Palkitseeko Jumala

Uskollisuudesta Häntä kohtaan nuorella neitsytvaimolla?.
374
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Vaimo tahi mies on monitahoinen seikka, uskovalle, jos uskova tahtoo kulkea Jumalan tahdossa.

Nyt se mitä on Kirjoitettu, ei vain uskoville, niille jotka tahtovat ja seuraavat Jumalaa, Herraa Jeesusta JOKA ON TIE, on tämä:
Nainen joka on maannut eli ollut seksuaalisuhteessa mieheen, eli he ovat olleet yhdessä "sillee", niin Jumalan silmissä, nainen on sen miehen oma, kunnes kuolema erottaa.

toinen seikka on leski, eli naisen mies on kuollut eli nainen on leski.

eli kaikkien muiden sekoitusten yhdistelmät eivät ole Jumalan mieleen, vaan sitä sanotaan jopa haureudeksi ja haureelliset eivät PERI taivasta!

Tämä ei ole minun sanani vaan Jumalan!
Nyt jokainen joka menee naimisiin muun kuin neitsykäisen tahi lesken kanssa, tekee ja elää haureudessa!

Jumala kyllä sallii avioeron mutta ei naimisiin, yhteen menoa, niin kauan kuin MIES elää.
Mies voi ottaa tuhat vaimoa, jos kykenee heidät elättää eikä saa heitä syrjiä tahi pitää halpana eikä hyljätä.

se miksi Jumala on näin ankara tässä asiassa on hyvin laaja juttu mutta, se on niin ja me emme voi sitä muuttaa tahi perua.

Monet, jopa uskovat, jotka kuvittelevat olevansa Jumalan edessä puhtaita, ovat menneet jopa usein naimisiin eli eronneet!

nainen on aina yhden miehen oma, ja niin kauan kuin mies elää, hänen vaimonsa, vaikka he eroaisivat.
Mutta jos eroavat eivät voi Jumalan edessä mennä uudelleen naimisiin!
se on haureutta ja siitä ei hyvää seuraa!
Jos olen oikein tulkinut, se ei ole varmaa niin tänä pitää paikkansa nyt ja iankaiken:

Hepr. 13:4
Avioliitto pidettäköön kunniassa kaikkien kesken, ja aviovuode saastuttamatonna; sillä haureelliset ja avionrikkojat Jumala tuomitsee.

Ilm. 2:21
Ja minä olen antanut hänelle aikaa parannuksen tekoon, mutta hän ei tahdo parannusta tehdä eikä luopua haureudestaan.

Ilm. 9:21
He eivät tehneet parannusta murhistaan eikä velhouksistaan eikä haureudestaan eikä varkauksistaan.

ja sitten:
Ilm. 22:15
Ulkopuolella ovat koirat ja velhot ja huorintekijät ja murhaajat ja epäjumalanpalvelijat ja kaikki, jotka valhetta rakastavat ja tekevät.

Ef. 5:5
Sillä sen te tiedätte ja tunnette, ettei yhdelläkään haureellisella eikä saastaisella eikä ahneella-sillä hän on epäjumalanpalvelija-ole perintöosaa Kristuksen ja Jumalan valtakunnassa.

Ei perintöä eli ei taivasta!
kukin saa sitten miettiä itse mitä tämä merkitsee.

Joten joka Elää haureudessa, voi sitä!

aj ei vain sitä vaan myös joka opettaa sitä että kyllähän Jumala sen nyt ymmärtää!
ei kyllä ymmärtää MUTTA EI ANNA ANTEEKSI, jos ei luovu siitä haureudesta!

18 Minä todistan jokaiselle, joka tämän kirjan profetian sanat kuulee: Jos joku panee niihin jotakin lisää, niin Jumala on paneva hänen päällensä ne vitsaukset, jotka ovat kirjoitetut tähän kirjaan;
19 ja jos joku ottaa pois jotakin tämän profetian kirjan sanoista, niin Jumala on ottava pois sen osan, mikä hänellä on elämän puuhun ja pyhään kaupunkiin, joista tässä kirjassa on kirjoitettu.

Monet "opettajat" että se oli ennen vanhaan ja nyt on toinen aika, se oli Mooseksen lakia ja meidän ei sitä tarvitse noudattaa.

no he saavat, opettajat palkan, ja jotka eivät luovu tästä opista saavat myös palkan.

lm. 2:21
Ja minä olen antanut hänelle aikaa parannuksen tekoon, mutta hän ei tahdo parannusta tehdä eikä luopua haureudestaan.

eivät tahdo tehdä parannusta!
eli monet eivät tahdo luopua toisen miehen vaimosta!
eli jos pitää toisen miehen vaimoa on sekä varas että haureellinen..

Nyt onko vaimo sitten palkka uskollisuudesta.
se on uskovalla moninainen seikka.
pää idea on että mitä Jumala on suunnitellut sinulle.
jso Jumalan suunnitelma on ettet mene naimisiin ja kuitenkin menet se tuotaa ongelmia.
se ei ole syntiä mutta miksi seurata omia haluja jos on tietoinen tahi edes aavistelee että täämä ei ole Jumalan suunnitelma minulle.

se vähä mitä sitten se vaimoa antaa ei ole sen arvoinen että menettää osin tahi kokonaan kaiken sen mitä Jumala on suunnitellut.

Nuorella miehellä on usein, seksin nälkä, internetin ja muiden "tieto" lähteiden perusteella sitten kova halu sitä tehdä.

Jumala voi ja antaa enemmän mitä seksi ikinä voi antaa.
Mutta jos vaimo on Jumalan suunnitelmissa, niin se antaa jotain, kuitenkaan, nainen tahi mies ei voi antaa kuin vähäisen lohdutuksen Jumalan kaikkinaiseen huolenpitoon nähden.

Tärkein seikka avioliitossa on sen hedelmä eli lapset.
no itse sanon kuten Paavali
Lähestyvä lopun takia ei ole järkevää ottaa vaimoa!
kuka lie olet, jos olet uskossa tiedät että aika on lopussa.
Joten en suosittele vaimoa.

Tämä on oma kantani Jumalan Sanan pohjalta.
Mutta Jos Jumala antaa vaimon se ei ole palkka :)
vaan: mielisuosio!

Parempi on pysyä naimattomana jos kykenee hilllitsemään halunsa, eikä ruoki niitä mistään.

Äänestä
  • On vaan niin kova tahto rakastaa"omaa gimmaa".

    Äänestä

Seksi on syntiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Taivaanluona kirjoitti:

Uskollisuudesta Häntä kohtaan nuorella neitsytvaimolla?.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu