Ihmettelen suuresti,kun luin paljon tosta ässän yhdistelmäkortista ja paljon ihmiset valittavat saamisen vaikeudesta.
Itse kävin S-Pankissa avaamassa juuri tilin, ja samalla hain 2000 euron luottorajalla korttia ja myönnettiin pikapäätöksellä suoraan. Itse olen 21-vuotias ja osa-aikatöissä ja bruttotulot reilu 2000 euroa kuussa eikä asiakkuutta S-Pankilla ennen ole ollut, mutta hienosti tuli se kortti siltikkin.
Mites muilla onko ollut vaikeuksia saada ja millä rajalla hakeneet?
S-Pankin Visa Debit/Credit
8
814
Vastaukset
- xcbxcvb
Ei mitään ongelmia minullakaan. Tonnin rajalla hain ja vuotta myöhemmin nostin rajan kolmeen tonniin. Tulot itsellä oli hakiessa parin tonnin paikkeilla, eikä tili edes mene S-Pankkiin.
- iygfg8yeqgfq
Hain takavuosina muutaman kerran S-Pankin luottokorttia, ei tärpännyt, vaikka luottotiedot ovat aina olleet kunnossa, eikä hakuhetkillä ollut lainaakaan jäljellä. Syynä todennäköisesti eläkkeen pienuus, nettona alle 900 euroa. Toisaalta se ei aikoinaan estänyt Nordeaa antamasta minulle isohkoa kulutusluottoa. Yritin kerran myös OP:ltä luottokorttia. Sain vastauksen, jossa luki "Emme halua teitä asiakkaaksemme!" vieläpä huutomerkillä varustettuna. Syynä oli ehkä että olivat tarkistaneet tuloni, joiksi olin mukaanlukenut myös asumistuen yli 300 euroa. Asumistukea ei yleensä lasketa tuloiksi, koska se on epävarmaa tuloa pankkien mielestä. S-Pankin vastaukset ovat olleet vähemmän tylyjä. Nordealta, joka oli silloin tilipankkini, yritin myös, sain kohteliaan vastauksen, että emme suoralta kädeltä voi nyt myöntää, mutta voitte tulla konttoriimme neuvottelemaan. Minulla oli silloin maksamatonta kulutusluottoa Nordea Rahoitukselta vielä jäljellä enkä sitten kuitenkaan mennyt konttoriin neuvottelemaan. Viime vuonna hain täysin velattomana ihmisenä Norwegianin luottokorttia, jonka sainkin heti ensi yrittämällä 1500 euron luottorajalla. Käytän sitä nykyisin kaikessa maksamisessa, mielenosoituksellisesti mahdollisimman paljon myös S-ryhmän kaupoissa. Päinvastoin kuin S-Pankin luottokortissa, siinä ei ole laskutusmaksua ollenkaan. Automaateilta voi nostaa maksutta niin usein kuin haluaa, ja automaattinostojen korkokin alkaa juosta vasta seuraavan kuukauden puolessavälissä. Ainoa miinus Norwegianin luottokortissa on lainan korkea korko 19,99 %, jos ei maksa laskua heti. Pienissä lainoissa korko ei tuntuisi vielä miltään, mutta en ottaisi isoa lainaa heiltä. Toivottavasti mahdollisimman moni kuitenkin lainaa Norwegianilta, jotta ilmaiset palvelut kyetään säilyttämään. Jostakin pankinkin on tuottonsa keksittävä. Siirsin kesällä eläketilini S-Pankista osuuspankkiin, joka suostui myöntämään minulle vain Visa Electronin, vaikka liityin myös jäseneksi. Mutta heillä on Suomen paras mobiilipankki, jonka kuukausimaksu jäsenille on alle 3 euroa. Osuuspankin Visa Electronia en ole sitten käyttänyt kertaakaan, en muista edes sen tunnuslukua. Visa Electron on lasten kortti! Maksan kaikki maksuni siis nykyisin Norwegianin credit-kortilla. Myös Klarnaan minulla on hyvät välit. Olen saanut sieltä isoja osamaksusopimuksia erittäin edulliseen hintaan. En usko että Nordeallakaan on mitään minua vastaan.
- Ihmehommaa
Ässävisa mitä tarkoitat pikapäätöksellä? Ite kävin s pankkiin avaamassa tilin ja verkko pankkitunkukset samalla niin virkailija kysy haluatko maksukortin tuo samainen kortti pistettiin tilaukseen mutta tuleeko siitä vielä kotiin erillinen päätös vai oisko ne jo konttorissa sanonu että ei tipu?
- Ässävisa
Mulla tuli siis samassa hetkessä hyväksytty päätös. Mutta tulee päätös sulle myöhemmin postitse. Pankkitunnukset saat nopeiten kun haet vaan uudet muka kadonneiden tilalle niin saat ne heti mukaan asiakaspalvelupisteestä.
- ihmehommaa2
Ässävisa kirjoitti:
Mulla tuli siis samassa hetkessä hyväksytty päätös. Mutta tulee päätös sulle myöhemmin postitse. Pankkitunnukset saat nopeiten kun haet vaan uudet muka kadonneiden tilalle niin saat ne heti mukaan asiakaspalvelupisteestä.
Kiitti vastauksesta! En usko että kortin saamiselle mitään esteitä on luottotiedot ok ja parin tonnin tulot kk, vakkariduuni. Pankkitunnukset sain ja avainlukulista tulee kotiin (ehkä huomenna). Tällä hetkellä opiskelen töiden lisäksi ja työharjoittelu päällä, ei riitä oikein vuorokaudessa tunnit ravata pankissa ihan joka päivä. Jotenkin vaan se virkailija siellä s-pankin pisteessä vaikutti vähän uunolta :D eipä tuolla asialla sinänsä niin kiire ole, jäin vaan vähän ihmettelee tuota pikapäätöstä, kun hakemuksen teki tosissaan se pankin täti anto lapun siitä ja tuumasi vaan että kortti tulee parissa viikossa kotia.
- PaziPa
ihmehommaa2 kirjoitti:
Kiitti vastauksesta! En usko että kortin saamiselle mitään esteitä on luottotiedot ok ja parin tonnin tulot kk, vakkariduuni. Pankkitunnukset sain ja avainlukulista tulee kotiin (ehkä huomenna). Tällä hetkellä opiskelen töiden lisäksi ja työharjoittelu päällä, ei riitä oikein vuorokaudessa tunnit ravata pankissa ihan joka päivä. Jotenkin vaan se virkailija siellä s-pankin pisteessä vaikutti vähän uunolta :D eipä tuolla asialla sinänsä niin kiire ole, jäin vaan vähän ihmettelee tuota pikapäätöstä, kun hakemuksen teki tosissaan se pankin täti anto lapun siitä ja tuumasi vaan että kortti tulee parissa viikossa kotia.
Ei tuossa mitään ihmeellistä ole. Hakuprosessi on automatisoitu.
- NousukaudenHuumaa
Kun S-Pankki aikoinaan aloitti viime vuosikymmenellä, myönsivät ilmeisesti luottoja suhteellisen helposti, minkä jälkeen kiristivät linjaansa. Veikkaisin että nykyään kuitenkin linja on aika sama kuin muillakin pankeilla.
Nythän on nousukauden huumaa taloudessa ja mm. norjalaiset nettipankit valtaavat markkinoita. Kun markkinaosuuksista taistellaan, voi siinä linja hieman päästä pehmenemään toimijalla jos toisellakin. - Kekkonen3
8000e limitti, suorilta sain
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1553940Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk853353Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva852805Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro442699Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?722669Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,242411Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1402342Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1522225Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville392062Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.121956