Siilinjärvi vs Kauniainen

Forskare

Vertailussa Silinjärvi voittaa näissä kohdin:

1. Paremmat kaupat: Granissa on vain pieni S-market ja keskikokoinen S-market. Ei Lidliä ja Herkkupadan kokoluokkaa oleva K-market avataan ensi vuonna.

2. Paljon enemmän parkkipaikkatilaa keskustassa.

3. Vanhan ajan kunnon kirkko, akustiikaltaan parempi.

4. Hieman suurempi kirjasto.

5. Uintimahdollisuudet. Granin Gallträsk on rehevöitynyt, mutainen ja matala järvi (keskisyvyys alle 2 metriä).

6. Leveämmät tiet. Granin katuverkko muistuttaa kapeuden ja mutkaisuuden takia mikroautorataa ja liikennevalot ovat minikokoa.

7. Ravintolatarjonta - Granissa on vain yksi pub.

8. Kasurilan 24 h auki oleva Shell. Granin Teboil menee kiinni jo klo 22.

9. Kolikkopeliautomaattitarjonta. Siilissä 22 kpl, Granissa 0 kpl.

10. Pysäköintivirhemaksu 35 €, Granissa 60 €.

11. Kela, työvoimatoimisto ja OP lähellä, Granissa pitää mennä Espooseen hakemaan palvelua.

Grani voittaa näissä asioissa:

1. Halvempi julkinen liikenne: Helsinkiin 5 € ja Espooseen 2,60 €.

2. Uutisjousta vastaava paikallislehti on ilmainen.

3. Puistoalueet (Siilinjärven ainoa puisto on kirkkopuisto).

4. Pysäköinninvalvojaa ei ole eikä aoita palkata.

5. Veroäyri 17 - Siili 21,25.

6. Enemmän ilmaistapahtumia.

JOHTOPÄÄTÖS: Siili vie selvän voiton - joskaan ei ole parempi joka suhteessa.

12

348

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bertilperversson

      Kauniainen kyllä voittaisi, jos siellä olisi komistuksena apatiittikaivos.

      • savossahammyöollaan

        Ae mahoton ku lätkkäätti melekosen huumorläjjääksen:D:D:D Kyllä pelasti tuassiisa meekäpoejjan koko päevän!!:D:D:D:D


    • grai

      Ajatelkaa, Kauniainen on pinta-alaltaan Suomen pienin kunta, mahtuisikohan Suomen suurin mies Suomen pienimpään kuntaan. Siinäpä sitä on miettimistä.

    • Voipyhäjyssäys

      Kolikkopeliautomaattitarjonta :)

    • Hyväpirkot

      Siilin keskustassa ei juuri muuta olekaan kun parkkipaikkoja. Eikä maksa kuin 35€ kerta.

    • Nikander1

      "3. Puistoalueet (Siilinjärven ainoa puisto on kirkkopuisto)."

      Sääli sinänsä tämäkin, kun Siilinjärven keskustaa on yhä täydemmäksi rakennettu, niin on unohdettu, että puistoalueet toisi viihtyisyyttä. Tätä on monet kansainvälisesti tutkineet, että ihmiset viihtyvät sitä paremmin, mitä vähemmän tiheään alueet on rakennettu.
      Puistoalueet toisivat mahdollisuuden rauhoittua ja virkistyä. Tuntuu vaan, että kaavoitus pitää olla Siilinjärvellä yhä tiiviimpää, kun muuttajia vaan löytyy, eli tontit tekevät kauppansa.

      • evolu

        Siilinjärvi on köyhempi ja sairaampi muuttotappiokunta.


    • Sosiaalisukeltaja2

      "Siilinjärvi on köyhempi" On siellä varakkaita alueita Kevättömänpolku ja Paasisalon saari Vuorelassa. Granissa keskusta on kerrostaloja; kulahtaneita vanhoja taloja ja uudet rautatieaseman lähellä on pitänyt paaluttaa. Opettajia ja sairaanhoitajia asuu paljon. On virolaisia keikkamiehiä, pieni puliukkoklusteri [ennen alkoholisoitumistaan muuttaneet - yksi kusi rautatieasemalla], vihervasemmistoklusteri esim. kaksihaarainen parta [vihreillä on valtuutettuja, SDP:llä yksi valtuutettu, VAS sai 21 ääntä eikä paikkaa]. Olin epäsiistinä muovikassin kanssa (nuoriso kommentoi, että tuohan on samalainen kuin R - eräs paikallinen puliukko). Bussipysäkillä aamuyöllä toinen paikallinen syrjäytynyt sanoi "nimenomaan" kommenttiini kardemumman kaupunki. Mutta naapurilähiö Suvelassa voisi saada aamuyöllä kännissä turpaansa samoin Leppävaaran Läkkitorilla.

    • Anonyymi

      No ilman muuta Siilinjärvi kun meillä on Siilifolk.

    • Anonyymi

      Tämä meidän pöljän siilinjärvi on paljon rumempi koska se pesee siinä asiassa kaikki tässä valtakunnassa.

    • Anonyymi

      Kauniaisissa tuskin on niin yksinkertaisia ja kateellisia ihmisiä kuin Siilinjärvellä. En oikein tiedä mitä ajatella tästä vertailusta.

    • Anonyymi

      Kauniaisessa osataan kasvattaa lapset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      132
      2973
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      7
      1376
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      220
      1316
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1181
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1140
    6. 37
      1011
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1001
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      957
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      944
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      877
    Aihe