Päiväkodin henkilöstö voi hoitaa katsomuskasvatuksen. Kirkon edustajia ei tarvita vierailemaan, ja vierailut suuntaan tai toiseen voivat helposti olla sitouttavia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      294
      2983
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2343
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2017
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      118
      1784
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      126
      1719
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1385
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      65
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1263
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1223
    Aihe