Nykyisin erityisesti kirjeposti kulkee hitaasti. Maakunnan sisällä Siilinjärvelle lähetetyn kirjeen toimittaminen kestää pidempään kuin EU-maasta lähetetyn postikortin. Täältä jos lähettää kirjeen Kuopioon maanantaina, kestää kirjeen matka kokonaiset neljä päivää tai jopa viisi.
Näin hitaaksi on kirjepostin kulku muuttunut. Ennätys kirjeelle oli 15 päivän toimitusaika lähettämisestä. Myös biojätepussit, jotka toimitetaan isoissa erissä, eivät nekään löytäneet perille ainakaan minulle. Yksittäisiä kirjelähetyksiä on myös kadonnut. Postin oma mainoslehti Postinen löytää perille, mutta joskus on sekin jäänyt tulematta. (sarkasmia)
Pakettipalvelut tosin toimivat säntillisesti. Yllättävää on se, että noinkin lyhyen matkan kulkemiseen kuluu kirjeellä niinkin pitkä aika. 1,40 euroa on aika paljon maksaa epävarmasta ja hitaasta toimituksesta, että paljon tästä heikommaksi ei voi enää postinkulku mennä.
Posti kulkee yllättävän hitaasti
7
843
Vastaukset
- sdjsdklfsdkllfdl
Noppeemmin toimittaa kirjeen Siilistä Kuopioon kävelemällä...
- kusti_polkee
Ajatelkaa, Posti kulkee ja Kusti polkee. Mahtaisikohan Kusti tuoda kirjepostin ja samana päivänä kun sen tiputtaa ulkolaatikkoon. Siinäpä sitä on joulun alla pohtimita
- Anonyymi
Lähetin kirjeen Mikkelistä Tampereelle tiistaina ja se ei ollut perillä vielä perjantaina.
Ennen meni seuraavana päivänä perille. - Anonyymi
mitä ihmettä postinkantajat tekee kaiket työpäivänsä , kun ei edes työ , siis postinkanto kiinnosta , moni olisi jo menettänyt työpaikkansa , jos jättäis hommansa tekemättä .
- Anonyymi
laitoin kaksi postikortti , > postikortit , postimerkit , a` 1,50 e , yht . 6 e , siitä Suomen postille maksettu , vaan kortit ei ainakaan vielä ole menneet perille .
kortit siis jätetty rauhalliselle alueelle postilaatikkoon 22.4.2025 , klo. 06.00.
(postilaatikon tyhjennys , arkisin klo. 7.45.
mitä ne siellä postissa tekee kun ei työ kelpaa , mutta raha ja maksetut postimerkit Valtiolle kelpaa . . .
hei , miettikää vähä . . . - Anonyymi
Fortumin sähkölasku tuli vasta eräpäivänä postilaatikkoon...
- Anonyymi
Postin tuoma sanomalehti, eilisen uutiset jo tänään!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2652764Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka182210Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3391944- 1051659
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1001615Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2081323- 541239
- 681223
- 521129
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl751093