Syntyperäiset suomalaiset Vihdissä

tästäeipuhuta

Teoriassa Vihdin kunnassa voi saada harkinnanvaraista toimeentulotukea vaikka olisi syntyperäinen suomalainen, mutta toteutuuko asia käytännössä?

Onko kukaan Suomessa syntynyt saanut Vihdin kunnalta harkinnanvaraista toimeentulotukea, kertokoon sen heti. Itse en usko että yksikään olisi saanut. Ei saanut kyllä aiemminkaan mutta nyt on uutta verta saatu ja saatava lisää Vihtiin niin heitä varten on palkattu pakolaisohjaaja ja sosiaalityöntekijä.

Ei voi moittia Vihdin kuntaa pakolaisavun puutteesta koska hyvin ovat ulkomaalaiset puettuna uusiin vaatteisiin kun kantaväestöä kulkee ryysyissä.

5

593

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juppis71

      Niin. Tämä välikausitakki on 7 vuotta vanha ja kovempien kelien toppatakki 3 vuotta ja hieman kainalosta ratkennut. Ei näitä murehdita kun ei voi mitään. Alennusmyyntejä odotellessa.

    • Numeroviisi

      Menkää suvakkisanikan kanssa tekemään ruokaa muualta tulijoille.
      Se avartaa ja siitä saa henkistä hyvää. Ei kukaan tarvitse enää aineellista hyvinvointia, kun meillä rikastettu kulttuuri.

    • AlkoholistilleEimitään

      Ne saa tukea jotka sitä tarvitsevat. Näin se vain on.

    • olemmenumeroita

      ei ole ei,vaikka todettiin jo kun asuin yksin että kohdallani voisi käyttää sekä ennaltaehkäisevää tukea ja harkinanvaraista tukea. kun menin käymään alkoivat he puhua politiikasta joka ei kuulu kysiseen paikkaan millään tavalla. ja puhuttiin reiluudesta kaikkia kohtaan jotai se ei todellakaan ole. muistavat minut nurena kloppina käyneenä koppavana teininä kun opiskelin, nyt oli suuri perhe eikä herunut apua millään jopa nauroivat kasvoilleni. en tule käymään enään kysisessä paikassa koskaan enään nöyryyttettävänä.

      • Anonyymi

        Äänestä perussuomalaisia.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2152
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      5
      1815
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      238
      1314
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      960
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      88
      950
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      21
      875
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      141
      834
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      39
      740
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      736
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      709
    Aihe