Satoja vuosia ruotsalaisten orjina, josta irrottautumiseksi tarvittiin venäläisten valloitus. Venäläiset antoivat Suomelle itsenäisyyden lahjaksi, kun saivat maata ja sotakorvauksia. Talvisota ja kaikki sodat Suomi on hävinnyt.
Vastaukset 15
- PelkälläSäkällä
Vähän sama meininki kuin jääkiekossa. Lopussa viimeistään aina verkot soi ja jossittelu alkaa.
- uskomattomia.luusereita
Nyt on alistuttu somaleille ja irakilaisille. Mennään niiden ehdoilla jo päiväkodeissa ja koulussa, samoin sossu ja Kela.
Kas kun sekä Talvi- että Jatkosota olivat sotia jotka Neuvostoliitto hölmöyttään ja ahneuttaan aloitti, ja joissa lopulta kumpikin osapuoli hävisi.
Rikollisliitto tosin enemmän (maine meni, kuolinluvut kamalat ym.). "Hyötynä" Rikollisliitto sai rikkaruoho- ja jättiputkialueeksi muuttamansa pakkoluovutusalueen.
Tämänkin itselle tarpeettoman maan varastus onnistui Rikollisliitolta Talvisodassa vasta Saksan ja Jatkosodassa vasta USA:n ja Britannian avun turvin..
Vertailtaviksi Suomeen menettelevät tasapuolisemmin samankokoiset Tanska ja Norja.
Edellinen laukaisi yhden paukkuparuunan ja sitten antautui sikaviljan toimittajaksi Suursaksan
pöytiin ja pakkeihin.
Jälkimmäinen ei saanut edes porukkaansa aseisiin, koska Kunkkeli ja hallitus pakoon juostessaan eivät muuta ehtineet kuin juosta pakoon.
Ja maa antautui kalaviljan toimittajaksi Suursaksan pöytiin ja pakkeihin.
Sopisiko Suomen sotimistuloksia verrata myös Puolan tai Ranskan "sotimistuloksiin"?
Mitä tulee nykymenoon, muistutan että 1948 vaaleissa Sdp ilmoitti että "JO RIITTÄÄ" .
Toivotan samaa samannimiselle nykypuolueelle hoipertelija-Antin ja muun hoipertelijajoukon sijaan.
- Jumsynt
Voitettiinha me sentään sisällissota
- MurhaMarski
Mutta sekin vain Saksalaisten avulla
- bobgeldof
No ei hätää!! Meillähän on sankoin joukoin näitä "uuskansalaisia" jotka vähintäänkin leijonanrohkeudella sotiivat missä vain...tai sitten SPR:matamin hameen alla piilottelevat...
Hamasin rohkeaan malliin sotivat sairaaloissa ja kouluissa lasten ja naisten takana. Että silleen
- KunnesTaikaseinäKutsui
Uljaasti puolustivat myös vaimojaan lapsiaan äitejä ja isiään kotomaillaan... siis koko sukuaan.
- TriplaX
Vaikka aloitus on vähän raflaava, niin tottahan tuo on. Suomalaiset ovat voittaneet yksittäisiä taisteluja, mutta koskaan suomalaiset sotilaat eivät ole marssineet vihollismaan pääkaupungin kaduilla sodan voittajina.
No Suomalaiset eivät ole valloittaja kansaa, vaan oman maansa ja elämäntapansa puolustajia.
Että silleen.No Suomalaiset eivät ole valloittaja kansaa, vaan oman maansa ja elämäntapansa puolustajia.
Että silleen.
- SääliksiKäy-
Eikö historiaa tuntemattomalle ryssän piripäälle tullut muuta mieleen kuin työntää oman sivistymättömyytensä hedelmät tälle palstalle. Sinähän olet tasan yhtä tyhmä kuin tämän palstan valvojatkin.
- Pietarinharmiksi
Sarjassamme tyhmiä aloituksia.
- DeLaGardie
Valhetta
Suomaliset voittivat Herdalerissa Viikingit 1008
https://fi.wikipedia.org/wiki/Herdalerin_taistelu - ÖööööTuota
Maailmanmestaruus tuli jääkiekossakin 1995 ja voitettiin silloinkin kaksi naapurivaltiota.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html5901434Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän43797Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl471689Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll5549- 34529
- 40505
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin28494Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37490Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE151438- 22432