Putin on Venäjän tuho

87i54r

Mihail Hodorkovski kommentoiPutinin asettumista ehdolle ensi vuoden presidentinvaaleissa

"Iäkäs ihminen, joka 18 vuoden vallan aikana on toteuttanut kaikkia mieleen juolahtaneita aikeita, on loppujen lopuksi tuonut mielettömiä rikkauksia ainoastaan omalle lähipiirilleen. Ihminen, joka on näiden 18 vuoden aikana tullut riippuvaiseksi siitä samaisesta lähipiiristä, joka on muuttunut maata ryöstäväksi rikollisliigaksi,

Putinin valinta uudelle, kuuden vuoden mittaiselle kaudelle tekee hallaa paitsi Venäjän taloudelle ja politiikalle, myös tavallisten ihmisten elämänlaadulle."

22

493

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uy45e5yt

      Adolf Hitlerinkin kannatus Saksassa oli suurta vielä silloinkin vaikka häviö näytti väistämättömältä.

      Opposition puuttuminen ja kaiken tiedonvälityksen propagandakäyttö ilmeisesti vaikuttivat niin natsi-Saksassa ja nykyään natsi-Venäjällä.

      Putinismin pääideologi sanookin ottaneensa mallia Hitlerin Saksasta.

    • iryhry

      Jos yksinvaltiasta vain ylistetään joka päivä eikä kritiikkiä kuule mistään niin vaikuttaahan se ellei ole poikkeuksellisen älykäs henkilö.

      Harva sellainen on.

      • Tarmoa_ja_ahkeruutta

        Keskimääräinenkin älykkyys riittää, kunhan on muita sopivia taitoja. Niitä lienee ollut ainakin Hitlerillä, joka tuli Saksaan sekatyömies-maahanmuuttajana ja nousi siitä parissakymmenessä vuodessa suurvallan diktaattoriksi. Stalin ei ollut kovin terävä kaveri, mutta erittäin ahkera ja taitava organisaattori, joka väsymättä punoi langanpäitä kunnes kerä oli tiukasti omissa käsissä. Ja Putinkin oli kuulemma aluksi vain tavallinen pietarilainen katupoika.


    • SeAvarakatseinen

      Maailmanpoliittinen tilanne sanelee paljolti Putinin aseman, nyt tilanne on niin jännittynyt ettei Putinin tilalle yksinkertaisesti ole pätevää henkilöä.
      Kuten olemme nähneet Putin tekee vain vähän virheitä ja tekee suunnitelmat huolella ja toteuttaa ne loppuun asti....ei tietenkään yksin, mutta johtajalla pitää olla uskottavuutta?

      • RuSSoOnNatsiSika

        Putin on itse luonut kehitellyt jännitteitä niin, ettei häntä voitaisi syrjäyttää ja asettaa syytteisiin kansallisomaisuuden varastamisesta ja sotarikoksista.

        Vain putinisti-natsit eivät tätä ymmärrä.


      • SeAvarakatseinen

        Itse asiassa venäjän sisäinen tila on niin epävakaa että kansa haluaisi oikean johtajan putinin tilalle mikä ei ainoastaan katsoisi omaa etuaan


    • "Putinin valinta uudelle, kuuden vuoden mittaiselle kaudelle tekee hallaa paitsi Venäjän taloudelle ja politiikalle, myös tavallisten ihmisten elämänlaadulle."

      Putinin tarkoituksellisena politiikkana saattaakin olla tahallinen tavallisten venäläisten köyhdyttäminen. Venäjän poliittinen eliitti eli Putinin lähipiirihän ei saa tulojaan verotuloista, vaan raaka-aineista, valtionyrityksistä ja monopoleista. Köyhiä on helpompi hallita ja kontrolloida kuin keskiluokkaa, minkä Putin oppi karvaasti vuoden 2012 mellakoiden aikaan. Köyhät ovat riippuvaisia hallituksesta ja sen armopaloista, mutta keskiluokka, jolla jo on hieman varallisuutta ei enää olekaan niin helposti käskettävissä. Tämä menetelmä toimii mm. Haitissa, Zimbabvessa, Pohjois-Koreassa, Venezuelassa jne. Ja nyt Putin on tekemässä saman Venäjälle mm. tuhoamalla Venäjän pankkijärjestemän, ohjaamalla valtion menot asevarusteluun ja sodankäyntiin sekä "turvallisuuspoliisiin" karsimalla jopa ennestään naurettavan pieniä eläkkeitä, sosiaalimenoja, sairaanhoitoa, opetusta ym.

      Ja tavalliselle kansalle on tietysti helppo keksiä tämän tietoisen ja tahallisen politiikan aiheuttaman köyhtymisen sijaissyyllinen: pahat länsimaat pakotteineen.

      • Kas, kirjoitinpa minä viisaita jo vuonna 2017.


    • Putinomania

      Putin tietää, että hän tulee tuhoutumaan toimiensa takia, mutta hän ottaa ihmiskunnan mukaansa ydinsodan avulla.

