Miksi Eeva luotiin juuri Aatamin kylkiluusta?

Mikä mahtoi olla syy, että Jeshua valitsi juuri Aatamin kylkiluun, josta loi Eevan?

1 Moos. 2:21-22
21 Silloin Herra Jumala vaivutti ihmisen syvään uneen ja otti hänen nukkuessaan yhden hänen kylkiluistaan ja täytti kohdan lihalla. 22 Herra Jumala teki tästä kylkiluusta naisen ja toi hänet miehen luo.

6

441

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Seuraava mielenkiintoinen video kertoo, miksi juuri kylkiluusta.

      https://www.youtube.com/watch?v=IpSDP09MSZQ

    • Narrattu

      Niinkö se onkin? Minulle isotpojat kertoi että koira varasti luun ja luoja nappasi koiraa hännästä ja teki siitä. Että siksi naiset liehakoi!

    • lomalehmä

      Eräs selitys: "Sumeriksi, jota kieltä puhuttiinAabrahamin synnyinkaupungissa uurissa, oli kylkiluu 'ti', mikä sana merkitsi myöskin 'eläväksi tekevää'. Jälkimmäinen käsite on hepreaksi 'havva', josa on tullut nimi Eeva. *Kylkiluu' on hepreaksi aivan toinen sana (sela), joten sanaleikki on tässä kielessä mennyt hukkaan. Vasta sumerin kieli selittää kauniin 'Eevan' ja proosallisen 'kylkiluun' yhteyden." (Raamattu ja sen kulttuurihistoria, osa 1. s. 73, Otava 1970, Hki)

      Mistä sinä taas tuon Jeshuasi keksit Eevaa luomaan?

      • Exap

        Kannattaa huomioida sekin, että 1 Moos 1 eli pappislähteen luomiskertomus ei mainitse Eevaa nimeltä, sen tekee ainoastaan toinen luomiskertomus joka on jahvistilähteestä. Jahvistilähde kaiken kaikkiaan esittää Jumalan maata rakastavana, tulevaisuudesta mitään tietämättömänä ja kaikin tavoin muutenkin ihmisenkaltaisena olentona, jolle kaikki oli outoa ja uutta, joka katui omia tekojaan ja joka omin jaloin käyskenteli siellä paratiisissakin. Tässäkin on selkeä yhteys sumerilaiseen tarustoon.

        Koko nimi Eeevahan ei siis tule mistään muusta kuin tuosta jahvistilähteestä. On varsin ilmeistä, että se, ja monet muutkin kertomukset ovat sumerilaisten kertomusten versioita, kuten tulva ja baabelin torni.


    • Varmaan siksi että tällä taikurilla oli vähän huono opettaja taikurien alkeiskurssilla.

      Hyvä taikuri osaisi taikoa ihan poks vaan, tyhjästä, mutta huono taikuri ei osaa. Se tarvi jonkin kylkiluun, josta sitten taikoa päsäytti Eevan. Ei ollut sillä tohelolla mielikuvitusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      127
      1279
    2. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      80
      1164
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      77
      641
    4. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      9
      588
    5. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      20
      553
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      523
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      44
      495
    8. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      115
      469
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      462
    10. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      17
      460
    Aihe