Miksi Itsenäisyyspäivästä

jaksetaan vieläkin länkyttää kun sellaista ei kerran ole.

20

363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olematon-itsenäisyys

      Pakkopaska-ylenantikin pakkosyöttää sairaan kalliilla pakkoverolla jotain itsenäisyyttä leikkivien eliittien linnan juhlia "sen seitsemän kertaa" päivän läpeensä. Kuka aivoton mitään linnan juhlahymistelyä katsoo? Sama jumalan asemaan nostetuille pakkourheiluille.

      Samaa valetta kuin on demokratia.

    • Itsenäinenjavapaa

      Kannattaa mennä venäjälle asumaan jos ei kerran itsenäisyys mitään merkkaa

      • melko.selvästi

        In connection with Lenin’s Bolshevik coup d’état in Russia in 1917, Finland proclaimed independence and Lenin’s government yielded without a fight.

        From then on, Finland was an independent country until the fateful year of 1994, when the Finnish ruling regime by a constitutional coup put the country under the rule of the European Union of the transatlantic elite.

        "Leninin bolshevikki-vallankaappaus Venäjällä vuonna 1917 Suomi ilmoitti itsenäisyytensä ja Leninin hallitus tuotti ilman taistelua.

        Siitä lähtien Suomi oli itsenäinen maa siihen asti, kunnes kohtalokas vuosi 1994, jolloin suomalainen hallitus järjesti perustuslaillisen vallankaappauksen, siirsi maan transatlanttisen eliitin Euroopan unionin sääntöön."

        Melko selvästi ilmaistu.

        https://www.google.fi/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwju7qPa1PXXAhXlQpoKHWFADPEQFggmMAA&url=http://russia-insider.com/en&usg=AOvVaw3CBHRmEjfuRAR7dI-06CNE


      • eun-pseennuolija

        Miksi Venäjälle? Porvatihallituksen sensuurimediahan lienee jo surkea pohjanoteeraus.

        Typerät pakkovaleet joutuu itse kustantamaan.

        Orjatyöpalkkakin on SDPLÄISEN TARJA FILATOVIN luomus.


    • onhan.tylsä.päivä

      Erittäin tylsä päivä kaikkinensa.

    • kansa-jakautunut

      On nähty sekin aikoinaan, KUN SUOMI OLI YLPEÄSTI JA ANSAITUSTI ITSENÄINEN.

      Pelkkä velkainen hölmölä nykyään, ja aina surlkeampaan jamaan nykyhallitus sen ajaa.

      • velkarahaa-palaa

        Suomi ITSE osti valopelleilyt vero(velka)rahalla

        http://beta.oikeamedia.com/o1-48712

        Tässä totuutta, miten muka "_suomea muistettiin ulkomailla valaisemalla tunnettuja kohteita"_ tärkeilyyn!

        SUOMI ITSE OSTI VALOPELLEILYT, AINAKIN 100 000 e tuon mukaan oli varatttu , VELKARAHAA NEKIN!

        TaisI kepulais-sipilän porvarihallitus tuntea itsensä tärkeäksi, kun muka "_maailmallakin noteerattin"


      • Lifestile

        Eihän se hallitus ole joka ajaa kansalaiset kurjuuteen, vaan kansalaisten omat elintavat. Vaatimukset ovat vuosien varrella aina vaan lisääntyneet.


    • Eschtu

      Suomesta on viimeisen neljän vuoden aikana tullut aidosti paska maa. Uutiset valehtelevat jatkuvasti. Nordea kertoo, että konttoreiden sulkemiset ovat asiakkaiden vaatimia tekoja. Jonkin gallupin mukaan enemmistö suomalaisista muka haluavat lisää maahanmuuttoa. Hybridi- eli veronmaksajien kustantama valvontakeskus, joka toimii lain ulottumattomissa. Länsirajalta tuotu tahallaan kymmeniä tuhansia armeijaikäisiä muslimisotureita. Muiden maiden kokemuksista laittomista muslimisiirtolaisista ei nosteta haloota. Kansa tyhmistyy median valheista. Mädätys tungetaan lastemme koulutukseen. Varteenotettava journalismi on olematonta, puhumattakaan tutkivasta journalismista. Satoja poliittisia poliiseja istuu jossain veronmaksajien kustantamasa tilassa ja surffaa netissä etsien vääriä mielipiteitä. Ns. vääriä mielipiteitä edustavat järjestöt yritetään kieltää näennäisoikeuden pelleilyllä. HyväveIiverkostojen laajaan miljardiluokan korruptioon ja järjestäytyneen rikollisuuden paljastamiseen ei satsata mitään. Supon luuserit ja pelkurit suojaavat hyväveliverkoston rikollista toimintaa ja vainoavat isänmaallisia suomalaisia. Suomen kansa ei tällaista tahdo ja tämä kaikki on joidenkin ulkopuolisten järjestämää touhua. Suomi ei enää ole itsenäinen. Voin vetää lärvit ns. itsenäisyyspäivänä, mutta en juhli sellaista jota ei ole.

    • paljon.ollaan.muututtu

      Nyky-Suomi vellihousuineen ei kykenisi itsenäisyyttä edes saavuttamaan vaan on valmis kyllä sen kokonaan menettämään.

    • IIkkiikkiik

      Veteraanien lapset hyötyvät,siksi Isenäisyyspäivä on joillekin merkittävä.
      Näitä veroeurojen voi lypsää monella eri tavalla.

    • grhhhh

      Sauli Niinistöllä presidenttinä pitäisi olla enemmän päätös valtaa , niin tuskinpa Sipilä olisi enää pääministeri , eikä yhtään sinisen utopian varjoa ministereinä. Varsinkin ulkoministerinä olisi henkilö mille ei heti aleta nauraa kun menee Brysseliin .

    • paska-maa-turha-kieltää

      Suomalaiset sotaorvot eivät ikinä saaneet mitään korvauksia.

      Eivät edes mitään muyistamista ahneiden päättäjien taholta edes vielä nykyäänkään, vaikka olisi nyt varaakin verohelvetillä.

      Kyllä kaikemaailman rantautuneille rikollisillekin näytään hövelisti ylläpitoa antaa. SDP ENSIMMÄISINÄ JAKAMASSA.

      Lähipiirissä ihminen, jonka isä kaatui ennen kuin lapsi ehti syntyä.

    • 100v

      Lippu ON !

    • KatsokaaTomppelit

      Hauskaahan sitä on katsella kun hyväosaiset saavat ilmaista ruokaa ja juomia.

    • Muistopäivä

      Aivan. On ollut itsenäisyyden muistopäivä vuodesta 1995 alkaen.

      • lippu.puoleen.tankoon

        Sitten pitää lisätä uusi liputuspäivä almanakkoihin, 1.1, itsenäisyyden menettämispäivä.


    • aihetta-on

      Olemme olleet Venäjästä erossa 100 vuotta, tottakai sitä pitää juhlia. Mikä pahinta, persut haluavat meidät sinne takaisin.

    • ei.vaan.ymmärrä

      Kuinka monessa perheessä "juhlitaan" edesmenneen omaisen syntymäpäivää, ja joka vuosi, itse en tiedä sellaista tapahtuvan, eli miksi suomessa juhlitaan kuollutta suomea.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      272
      5380
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      70
      4886
    3. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      123
      4365
    4. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4006
    5. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3800
    6. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3697
    7. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      41
      3378
    8. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      85
      3078
    9. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      65
      2938
    10. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      22
      2666
    Aihe