    • PutiniaOn

      kunnioitettava siitä syystä, että hän laittaa kovan kovaa vastaan jenkeille. USA on kuitenkin maailman ylivoimaisesti suurin roistovaltio, joka on tehnyt enemmän rikoksia kuin kaikki muut valtiot yhteensä.

      • DasvidanijaRussia

        Puten ainoa sympaattinen piirre on se, että hän romuttaa maansa talouden varustelukilvallaan!


      • nfjvjgrjgöe

        Neuvostoliitto-Venäjä on lähistorian synkein valtio ja saa nähdä millaisiin mittoihin Putinin jatkokausi maata vielä muuttaa.


    • 44divLäskipää

      Hodorkovski on kasaarijuutalainen ja talousrikollinen.putin pysäytti tämän rosvon ja laitatti vankilaan.

      • TaitoSeOnSekin

        Eli Puten merkittävin ansio on se, että hän laittaa venäläisiä vankilaan?


      • 67i655

        Kummallista on se että Putinin haastajat onkin kaikki rikollisia tai salamurhataan. Muissa demokratioissa ei ole nähty vastaavaa.


    • 67io56

      Kova kato käy niiden venäläisten parissa jotka Putinia alkaa kritisoida. Erikoista demokratiaa.

    • PahaNaapuriMaa

      Hyvä maa - indeksissä ( the good country index) Venäjä sijoittuu heikommin kuin Afrikan Kamerun, Etelä-Amerikan Ecuador tai Itä-Aasian Indonesia.

      Että silleesti itäisessä naapurissa sätkytellään.

    • Hyvä.me

      Venäjä kunnioittaa vain voimaa, ovat vielä sillä asteella, yhteistyö länteen on ainut pelastus Suomelle.

    • Anonyymi

      Venäjää tuhoava oma rikollisliiga.Konserttisalin tuhoaminen.Syyllisiä haetaan näennäisesti.Hakekaa ensin Kremlistä.

    • Olen miettinyt, että onko kaikki vain Putinin vainoharhaisuuden tuotosta. Hän kertoo harhoistaan kansalle ja kansa uskoo, koska presidentti niin sanoo.

      • Anonyymi

        Kremlin propaganda osaston uhreja. Pelossa eläviä.


    • Anonyymi

      Aloitus vuodelta 2017, ja vieläkin niin totta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. VVM Riikka Purra ministerin asemassaan valehteli ja rikkoi perustuslakia.

      Valtiovarainministeri Riikka Purra (PS) kiisti Ylen ykkösaamussa luvanneensa ennen vaaleja, ettei pienituloisilta leikat
      Politiikka
      101
      16636
    2. Me, Suomen kansa, vaadimme Riikka Purran eroa ministerin tehtävästä

      Riikka Purra on toistuvalla valehtelullaan osoittanut olevansa epärehellinen henkilö. Perustuslain kohdassa 60 § edell
      Maailman menoa
      136
      7345
    3. Purra ennen vaaleja: "pienituloisten etuuksista leikkaaminen ei meille käy"

      "...perussuomalaisten ero muun muassa kokoomukseen, joka haluaa leikata pienituloisten etuuksista, se ei meille käy."
      Maailman menoa
      87
      4020
    4. Toksinen persuvasemmisto

      Kun toksiset ihmiset eivät kykene hallitsemaan sinua, saamaan sinua näkemään asiat niin kuin he haluaa, toimimaan niin k
      Maailman menoa
      26
      2992
    5. Rikkaiden ja yritysten veroaleen ei ole varaa

      Ei pieni Suomi pysty elättämään vanhenevaa väestöä nykyisellä veroasteella. Ainakin 5-prosenttiyksikköä pitää kokonaisve
      Maailman menoa
      69
      2679
    6. Hotelli Kainuu konkurssiin

      Vasta laajenivat Eskobarilla ja nyt näin https://www.kainuunsanomat.fi/artikkeli/hotelli-kainuu-hakeutunut-konkurssiin
      Kuhmo
      97
      2217
    7. "Minua ei kiinnosta opiskelu eikä töissä käyminen"

      Voiko lausunnosta päätellä lainkaan mikä puolue saattaisi ajaa tuollaisen kansalaisen elämäntavan mahdollistamista? htt
      Maailman menoa
      98
      2126
    8. Mitä Purra oikeasti sanoi ennen vaaleja...

      ...pienituloisten leikkaamisesta? Tässä se on. "Esimerkiksi se, mistä aiotaan leikata, perussuomalaisten ero muun muass
      Maailman menoa
      125
      2105
    9. Huomentaaaa

      Hyvää huomenta.... Tiiätkö kuinka vaikeata susta on ottaa mitään selvää ja ymmärtää yhtään mitään? Mukavaa päivää... sil
      Ikävä
      38
      2002
    10. Tikkunenällä on kovat luulot itsestään

      Mut ei tarjottavana muuta kuin katkeruutta, ilkeyttä ja ilkeä luonne hyih.. oikea miesten nielijä Onneksi kaivatullani
      Ikävä
      13
      1979
    Aihe