Vai onko siellä vain kantasuomalaisia hytisemässä kun pakolaiset saattavat kelan sivuilta katsoa kuinka pitkät ovat kelan jonot kussakin toimistossa.
Ovatko pakolaiset leipäjonossa?
näkymiä
9169
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Eihän leipäjonossa pakolaisia ole . . .
Ehkä siksi,kun he ovat fiksumpia kuin kantaväestö,kun kaikki rahat evät mene "pirunkuseen" ( alkoholiin ),vaan riittää ruokaankin .
Matuille SPR.n tädit toimittaa ruuat ja piparin keskuksiin asti!
vanhukset ainakin pelaa rahansa kolikkopleiehin ja sitten hakevat homehtunutta leipää jonosta. Ei mitään elämän hallintaa niillä.
Vaikkeivat sosiaaliviranomaiset tätä myönnäkään, mutta näin se vain on, että harkinnanvaraista myönnetään huomattavasti enemmän ulkomaalaisille kuin suomalaisille. Merkittävä ero on myös se, että ulkomaalaiset saavat harkinnanvaraiset rahana tililleen, suomalaiset maksusitoumuksen kauppaan (jos kehtaavat pyytää). Kuinka moni kehtaa asioida maksusitoumuksella kaupassa? Tästä syystä suomalaiset jonottovat leipää jonoissa, omassa maassaan, jonka hyvinvoinnin heidän sukulaisensa ja he itse ovat rakentaneet valtavilla uhrauksilla. Ihan tilastoitua tietoa, kannattaa tutustua. Hullua touhua! Käytännössä kuka tahansa voi tulla tänne elämään jos kehtaa elää toisten selkänahasta.
"Vaikkeivat sosiaaliviranomaiset tätä myönnäkään, mutta näin se vain on, että harkinnanvaraista myönnetään huomattavasti enemmän ulkomaalaisille kuin suomalaisille. "
Mistä vidusta just sinä muka tiedät totuuden?
90 prosenttia on venäläisiä niissä jonoissa.
Onko Venäjältä tullut Suomeen pakolaisia sitten Viktoria Mullovan...
Ei varmaan ole !! Jos olis niin varmaan EU Suomea syyttäis rasismista !
EU eli Suomi itse.