Rumpuani kotona rummutellessani ja metsiä samotessa, tulta tuijotellessa ja monenlaista miettiessä on herännyt jos jonkinlaisia tunteita ja ajatuksia shamanismista.
En ole itse pohjoisesta eikä ainakaan ihan lähisukukaan, mutta syvää juurtumista ja mielenkiintoa ja vetoa tunnen pohjoista sekä shamanismia kohtaan.
Olen tässä vain miettinyt, onko shamanismin syvin olemus vain sisälläni? Tunnen suurta vieroksuntaa ja ihmetystä lukiessani erilaisista aihetta käsittelevistä ryhmistä kuinka shamanismista puhuttaessa mukaan vaivatta sujahtaa milloin yksisarviset ja milloin mitkäkin energiat ja omituisuudet.
Jotenkaan en tunne vanhan ajan rummuttajaa tunturin nokassa miettimässä yksisarvisten parantavaa voimaa...
Mistä tällainen sekasotku on syntynyt? Missä oikeat (minun mielestä oikeat?) shamaanit kokemuksineen ja viisauksineen?
Kaipaan perinteitä ja oikeaa tietoa ja ajatustenvaihtoa ja oppimista, enkä lukea milloin mistäkin keijuista ja kristusvaloista.
Shamanismi ennen ja nyt
Risukonrumpu
2
410
Vastaukset
- Vanhat-perinteet
Oletko rakentanut rumpusi itse, vai jostain ostettu?
Minulla suunnitelmissa tehdä ja etsin tietoa valmistusperinteistä, malleista, raaka-aineista ja muusta aiheeseen sopivasta.
Kirjallisuuttahan shamanismista löytyy:
Anna-Leena Siikala, Suomalainen shamanismi - Mielikuvien historiaa. 2017.
Michael Harner, Shamaanin tie. (suom. 2004).
Nevill Drury, Shamanismi.(suom.1993) - Anonyymi
shamaaniksi muuttuu kun juo käynyttä marjamehua, muutama mukillinen ja voi seurustella jumalien kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1421840
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir277959- 35828
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.78787Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31729Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta10682Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44661Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse48656- 43630
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos55616