mistä saa kiljutarvikkeet

rovaniemenKuningas

meinaisin tehdä vanhemmilta salaa omassa kaapissa kiljua ja vetää kännit joten mistä saisin pikihiivaa ja ilmalukon , voit myös laittaa tähä niitä että kui paljo sokeria ja hiivaa määrään x vettä

10

733

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eikannatatehä

      eikö viinin teko ite ilman lailista lupaa ole laitonta mä luulen että on en o ihan varma mut luulen että on

    • RahallaSaat

      Ilmalukko? Eikö vesilukko toimisi paremmin. Hiivaa saa rahaa vastaan kaupasta, mistäpä muustakaan paikasta. Joko tavallinen kauppa tai nettikauppa. Ei ole vaikeaa, toisin ripuliin kannattaa varautua ja siihen, että kiljun käymisestä tulee tunnistettava lemu.

      • Aikuisenlogiikka

        Ei tule paljon lemua jos on vesilukko


    • Aikuisenlogiikka

      Se on paha kun joudut kurmuilemaan salaa sen kiljun kanssa, vaikka kiljunteko on nyt luvallista Kilju tarpeet saa elintarvike marketeista.

    • jossainkinmaassa

      Kilju on laillista ja kotiviinin teko myöskin. Ei enää eletä kivikautta, ainaskaan joka asiassa.

      Vuosi 2018v on nykyaikaa, ainaskin jossain maassa.

    • tekeemielikiljua

      Kiljunteko on yksinkertaista ja voit kokeilla erilaisia reseptejäkin. Netistä löytyy alanhenkilöiltä varsin hyvät ohjeetkin. Ei ole edes kovin kallista, kun valmistat kierrätystarpeilla kiljua. Käteviä muovipönttöjä saa ilmaiseksi ja muoviletkuista saat tehtyä vesilukon kuumaliiman kanssa kanisterin korkkiin jne.. Hiivaa voit ostaa kaupasta, (Lidlissä halvin kuivahiiva), sokeriksi käy halvin mahdollinen (joskus saa palasokeria ilmaiseksi). mausteiksi mieltymysten mukaan sitten lähes mitä vain.
      Käyttämällä tehty alkoholi on laillista omaan käyttöön.
      https://fi.wikipedia.org/wiki/Kilju

      https://kilju-ohjeet.weebly.com/ohjeet.html

    • Parikokeiluatakana

      Pari asiaa kannatta kuitenkin muistaa. Käytä vain ja ainostaan puhtaita astioita, letkuja ymv romppeita. Älä koskaan käytä hedelmiä tai marjoja jotka eivät ole priimakuntoisia.
      Villihiivat ja epäpuhtaudet lisäävät metanolin määrää juomassa - ja se ei ole toivottavaa.
      Kilju on kuitenkin vain kiljua, etanoli on aikoa syy juoda ko juomaa, maku tai muu vaikutukset ovat henkilökohtaisia, osan maha kestää paremmin kuin toisten. Mitä epäpuhtaampaa juoma on sitä kovempi kankkunen.

    • Anonyymi

      Kiljun teko ohjeet 20lit mitä laitan

      • Anonyymi

        17,5 grammaa sokeria litrassa vettä käy yhdeksi tilavuusprosentiksi alkoholia.
        siis 1-prosenttisen 20l astiassa vaatii 350g sokeria, 10-prosenttinen 3500g ja maksimissaan 17% vaatii 7140g.
        Hiukka reilu 14% saat kaavalla 5kg ja 20l vettä.
        Pikahiivalla käy 2-5 päivää, osta pysäyttäjä ja kirkasteet niin laatu paranee, googlaamalla kotiviini saat ohjeita kirkastamiseen.


      • Anonyymi

        Eikun 20l vettä maksimi 17% on 5950g sokeria, laskin vanhasta muistista 24 l kaavalla.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      183
      1799
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      113
      940
    3. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      114
      840
    4. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      755
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      209
      684
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      135
      646
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      56
      631
    8. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      21
      614
    9. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      51
      572
    10. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      38
      568
    Aihe