Posti kulkee yllättävän hitaasti

novoetokkiisa

Nykyisin erityisesti kirjeposti kulkee hitaasti. Maakunnan sisällä Siilinjärvelle lähetetyn kirjeen toimittaminen kestää pidempään kuin EU-maasta lähetetyn postikortin. Täältä jos lähettää kirjeen Kuopioon maanantaina, kestää kirjeen matka kokonaiset neljä päivää tai jopa viisi.

Näin hitaaksi on kirjepostin kulku muuttunut. Ennätys kirjeelle oli 15 päivän toimitusaika lähettämisestä. Myös biojätepussit, jotka toimitetaan isoissa erissä, eivät nekään löytäneet perille ainakaan minulle. Yksittäisiä kirjelähetyksiä on myös kadonnut. Postin oma mainoslehti Postinen löytää perille, mutta joskus on sekin jäänyt tulematta. (sarkasmia)

Pakettipalvelut tosin toimivat säntillisesti. Yllättävää on se, että noinkin lyhyen matkan kulkemiseen kuluu kirjeellä niinkin pitkä aika. 1,40 euroa on aika paljon maksaa epävarmasta ja hitaasta toimituksesta, että paljon tästä heikommaksi ei voi enää postinkulku mennä.

7

847

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdjsdklfsdkllfdl

      Noppeemmin toimittaa kirjeen Siilistä Kuopioon kävelemällä...

    • kusti_polkee

      Ajatelkaa, Posti kulkee ja Kusti polkee. Mahtaisikohan Kusti tuoda kirjepostin ja samana päivänä kun sen tiputtaa ulkolaatikkoon. Siinäpä sitä on joulun alla pohtimita

    • Anonyymi

      Lähetin kirjeen Mikkelistä Tampereelle tiistaina ja se ei ollut perillä vielä perjantaina.
      Ennen meni seuraavana päivänä perille.

    • Anonyymi

      mitä ihmettä postinkantajat tekee kaiket työpäivänsä , kun ei edes työ , siis postinkanto kiinnosta , moni olisi jo menettänyt työpaikkansa , jos jättäis hommansa tekemättä .

    • Anonyymi

      laitoin kaksi postikortti , > postikortit , postimerkit , a` 1,50 e , yht . 6 e , siitä Suomen postille maksettu , vaan kortit ei ainakaan vielä ole menneet perille .

      kortit siis jätetty rauhalliselle alueelle postilaatikkoon 22.4.2025 , klo. 06.00.
      (postilaatikon tyhjennys , arkisin klo. 7.45.

      mitä ne siellä postissa tekee kun ei työ kelpaa , mutta raha ja maksetut postimerkit Valtiolle kelpaa . . .

      hei , miettikää vähä . . .

    • Anonyymi

      Fortumin sähkölasku tuli vasta eräpäivänä postilaatikkoon...

    • Anonyymi

      Postin tuoma sanomalehti, eilisen uutiset jo tänään!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2415
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1387
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      75
      1200
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1127
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      855
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      790
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      688
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      83
      672
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      25
      649
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      646
    Aihe