On vihdoinkin aika sopeutua normaaliin markkinatalouteen. Yritystuet maataloustuki mukaan luettuna on poistettava. Kilpailukykymme parantamiseksi työn hintaa on painettava alaspäin työmarkkinoiden joustavuuden lisäämisellä mm työehtosopimusten yleissitovuudesta luopumalla.
Mahdollisimman monet nyt julkisen sektorin hoitamat toiminnat tulee yksityistää. Näin palveluiden laatu ja tehokkuus kasvavat.
Sosiaaliturvassa on siirryttävä tarkempaan kohdentamiseen selektiivisillä ja residuaalisilla malleilla. Hyvinvointivaltio on palautettava alkuperäiseen tarkoitukseensa eli heikoimpien auttamiseen keskiluokan tulonsiirtoautomaatin sijaan.
Olen puhunut.
Mahdollisimman monet nyt julkisen sektorin hoitamat toiminnat tulee yksityistää. Näin palveluiden laatu ja tehokkuus kasvavat.
Sosiaaliturvassa on siirryttävä tarkempaan kohdentamiseen selektiivisillä ja residuaalisilla malleilla. Hyvinvointivaltio on palautettava alkuperäiseen tarkoitukseensa eli heikoimpien auttamiseen keskiluokan tulonsiirtoautomaatin sijaan.
Olen puhunut.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kaikki etelän kallioille, entä sitten ?
Mamuja tulee nyt 10000 /v henkilön voimalla muualta maasta Helsinkiin.
Niin mitä sitten ?
Sitten kaikki huutaa "ruokaa..ruokaa.." mistä ruoka ? Ai..että laivat tuo.
Yhdyn edellisen kirjoittajan näkemykseen. Lisäksi kilpailukykyä on parannettava lopettamalla kehitystä rajoittavat aluetuet, tulkoon jokainen kunta ja maakunta toimeen omillaan!
Oikein hyvä puhe. Ja sitten pitää välttää haaksirikkoisia, pakolaisia ja muita sellaisia. Jos vaikka alus haaksirikkoutuu rannoillemme, voivat kyytiläiset olla niin kaukaa, ettei kukaan tiedä edes sen maan nimeä. Saattavat olla jopa ihmissyöjiä. Ihmissyöjät rotuna saattavat hyvinkin olla käkkäräpäisiä ja hiilen värisiä. En väitä, mutta ei voi tietää. Voivat kuljettaa kehoissaan ruttoa tai vaikka koleraa. Hait pitävät hiilen värisistä tuoreista kokonaisista ihmisistä. Valkoiset ovat epäterveellisiä niille. Aivan kuin ihmisillä tumma kokojyvä versus vaalea ranskanleipä, on edellinen terveellisempi. Antaa siis haiden syödä kaikki sellaiset haaksirikkoiset ja pakolaiset ja muut sellaiset.
Kyllä olet oikeassa että puolisosialismi on paha tauti. Täyssosialismi yhdistettynä ilmaiseen suklaaseen köyhille mummoille on se resepti, millä Suomi nousee. Ja jos ei köyhät mummot saa suklaata, mihin lie haaksirikkoisiin ja pakolaisiin sortuvat ja tartuttavat niihin taudit ja kaikki. Vanhoissa mummoissa kun saattaa olla varsinkin kariesta ja papilloomaa.
Minä tulen siihen sinun puolueeseesi heti kun sen nimikerjuulistat on levityksessä. Uskon, että se on minulle nopein tie eduskuntaan ja etuoikeutettuun asemaan. Kannatan sinua kaikilla ulokkeillani !
Yritystuet on saatava pois, ne vääristävät laajasti taloutta.
Palkkatason lasku taas aiheuttaa tukien lisäämisen tarpeen. On kai kohtuullista että kokopäivä työllä tulee välttävästi toimeen.
Usalainen kehitys, jossa ei kahden ihmisen palkka, riitä edes peruselintasoon, vaan heidän on molempien tehtävä kolmea työtä saavuttaakseen sellaisen elämisen arvoisen tason, edellyttäen että säilyvät terveenä. Ei vaikuta oikein sopivalta suomalaiseen yhteiskuntaan.
Kilpailukykyä ei paranneta kilpailemalla massatuotannon työpaikkojen hinnalla, me olemme liian kaukana suurista markkinoista, ja merikuljetusmonopolin takana.
Meille olisi suuret markkinat lähellä ja helposti tavoitettavissa, mutta emme voi poliittisista syistä ottaa rahoja sieltä, vaan meidän on jatkettava kurjistumistaloutta ja ikettävä palkkojen ja lomien runsaudesta, vaikka ne eivät ole syy mihinkään ongelmiimme.
Väärin taas. SDP 34 edustajaa ja vas 12 yht. 42/ 200 siis vajaa neljännes, ei puolisosialistinen.
Ei Kokoomus ole mikään oikea markkinatalouspuolue niin kauan kuin sille kelpaavat yritystuet. Keskustasta ja maataloustuista puhumattakaan. Puolisosialismista näissä on kyse.
YRITYSTUET JA KOMPENSAATIOT NII N SUURIA, ETTÄ KYLLÄ KYSE ON YRITYSKOMMUNISMISTA. MARKKINATALOUTTA SUOMESSA EI OLE NÄHTYKÄÄN. KAIKILLE ALOILLE KYLLÄ SUOMEN KOKOISILLA MARKKINOILLA EI MARKKINAVETOINEN TOIMINTA SOVELLUKAAN. SE VIE MEIDÄT YKSITYISILLE MONOPOLIEN TAKAMAILLE.