Putin on Venäjän tuho

87i54r

Mihail Hodorkovski kommentoiPutinin asettumista ehdolle ensi vuoden presidentinvaaleissa

"Iäkäs ihminen, joka 18 vuoden vallan aikana on toteuttanut kaikkia mieleen juolahtaneita aikeita, on loppujen lopuksi tuonut mielettömiä rikkauksia ainoastaan omalle lähipiirilleen. Ihminen, joka on näiden 18 vuoden aikana tullut riippuvaiseksi siitä samaisesta lähipiiristä, joka on muuttunut maata ryöstäväksi rikollisliigaksi,

Putinin valinta uudelle, kuuden vuoden mittaiselle kaudelle tekee hallaa paitsi Venäjän taloudelle ja politiikalle, myös tavallisten ihmisten elämänlaadulle."

22

468

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uy45e5yt

      Adolf Hitlerinkin kannatus Saksassa oli suurta vielä silloinkin vaikka häviö näytti väistämättömältä.

      Opposition puuttuminen ja kaiken tiedonvälityksen propagandakäyttö ilmeisesti vaikuttivat niin natsi-Saksassa ja nykyään natsi-Venäjällä.

      Putinismin pääideologi sanookin ottaneensa mallia Hitlerin Saksasta.

    • iryhry

      Jos yksinvaltiasta vain ylistetään joka päivä eikä kritiikkiä kuule mistään niin vaikuttaahan se ellei ole poikkeuksellisen älykäs henkilö.

      Harva sellainen on.

      • Tarmoa_ja_ahkeruutta

        Keskimääräinenkin älykkyys riittää, kunhan on muita sopivia taitoja. Niitä lienee ollut ainakin Hitlerillä, joka tuli Saksaan sekatyömies-maahanmuuttajana ja nousi siitä parissakymmenessä vuodessa suurvallan diktaattoriksi. Stalin ei ollut kovin terävä kaveri, mutta erittäin ahkera ja taitava organisaattori, joka väsymättä punoi langanpäitä kunnes kerä oli tiukasti omissa käsissä. Ja Putinkin oli kuulemma aluksi vain tavallinen pietarilainen katupoika.


    • SeAvarakatseinen

      Maailmanpoliittinen tilanne sanelee paljolti Putinin aseman, nyt tilanne on niin jännittynyt ettei Putinin tilalle yksinkertaisesti ole pätevää henkilöä.
      Kuten olemme nähneet Putin tekee vain vähän virheitä ja tekee suunnitelmat huolella ja toteuttaa ne loppuun asti....ei tietenkään yksin, mutta johtajalla pitää olla uskottavuutta?

      • RuSSoOnNatsiSika

        Putin on itse luonut kehitellyt jännitteitä niin, ettei häntä voitaisi syrjäyttää ja asettaa syytteisiin kansallisomaisuuden varastamisesta ja sotarikoksista.

        Vain putinisti-natsit eivät tätä ymmärrä.


      • SeAvarakatseinen

        Itse asiassa venäjän sisäinen tila on niin epävakaa että kansa haluaisi oikean johtajan putinin tilalle mikä ei ainoastaan katsoisi omaa etuaan


    • "Putinin valinta uudelle, kuuden vuoden mittaiselle kaudelle tekee hallaa paitsi Venäjän taloudelle ja politiikalle, myös tavallisten ihmisten elämänlaadulle."

      Putinin tarkoituksellisena politiikkana saattaakin olla tahallinen tavallisten venäläisten köyhdyttäminen. Venäjän poliittinen eliitti eli Putinin lähipiirihän ei saa tulojaan verotuloista, vaan raaka-aineista, valtionyrityksistä ja monopoleista. Köyhiä on helpompi hallita ja kontrolloida kuin keskiluokkaa, minkä Putin oppi karvaasti vuoden 2012 mellakoiden aikaan. Köyhät ovat riippuvaisia hallituksesta ja sen armopaloista, mutta keskiluokka, jolla jo on hieman varallisuutta ei enää olekaan niin helposti käskettävissä. Tämä menetelmä toimii mm. Haitissa, Zimbabvessa, Pohjois-Koreassa, Venezuelassa jne. Ja nyt Putin on tekemässä saman Venäjälle mm. tuhoamalla Venäjän pankkijärjestemän, ohjaamalla valtion menot asevarusteluun ja sodankäyntiin sekä "turvallisuuspoliisiin" karsimalla jopa ennestään naurettavan pieniä eläkkeitä, sosiaalimenoja, sairaanhoitoa, opetusta ym.

      Ja tavalliselle kansalle on tietysti helppo keksiä tämän tietoisen ja tahallisen politiikan aiheuttaman köyhtymisen sijaissyyllinen: pahat länsimaat pakotteineen.

      • Kas, kirjoitinpa minä viisaita jo vuonna 2017.


    • Putinomania

      Putin tietää, että hän tulee tuhoutumaan toimiensa takia, mutta hän ottaa ihmiskunnan mukaansa ydinsodan avulla.

    • PutiniaOn

      kunnioitettava siitä syystä, että hän laittaa kovan kovaa vastaan jenkeille. USA on kuitenkin maailman ylivoimaisesti suurin roistovaltio, joka on tehnyt enemmän rikoksia kuin kaikki muut valtiot yhteensä.

      • DasvidanijaRussia

        Puten ainoa sympaattinen piirre on se, että hän romuttaa maansa talouden varustelukilvallaan!


      • nfjvjgrjgöe

        Neuvostoliitto-Venäjä on lähistorian synkein valtio ja saa nähdä millaisiin mittoihin Putinin jatkokausi maata vielä muuttaa.


    • 44divLäskipää

      Hodorkovski on kasaarijuutalainen ja talousrikollinen.putin pysäytti tämän rosvon ja laitatti vankilaan.

      • TaitoSeOnSekin

        Eli Puten merkittävin ansio on se, että hän laittaa venäläisiä vankilaan?


      • 67i655

        Kummallista on se että Putinin haastajat onkin kaikki rikollisia tai salamurhataan. Muissa demokratioissa ei ole nähty vastaavaa.


    • 67io56

      Kova kato käy niiden venäläisten parissa jotka Putinia alkaa kritisoida. Erikoista demokratiaa.

    • PahaNaapuriMaa

      Hyvä maa - indeksissä ( the good country index) Venäjä sijoittuu heikommin kuin Afrikan Kamerun, Etelä-Amerikan Ecuador tai Itä-Aasian Indonesia.

      Että silleesti itäisessä naapurissa sätkytellään.

    • Hyvä.me

      Venäjä kunnioittaa vain voimaa, ovat vielä sillä asteella, yhteistyö länteen on ainut pelastus Suomelle.

    • Anonyymi

      Venäjää tuhoava oma rikollisliiga.Konserttisalin tuhoaminen.Syyllisiä haetaan näennäisesti.Hakekaa ensin Kremlistä.

    • Olen miettinyt, että onko kaikki vain Putinin vainoharhaisuuden tuotosta. Hän kertoo harhoistaan kansalle ja kansa uskoo, koska presidentti niin sanoo.

      • Anonyymi

        Kremlin propaganda osaston uhreja. Pelossa eläviä.


    • Anonyymi

      Aloitus vuodelta 2017, ja vieläkin niin totta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7086
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5185
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3457
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe