Aloitetettiin eilen verenpainelääkitys

Sain eilen verenpainelääkkeen ja lääkäri sanoi että kolme kertaa viikossa mittaan verenpaineen kotona ja sitten toimitan tulokset lääkärille.

Montako viikkoa yleensä mitataan verenpaine kotona ja sitten toimitan tulokset lääkärille?
10250
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Mittaan itse joka päivä, itseni vuoksi. Aamulla ja illalla. Onko ohjetta mittaamisesta?

Äänestä
  • Mittaan myös aamulla ja illalla, mutta lääkäri sanoi että mittaan kolme kertaa viikossa. En muistanut kysyä milloin vien tulokset.

    Minkä aikaa muuten menee, kun verenpaine laskee lääkityksellä? Sain Cardace 5mg 1 päivässä.

    Äänestä

  • Voit kyllä mitata kuten lääkäri sanoi. Kysy vastaanotosta milloin viet tulokset. Minulla käytössä Ramipri 5mg. Minulla meni muistaakseni viikon verran. Tosin piti lisätä lääkitykseen Amlodipin. Otan RR:n siten, että kaksi kertaa, välillä n.2 min tauko.

    Äänestä

Tarkistin netistä, vaikuttava aine kummassakin ramipriili. Minulla oli 180/110, ennen lääkitystä, nyt 160/82 luokkaa. Painoa pitäisi pudottaa

Äänestä

Hox! Käypä sivulla www.terve.fi. Sen mukaan menee lääkkeen aloittamisesta 4-6 viikkoa seurantaan. Hyvää Joulua ja alhaista painetta! Ps itse kyllä syön jouluna kinkkua muita paineita lisääviä jouluherkkuja

Äänestä
  • Lääkärin vastaanotolla verenpaine 160/100 ja kun nyt kotona mitannut ' niin 120/85 pulssi 60-80

    Joo, kyllä minäkin jouluaattona kinkkua ja muita herkkuja!

    Äänestä

  • Sehän ihan ok arvo.

    Äänestä

  • Katotaan vielä miten lääkitys vaikuttaa!

    Äänestä

Kolesteroli- ja verenpaine lääke.

Minkä verran vaikuttaa arvoihin, jos en käytä alkoholia ja tupakkia?

Äänestä

Olen nyt mitannut kotona verepainetta aamulla ja illalla. Keskiarvo 123/68/ 66

Cardace 5mg 1 aamulla.

Olen nyt muuttanut ruokavaliota ja ehkä tämä uusi ruokavalio myös laskee arvoja.

Toimitan tulokset lääkärille ensviikolla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lääkitys kirjoitti:

Sain eilen verenpainelääkkeen ja lääkäri sanoi että kolme kertaa viikossa mittaan verenpaineen kotona ja sitten toimitan tulokset lääkärille.

Montako viikkoa yleensä mitataan verenpaine kotona ja sitten toimitan tulokset lääkärille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu