Suomalainen pelkurikansa hävinnyt kaikki sodat

HäviäjäMaksoi

Satoja vuosia ruotsalaisten orjina, josta irrottautumiseksi tarvittiin venäläisten valloitus. Venäläiset antoivat Suomelle itsenäisyyden lahjaksi, kun saivat maata ja sotakorvauksia. Talvisota ja kaikki sodat Suomi on hävinnyt.

15

205

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PelkälläSäkällä

      Vähän sama meininki kuin jääkiekossa. Lopussa viimeistään aina verkot soi ja jossittelu alkaa.

      • uskomattomia.luusereita

        Nyt on alistuttu somaleille ja irakilaisille. Mennään niiden ehdoilla jo päiväkodeissa ja koulussa, samoin sossu ja Kela.


      • Kas kun sekä Talvi- että Jatkosota olivat sotia jotka Neuvostoliitto hölmöyttään ja ahneuttaan aloitti, ja joissa lopulta kumpikin osapuoli hävisi.
        Rikollisliitto tosin enemmän (maine meni, kuolinluvut kamalat ym.). "Hyötynä" Rikollisliitto sai rikkaruoho- ja jättiputkialueeksi muuttamansa pakkoluovutusalueen.
        Tämänkin itselle tarpeettoman maan varastus onnistui Rikollisliitolta Talvisodassa vasta Saksan ja Jatkosodassa vasta USA:n ja Britannian avun turvin..

        Vertailtaviksi Suomeen menettelevät tasapuolisemmin samankokoiset Tanska ja Norja.
        Edellinen laukaisi yhden paukkuparuunan ja sitten antautui sikaviljan toimittajaksi Suursaksan
        pöytiin ja pakkeihin.
        Jälkimmäinen ei saanut edes porukkaansa aseisiin, koska Kunkkeli ja hallitus pakoon juostessaan eivät muuta ehtineet kuin juosta pakoon.
        Ja maa antautui kalaviljan toimittajaksi Suursaksan pöytiin ja pakkeihin.

        Sopisiko Suomen sotimistuloksia verrata myös Puolan tai Ranskan "sotimistuloksiin"?

        Mitä tulee nykymenoon, muistutan että 1948 vaaleissa Sdp ilmoitti että "JO RIITTÄÄ" .
        Toivotan samaa samannimiselle nykypuolueelle hoipertelija-Antin ja muun hoipertelijajoukon sijaan.


    • Jumsynt

      Voitettiinha me sentään sisällissota

      • MurhaMarski

        Mutta sekin vain Saksalaisten avulla


    • bobgeldof

      No ei hätää!! Meillähän on sankoin joukoin näitä "uuskansalaisia" jotka vähintäänkin leijonanrohkeudella sotiivat missä vain...tai sitten SPR:matamin hameen alla piilottelevat...

      • Hamasin rohkeaan malliin sotivat sairaaloissa ja kouluissa lasten ja naisten takana. Että silleen


      • KunnesTaikaseinäKutsui

        Uljaasti puolustivat myös vaimojaan lapsiaan äitejä ja isiään kotomaillaan... siis koko sukuaan.


    • TriplaX

      Vaikka aloitus on vähän raflaava, niin tottahan tuo on. Suomalaiset ovat voittaneet yksittäisiä taisteluja, mutta koskaan suomalaiset sotilaat eivät ole marssineet vihollismaan pääkaupungin kaduilla sodan voittajina.

      • No Suomalaiset eivät ole valloittaja kansaa, vaan oman maansa ja elämäntapansa puolustajia.
        Että silleen.


      • No Suomalaiset eivät ole valloittaja kansaa, vaan oman maansa ja elämäntapansa puolustajia.
        Että silleen.


    • SääliksiKäy-

      Eikö historiaa tuntemattomalle ryssän piripäälle tullut muuta mieleen kuin työntää oman sivistymättömyytensä hedelmät tälle palstalle. Sinähän olet tasan yhtä tyhmä kuin tämän palstan valvojatkin.

    • Pietarinharmiksi

      Sarjassamme tyhmiä aloituksia.

    • DeLaGardie
    • ÖööööTuota

      Maailmanmestaruus tuli jääkiekossakin 1995 ja voitettiin silloinkin kaksi naapurivaltiota.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      590
      1434
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      43
      797
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      471
      689
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      5
      549
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      34
      529
    6. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      40
      505
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      28
      494
    8. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      490
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      151
      438
    10. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      22
      432
    Aihe