Sivistävä videopätkä

https://youtu.be/QS3BPzsf6P4 Kretuille tiivis informaaatio pläjäys.
4100
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Noin kolmasosan vasta katsonut, mutta hyvältä vaikuttaa. Amerikkalainen tyyli on vähän rasittava (lienee amerikkalaista tuotantoa, vaikka otsikossa puhutaan BBC:stä).

Eivät turhaan tuossa puolessa tunnissa hehkuta Darwinin oivalluksia, sillä merkittävä oivalluksia hän tekikin. On aina vaikea ajatella "out-of-the-box" ja siinä Darwin onnistui. Hän selätti itsestäänselvyytenä pidetyn ajatuksen Jumalan luomistöistä. Darwin lienee ollut hyvin luova henkilö.

Ja jos ajattelee, että kaikki Maapallolla esiintyvä elämä on kehittynyt vuosimiljardien aikana yhteisestä lähteestä, toisilla on kidukset ja toisilla kidukset ovat muuttuneet sisäkorvaksi, niin sen rinnalla abiogeneesi ei enää tunnu kummoiseltakaan.

1Äänestä

Hyvä dokumentti.

Katsomisen arvoinen on myös Anon-ra:n YouTube sarja "Systematic Classification of Life":

https://youtu.be/AXQP_R-yiuw?list=PLXJ4dsU0oGMLnubJLPuw0dzD0AvAHAotW

Muistaakseni myös tälläkin palstalla jo mainostettu. Taitaa olla 17 osaa kasassa. Sarja antaa aivan käsittämätömän määrän tietoa siitä miten tarkkaan evoluutiopuu on rakennettu ja miten hyvin evoluutiopuu kuvaa sitä miten eliölajit ovat kehittyneet aiemmista lajeista rakenteellisesti ja fenotyypin suhteen.

On hyvä verrata näin yksityiskohtaista selvitystä riippuvuussuhteista eliölajien välillä verrattuna siihen että rappeutumis-baramiini-"teoriaa" kannattavat eivät kykene nimeämään ensimmäistäkään baramiini-lajia sen ominaisuuksia. Eikä varsinkaan sitä että mistä baramiinilajeista nykyiset lajit ovat rappeutuneet ja millä aikataululla.

Jokainen kreationisti joka länkyttää välimuotofossiilien puuttumisesta tms. voi katsoa videot ja hämmästellä sitä miten väärässä onkaan.

Äänestä

Joo, oli ihan hauska uskomuksia täynnä oleva video.

Mikä kumma siinnä on että evoilla ei ikinä ole esittää edes yhtä ainoaa tieteen vahhvistamaa todistetta evoluutiosta. Alan kyllästyä näihin sormen luusta ai sian hampaista rakennettuihin denisoviin jotka jokainen vähänkin järkevä näke ankoiksi.

Denisovasta tulee väistämättä mieleen se että tietenkin Putttemiesten täytyy esittää että sivistys alkoi sieltä, hehe!
Vaikka Putte itse on ihan selvä NL -kommari jolle on jäänyt levy päälle.

Äänestä
  • Ei tarvitse mennä merta edemmäksi kalaan taikka Galapagossaarille.
    Kotoiset koivulajimmekin ovat erinomainen esimerkki evoluutiosta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kenny79 kirjoitti:

https://youtu.be/QS3BPzsf6P4 Kretuille tiivis informaaatio pläjäys.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu