https://www.verkkouutiset.fi/alkoholin-etamyyjia-vainottu-laittomasti-vuosia/
Mielenkiintoinen kirjoitus.
Suomessa jotkut yrittävät vaan pitää 1980 luvun monopoleista kiinni. Kyllä silloin se toimikin hyvin, mutta sitä nää vanhemmat monopoli jäärät eivät tunnu millään käsittävän, että mailmasta on tullu 2000 luvulla yhä enempi ja enempi globaali. Globaali on siis maailmanlaajuinen, koko maailmaa koskeva. Näin ollen laki tai monopoli joka on voimmassa pelkästään suomen rajojen sisällä ei toimi glopaalissa mailmassa jos ulkomailla laki on täysin erllainen.
Erillainen laki ulkomailla on mm. alkoholissa ja rahapeleissä joka tekee glopaalissa mailmassa suomen monopoli lait tehottomiksi.
Eli Ihan sama tilanne on myös rahapeleissä. En voi ymmärtää miksi veikkauksen monopolia pidetään yllä kun kilpalajakin pelejä voi pelata täysin laillisesti. Samoin ulkomailta voi tilata tai hakea virosta tai vaikka latviasta täysin laillisesti Glopaalissa mailmassa näillä monopoleilla on siis kilpailijoita.
Tämän kun selität jollekin 70v pekka Puskalle niin hän vaan yrittää edelleen tehdä kaiken mahdollisen, että menneisyyden monopolit toimisivat yhä suomen rajojen sisällä.
Alkoholin etämyyjiä vainottu laittomasti
6
243
Vastaukset
- Villiturkailija
Tullin ohjeistuksetkin on tarkoitettu jälleenmyyjille. Lähtömaan verot riittää, kun juomat tulevat omaan käyttöön. Kuljetuksella ei ole väliä, ja kuka maksaa rahdit. Ja taas, kun juomat tilataan jälleen myyntiin silloin maksetaan käyttömaahan verot. Suomen viinatislaamoista lähtevistä juomista ei makseta suomeen veroja, kun ne menee jälleenmyyjille. Näitäkään asioita ei viranomaiset voi selittää, muuten kuin erikseen kysymällä. Tullista jopa sanottiin, että kimppatilaukset ovat ok. Tämä tieto tuli tullista puhelin kyselyllä: voiko ja saako tilata jeltsin vodkaa työporukalla? Tullin vastaus oli, että saa tilata porukalla ja mistään verojen maksusta ei kyseinen tullivirkailija maininnut. Suomen valtio pelkää verojen menoa ulkomaille, eikä ole tarpeeksi avoin tässä asiassa.
- Villiturkailija
https://www.pohjalainen.fi/tilaajalle/maakunta/alkoholin-tuonti-rahtina-on-ainakin-toistaiseksi-laillista-1.2147588 tämmöinen viisaus Raitolalahdelta, mutta eipäs ole paljon huudeltu.
- Eriarvoista
Jokainen vastaa itse tilaamastaan alkoholista - syystä tai toisesta osa joutuu maksamaan verot ja osa ei. Viimeksi noin viikko sitten tuli ulkolaiselta alkoholin verkkokaupalta ikävä tieto - emme toistaiseksi toimita Suomeen alkoholia, syyksi mainittiin veroviranomaiset. Eikä todellakaan ole ensimmäinen kauppias joka on ilmoittanut toimivansa näin, ainakin toistaiseksi.
- tarkkana.nyt
Toivottavasti etäosto säilyy kuitenkin ongelmattomana, ettei tarvitse valittaa EU-tuomioistuimeen tavaroiden vapaan liikkuvuuden rajoittamisesta. Etäostohan on
sitä, että myyjä ei mitenkään osallistu kuljetuksen järjestämiseen vaan kuljetuksen
hoitaa ostaja, jolloin ostaja vastaa myös Suomeen maksettavista alkoholin valmisteverosta
ja juomapakkausverosta. Eli jos myyjä kieltäytyisikin etämyynnistä, myyjän kanssa voisi
koettaa sopia järjestelystä, jossa ostaja tilaa kuljetuksen ostamilleen ja myyjälle maksamilleen juomille. - haetaan.pois
tarkkana.nyt kirjoitti:
Toivottavasti etäosto säilyy kuitenkin ongelmattomana, ettei tarvitse valittaa EU-tuomioistuimeen tavaroiden vapaan liikkuvuuden rajoittamisesta. Etäostohan on
sitä, että myyjä ei mitenkään osallistu kuljetuksen järjestämiseen vaan kuljetuksen
hoitaa ostaja, jolloin ostaja vastaa myös Suomeen maksettavista alkoholin valmisteverosta
ja juomapakkausverosta. Eli jos myyjä kieltäytyisikin etämyynnistä, myyjän kanssa voisi
koettaa sopia järjestelystä, jossa ostaja tilaa kuljetuksen ostamilleen ja myyjälle maksamilleen juomille.Lisäksi, koska etäostajan ostamista tuotteista on maksettu ostomaan verot, ne tulee suomalaisen ostajan saada takaisin mahdollisimman vaivattomasti ja nopeasti.
- OstajaOuti
Alkoholin etämyyjiä tullaan vainoamaan ihan laillisestikin jos uusi alkoholilaki tulee voimaan kaavaillun mukaisesti. Tätä asiaa laitetaan oma komitea ratkomaan ja tulos on jo ennakkoon sovittu. Alkoholin webbikauppa on hankala asia ja siihen pitäisi saada selvät ohjeet, joita myös viranomaiset tullin mukaanlukien velvoitetaan noudattamaan.
Alkon rooli tulee muuttumaan ja he tulevat tarjomaa rajapinnan ulkolaisille kauppialle.
Tämä ei ole riittävä järjestely, itse ainakin ostan huutokaupoista ja pienistä erikoiskaupoista - nämä tuskin tulevat asioimaan Alkon kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1478120KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4237151Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693663Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521423311Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092824Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään442358- 1261936
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231793Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv261576Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821457