Alkoholin etämyyjiä vainottu laittomasti

glopaalia

https://www.verkkouutiset.fi/alkoholin-etamyyjia-vainottu-laittomasti-vuosia/

Mielenkiintoinen kirjoitus.

Suomessa jotkut yrittävät vaan pitää 1980 luvun monopoleista kiinni. Kyllä silloin se toimikin hyvin, mutta sitä nää vanhemmat monopoli jäärät eivät tunnu millään käsittävän, että mailmasta on tullu 2000 luvulla yhä enempi ja enempi globaali. Globaali on siis maailmanlaajuinen, koko maailmaa koskeva. Näin ollen laki tai monopoli joka on voimmassa pelkästään suomen rajojen sisällä ei toimi glopaalissa mailmassa jos ulkomailla laki on täysin erllainen.

Erillainen laki ulkomailla on mm. alkoholissa ja rahapeleissä joka tekee glopaalissa mailmassa suomen monopoli lait tehottomiksi.



Eli Ihan sama tilanne on myös rahapeleissä. En voi ymmärtää miksi veikkauksen monopolia pidetään yllä kun kilpalajakin pelejä voi pelata täysin laillisesti. Samoin ulkomailta voi tilata tai hakea virosta tai vaikka latviasta täysin laillisesti Glopaalissa mailmassa näillä monopoleilla on siis kilpailijoita.

Tämän kun selität jollekin 70v pekka Puskalle niin hän vaan yrittää edelleen tehdä kaiken mahdollisen, että menneisyyden monopolit toimisivat yhä suomen rajojen sisällä.

6

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Villiturkailija

      Tullin ohjeistuksetkin on tarkoitettu jälleenmyyjille. Lähtömaan verot riittää, kun juomat tulevat omaan käyttöön. Kuljetuksella ei ole väliä, ja kuka maksaa rahdit. Ja taas, kun juomat tilataan jälleen myyntiin silloin maksetaan käyttömaahan verot. Suomen viinatislaamoista lähtevistä juomista ei makseta suomeen veroja, kun ne menee jälleenmyyjille. Näitäkään asioita ei viranomaiset voi selittää, muuten kuin erikseen kysymällä. Tullista jopa sanottiin, että kimppatilaukset ovat ok. Tämä tieto tuli tullista puhelin kyselyllä: voiko ja saako tilata jeltsin vodkaa työporukalla? Tullin vastaus oli, että saa tilata porukalla ja mistään verojen maksusta ei kyseinen tullivirkailija maininnut. Suomen valtio pelkää verojen menoa ulkomaille, eikä ole tarpeeksi avoin tässä asiassa.

    • Villiturkailija
    • Eriarvoista

      Jokainen vastaa itse tilaamastaan alkoholista - syystä tai toisesta osa joutuu maksamaan verot ja osa ei. Viimeksi noin viikko sitten tuli ulkolaiselta alkoholin verkkokaupalta ikävä tieto - emme toistaiseksi toimita Suomeen alkoholia, syyksi mainittiin veroviranomaiset. Eikä todellakaan ole ensimmäinen kauppias joka on ilmoittanut toimivansa näin, ainakin toistaiseksi.

      • tarkkana.nyt

        Toivottavasti etäosto säilyy kuitenkin ongelmattomana, ettei tarvitse valittaa EU-tuomioistuimeen tavaroiden vapaan liikkuvuuden rajoittamisesta. Etäostohan on
        sitä, että myyjä ei mitenkään osallistu kuljetuksen järjestämiseen vaan kuljetuksen
        hoitaa ostaja, jolloin ostaja vastaa myös Suomeen maksettavista alkoholin valmisteverosta
        ja juomapakkausverosta. Eli jos myyjä kieltäytyisikin etämyynnistä, myyjän kanssa voisi
        koettaa sopia järjestelystä, jossa ostaja tilaa kuljetuksen ostamilleen ja myyjälle maksamilleen juomille.


      • haetaan.pois
        tarkkana.nyt kirjoitti:

        Toivottavasti etäosto säilyy kuitenkin ongelmattomana, ettei tarvitse valittaa EU-tuomioistuimeen tavaroiden vapaan liikkuvuuden rajoittamisesta. Etäostohan on
        sitä, että myyjä ei mitenkään osallistu kuljetuksen järjestämiseen vaan kuljetuksen
        hoitaa ostaja, jolloin ostaja vastaa myös Suomeen maksettavista alkoholin valmisteverosta
        ja juomapakkausverosta. Eli jos myyjä kieltäytyisikin etämyynnistä, myyjän kanssa voisi
        koettaa sopia järjestelystä, jossa ostaja tilaa kuljetuksen ostamilleen ja myyjälle maksamilleen juomille.

        Lisäksi, koska etäostajan ostamista tuotteista on maksettu ostomaan verot, ne tulee suomalaisen ostajan saada takaisin mahdollisimman vaivattomasti ja nopeasti.


    • OstajaOuti

      Alkoholin etämyyjiä tullaan vainoamaan ihan laillisestikin jos uusi alkoholilaki tulee voimaan kaavaillun mukaisesti. Tätä asiaa laitetaan oma komitea ratkomaan ja tulos on jo ennakkoon sovittu. Alkoholin webbikauppa on hankala asia ja siihen pitäisi saada selvät ohjeet, joita myös viranomaiset tullin mukaanlukien velvoitetaan noudattamaan.

      Alkon rooli tulee muuttumaan ja he tulevat tarjomaa rajapinnan ulkolaisille kauppialle.
      Tämä ei ole riittävä järjestely, itse ainakin ostan huutokaupoista ja pienistä erikoiskaupoista - nämä tuskin tulevat asioimaan Alkon kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      110
      2523
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      84
      2211
    3. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      56
      1727
    4. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      62
      1719
    5. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      162
      1633
    6. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      157
      1517
    7. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1506
    8. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      118
      1270
    9. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      27
      1207
    10. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      26
      1206
    Aihe