Wanha lieksalainen, kuka tunnettu henkilö?

Jatkosodan aikana puolustusvoimia koskeva sensuuritoiminta oli keskitetty Päämajan tiedustelujaostoon kuuluvalle sensuuritoimistolle. Kenttäpostin tarkastusta varten oli Suomessa kymmenen kenttäpostikonttoria. Kysymäni henkilö palveli vuosina 1943 – 1944 kenttäpostin tarkastustoimiston päällikkönä Aunuksen kaupungissa, Matkaselässä ja Joensuussa.

1950 luvulta 1980 luvulle hänen työpaikkansa oli Lieksassa. Hän oli hyvin monipuolinen vaikuttaja arvostettu persoona muuallakin Suomessa. Muistan kun hän kerran eräässä esitelmässään 60-luvulla kysyi meiltä kuulijoita huumorin pilke silmäkulmassaan, tunnemmeko sellaista henkilöä kuin Andreas Umbra. Kukaan ei myöntänyt tuntevansa. Sitten hän jatkoi: sehän olen minä.

Hän kuoli pitkän iän saavuttaneena vuonna 2013 Joensuussa. Kuka oli Andreas Umbra?
Kysymys saattaa olla joillekin tietyn alan harrastajille helppo, mutta katsotaan…

8

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Antti Siimes

      • Tehtävä taisi olla sinulle ruskisoldat helppo. Antti Siimes kertoi nimensä olevan latinaksi Andreas Umbra. Siimes oli hyvin ansioitunut latinisti muiden asiantuntemuksiensa ohella. Hän oli moniosaaja myös hyvin joukosta erottuva ihmisenä.


      • muistelua

        Mukavia, nämä Wanhan laatimat vihjetietokilvat. Äänestän jatkoon.


      • muistelua kirjoitti:

        Mukavia, nämä Wanhan laatimat vihjetietokilvat. Äänestän jatkoon.

        Kiitoksia kannustuksesta!


      • muistelua kirjoitti:

        Mukavia, nämä Wanhan laatimat vihjetietokilvat. Äänestän jatkoon.

        Samaa minäkin äänestän.

        Wanha on tietoineen oikein piristävä tälle palstalle.


    • Oli hyvä kysymys!
      Rehellisesti sanottuna en olisi tiennyt.

      Antin tunsin erittäin hyvin, ja oli, silloin tällöin juttusilla hänen kanssaan, ei vain tullut tuo koskaan puheeksi.

      Jatka Wanha samaan tyyliin, sinulla on paljon tietoa.

    • naarva

      Wanhan jutskat on aina lukemisen arvoisia ja muidenkin rekattujen ne ei ole tyhjän pölötystä.

    • Wanha voisikkin 100v sitten tapahtunutta juttusarjan kehitellä,juhlavuoden kunniaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      237
      2678
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1124
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1088
    4. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    5. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      995
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      907
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      841
    8. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      41
      797
    9. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      237
      790
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      120
      753
    Aihe