Mikä mahtoi olla syy, että Jeshua valitsi juuri Aatamin kylkiluun, josta loi Eevan?
1 Moos. 2:21-22
21 Silloin Herra Jumala vaivutti ihmisen syvään uneen ja otti hänen nukkuessaan yhden hänen kylkiluistaan ja täytti kohdan lihalla. 22 Herra Jumala teki tästä kylkiluusta naisen ja toi hänet miehen luo.
Miksi Eeva luotiin juuri Aatamin kylkiluusta?
6
394
Vastaukset
Seuraava mielenkiintoinen video kertoo, miksi juuri kylkiluusta.
https://www.youtube.com/watch?v=IpSDP09MSZQVastaus: Koska kylkiluu on ainoa luu, joka kasvaa takaisin!
https://luominen.fi/uudelleenkasvavat-kylkiluut- Narrattu
Niinkö se onkin? Minulle isotpojat kertoi että koira varasti luun ja luoja nappasi koiraa hännästä ja teki siitä. Että siksi naiset liehakoi!
- lomalehmä
Eräs selitys: "Sumeriksi, jota kieltä puhuttiinAabrahamin synnyinkaupungissa uurissa, oli kylkiluu 'ti', mikä sana merkitsi myöskin 'eläväksi tekevää'. Jälkimmäinen käsite on hepreaksi 'havva', josa on tullut nimi Eeva. *Kylkiluu' on hepreaksi aivan toinen sana (sela), joten sanaleikki on tässä kielessä mennyt hukkaan. Vasta sumerin kieli selittää kauniin 'Eevan' ja proosallisen 'kylkiluun' yhteyden." (Raamattu ja sen kulttuurihistoria, osa 1. s. 73, Otava 1970, Hki)
Mistä sinä taas tuon Jeshuasi keksit Eevaa luomaan?- Exap
Kannattaa huomioida sekin, että 1 Moos 1 eli pappislähteen luomiskertomus ei mainitse Eevaa nimeltä, sen tekee ainoastaan toinen luomiskertomus joka on jahvistilähteestä. Jahvistilähde kaiken kaikkiaan esittää Jumalan maata rakastavana, tulevaisuudesta mitään tietämättömänä ja kaikin tavoin muutenkin ihmisenkaltaisena olentona, jolle kaikki oli outoa ja uutta, joka katui omia tekojaan ja joka omin jaloin käyskenteli siellä paratiisissakin. Tässäkin on selkeä yhteys sumerilaiseen tarustoon.
Koko nimi Eeevahan ei siis tule mistään muusta kuin tuosta jahvistilähteestä. On varsin ilmeistä, että se, ja monet muutkin kertomukset ovat sumerilaisten kertomusten versioita, kuten tulva ja baabelin torni.
Varmaan siksi että tällä taikurilla oli vähän huono opettaja taikurien alkeiskurssilla.
Hyvä taikuri osaisi taikoa ihan poks vaan, tyhjästä, mutta huono taikuri ei osaa. Se tarvi jonkin kylkiluun, josta sitten taikoa päsäytti Eevan. Ei ollut sillä tohelolla mielikuvitusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837111Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267073Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1116188Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845248Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635215Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274605Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv173477Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400