Siilinjärvi vs Kauniainen

Forskare

Vertailussa Silinjärvi voittaa näissä kohdin:

1. Paremmat kaupat: Granissa on vain pieni S-market ja keskikokoinen S-market. Ei Lidliä ja Herkkupadan kokoluokkaa oleva K-market avataan ensi vuonna.

2. Paljon enemmän parkkipaikkatilaa keskustassa.

3. Vanhan ajan kunnon kirkko, akustiikaltaan parempi.

4. Hieman suurempi kirjasto.

5. Uintimahdollisuudet. Granin Gallträsk on rehevöitynyt, mutainen ja matala järvi (keskisyvyys alle 2 metriä).

6. Leveämmät tiet. Granin katuverkko muistuttaa kapeuden ja mutkaisuuden takia mikroautorataa ja liikennevalot ovat minikokoa.

7. Ravintolatarjonta - Granissa on vain yksi pub.

8. Kasurilan 24 h auki oleva Shell. Granin Teboil menee kiinni jo klo 22.

9. Kolikkopeliautomaattitarjonta. Siilissä 22 kpl, Granissa 0 kpl.

10. Pysäköintivirhemaksu 35 €, Granissa 60 €.

11. Kela, työvoimatoimisto ja OP lähellä, Granissa pitää mennä Espooseen hakemaan palvelua.

Grani voittaa näissä asioissa:

1. Halvempi julkinen liikenne: Helsinkiin 5 € ja Espooseen 2,60 €.

2. Uutisjousta vastaava paikallislehti on ilmainen.

3. Puistoalueet (Siilinjärven ainoa puisto on kirkkopuisto).

4. Pysäköinninvalvojaa ei ole eikä aoita palkata.

5. Veroäyri 17 - Siili 21,25.

6. Enemmän ilmaistapahtumia.

JOHTOPÄÄTÖS: Siili vie selvän voiton - joskaan ei ole parempi joka suhteessa.

12

381

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bertilperversson

      Kauniainen kyllä voittaisi, jos siellä olisi komistuksena apatiittikaivos.

      • savossahammyöollaan

        Ae mahoton ku lätkkäätti melekosen huumorläjjääksen:D:D:D Kyllä pelasti tuassiisa meekäpoejjan koko päevän!!:D:D:D:D


    • grai

      Ajatelkaa, Kauniainen on pinta-alaltaan Suomen pienin kunta, mahtuisikohan Suomen suurin mies Suomen pienimpään kuntaan. Siinäpä sitä on miettimistä.

    • Voipyhäjyssäys

      Kolikkopeliautomaattitarjonta :)

    • Hyväpirkot

      Siilin keskustassa ei juuri muuta olekaan kun parkkipaikkoja. Eikä maksa kuin 35€ kerta.

    • Nikander1

      "3. Puistoalueet (Siilinjärven ainoa puisto on kirkkopuisto)."

      Sääli sinänsä tämäkin, kun Siilinjärven keskustaa on yhä täydemmäksi rakennettu, niin on unohdettu, että puistoalueet toisi viihtyisyyttä. Tätä on monet kansainvälisesti tutkineet, että ihmiset viihtyvät sitä paremmin, mitä vähemmän tiheään alueet on rakennettu.
      Puistoalueet toisivat mahdollisuuden rauhoittua ja virkistyä. Tuntuu vaan, että kaavoitus pitää olla Siilinjärvellä yhä tiiviimpää, kun muuttajia vaan löytyy, eli tontit tekevät kauppansa.

      • evolu

        Siilinjärvi on köyhempi ja sairaampi muuttotappiokunta.


    • Sosiaalisukeltaja2

      "Siilinjärvi on köyhempi" On siellä varakkaita alueita Kevättömänpolku ja Paasisalon saari Vuorelassa. Granissa keskusta on kerrostaloja; kulahtaneita vanhoja taloja ja uudet rautatieaseman lähellä on pitänyt paaluttaa. Opettajia ja sairaanhoitajia asuu paljon. On virolaisia keikkamiehiä, pieni puliukkoklusteri [ennen alkoholisoitumistaan muuttaneet - yksi kusi rautatieasemalla], vihervasemmistoklusteri esim. kaksihaarainen parta [vihreillä on valtuutettuja, SDP:llä yksi valtuutettu, VAS sai 21 ääntä eikä paikkaa]. Olin epäsiistinä muovikassin kanssa (nuoriso kommentoi, että tuohan on samalainen kuin R - eräs paikallinen puliukko). Bussipysäkillä aamuyöllä toinen paikallinen syrjäytynyt sanoi "nimenomaan" kommenttiini kardemumman kaupunki. Mutta naapurilähiö Suvelassa voisi saada aamuyöllä kännissä turpaansa samoin Leppävaaran Läkkitorilla.

    • Anonyymi

      No ilman muuta Siilinjärvi kun meillä on Siilifolk.

    • Anonyymi

      Tämä meidän pöljän siilinjärvi on paljon rumempi koska se pesee siinä asiassa kaikki tässä valtakunnassa.

    • Anonyymi

      Kauniaisissa tuskin on niin yksinkertaisia ja kateellisia ihmisiä kuin Siilinjärvellä. En oikein tiedä mitä ajatella tästä vertailusta.

    • Anonyymi

      Kauniaisessa osataan kasvattaa lapset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      488
      3361
    2. Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon

      Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel
      Maailman menoa
      153
      2375
    3. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      135
      2202
    4. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      37
      1685
    5. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      7
      1675
    6. Kaninkolojen vaikutus?

      Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak
      Sinkut
      213
      1436
    7. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1434
    8. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      17
      1297
    9. Kuka opettaja, mikä koulu

      Minkä koulun opettaja saanut potkut
      Nivala
      9
      1202
    10. Millaiset hiukset kaivatullasi on?

      Hiusten pituus, väri, suorat vai kiharat?
      Ikävä
      57
      1136
    Aihe