On vihdoinkin aika sopeutua normaaliin markkinatalouteen. Yritystuet maataloustuki mukaan luettuna on poistettava. Kilpailukykymme parantamiseksi työn hintaa on painettava alaspäin työmarkkinoiden joustavuuden lisäämisellä mm työehtosopimusten yleissitovuudesta luopumalla.
Mahdollisimman monet nyt julkisen sektorin hoitamat toiminnat tulee yksityistää. Näin palveluiden laatu ja tehokkuus kasvavat.
Sosiaaliturvassa on siirryttävä tarkempaan kohdentamiseen selektiivisillä ja residuaalisilla malleilla. Hyvinvointivaltio on palautettava alkuperäiseen tarkoitukseensa eli heikoimpien auttamiseen keskiluokan tulonsiirtoautomaatin sijaan.
Olen puhunut.
Puolisosialistisen Suomen
7
84
Vastaukset
- Hyvänen.tähären
Kaikki etelän kallioille, entä sitten ?
Mamuja tulee nyt 10000 /v henkilön voimalla muualta maasta Helsinkiin.
Niin mitä sitten ?
Sitten kaikki huutaa "ruokaa..ruokaa.." mistä ruoka ? Ai..että laivat tuo. - kepu_pettää_aina
Yhdyn edellisen kirjoittajan näkemykseen. Lisäksi kilpailukykyä on parannettava lopettamalla kehitystä rajoittavat aluetuet, tulkoon jokainen kunta ja maakunta toimeen omillaan!
- meritursas
Oikein hyvä puhe. Ja sitten pitää välttää haaksirikkoisia, pakolaisia ja muita sellaisia. Jos vaikka alus haaksirikkoutuu rannoillemme, voivat kyytiläiset olla niin kaukaa, ettei kukaan tiedä edes sen maan nimeä. Saattavat olla jopa ihmissyöjiä. Ihmissyöjät rotuna saattavat hyvinkin olla käkkäräpäisiä ja hiilen värisiä. En väitä, mutta ei voi tietää. Voivat kuljettaa kehoissaan ruttoa tai vaikka koleraa. Hait pitävät hiilen värisistä tuoreista kokonaisista ihmisistä. Valkoiset ovat epäterveellisiä niille. Aivan kuin ihmisillä tumma kokojyvä versus vaalea ranskanleipä, on edellinen terveellisempi. Antaa siis haiden syödä kaikki sellaiset haaksirikkoiset ja pakolaiset ja muut sellaiset.
Kyllä olet oikeassa että puolisosialismi on paha tauti. Täyssosialismi yhdistettynä ilmaiseen suklaaseen köyhille mummoille on se resepti, millä Suomi nousee. Ja jos ei köyhät mummot saa suklaata, mihin lie haaksirikkoisiin ja pakolaisiin sortuvat ja tartuttavat niihin taudit ja kaikki. Vanhoissa mummoissa kun saattaa olla varsinkin kariesta ja papilloomaa.
Minä tulen siihen sinun puolueeseesi heti kun sen nimikerjuulistat on levityksessä. Uskon, että se on minulle nopein tie eduskuntaan ja etuoikeutettuun asemaan. Kannatan sinua kaikilla ulokkeillani ! Yritystuet on saatava pois, ne vääristävät laajasti taloutta.
Palkkatason lasku taas aiheuttaa tukien lisäämisen tarpeen. On kai kohtuullista että kokopäivä työllä tulee välttävästi toimeen.
Usalainen kehitys, jossa ei kahden ihmisen palkka, riitä edes peruselintasoon, vaan heidän on molempien tehtävä kolmea työtä saavuttaakseen sellaisen elämisen arvoisen tason, edellyttäen että säilyvät terveenä. Ei vaikuta oikein sopivalta suomalaiseen yhteiskuntaan.
Kilpailukykyä ei paranneta kilpailemalla massatuotannon työpaikkojen hinnalla, me olemme liian kaukana suurista markkinoista, ja merikuljetusmonopolin takana.
Meille olisi suuret markkinat lähellä ja helposti tavoitettavissa, mutta emme voi poliittisista syistä ottaa rahoja sieltä, vaan meidän on jatkettava kurjistumistaloutta ja ikettävä palkkojen ja lomien runsaudesta, vaikka ne eivät ole syy mihinkään ongelmiimme.Väärin taas. SDP 34 edustajaa ja vas 12 yht. 42/ 200 siis vajaa neljännes, ei puolisosialistinen.
Ei Kokoomus ole mikään oikea markkinatalouspuolue niin kauan kuin sille kelpaavat yritystuet. Keskustasta ja maataloustuista puhumattakaan. Puolisosialismista näissä on kyse.
OikeistoSosDem kirjoitti:
Ei Kokoomus ole mikään oikea markkinatalouspuolue niin kauan kuin sille kelpaavat yritystuet. Keskustasta ja maataloustuista puhumattakaan. Puolisosialismista näissä on kyse.
YRITYSTUET JA KOMPENSAATIOT NII N SUURIA, ETTÄ KYLLÄ KYSE ON YRITYSKOMMUNISMISTA. MARKKINATALOUTTA SUOMESSA EI OLE NÄHTYKÄÄN. KAIKILLE ALOILLE KYLLÄ SUOMEN KOKOISILLA MARKKINOILLA EI MARKKINAVETOINEN TOIMINTA SOVELLUKAAN. SE VIE MEIDÄT YKSITYISILLE MONOPOLIEN TAKAMAILLE.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?821584Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,141024Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.96930Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol79922Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt51734Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot141699- 53674
- 81670
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs48651Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv51651
