Nordea vähentää 6000

https://yle.fi/uutiset/3-9901229

Kaikki pankit tulevat tekemään samoin, kuten myös vakuutusyhtiöt. Työttömiä tulee kymmeniätuhansia. Robotisaatio ja automatiikka leviää kaikille työpaikoille. Jatkossa asioit robottiäänen kanssa, et ihmisen.

Emme tarvitse yhtään maahanmuuttoa, koska töitä ei tule riittämään kuin osalle meitä kantasauomalaisia. Ne jotka sitä haluaa, haluaa halpatyövoimaa, ei muuta.
9142
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Lopulta robotit tuottaa palveluja roboteille. Miksi muuten annamme tämän tapahtua ihan lampaina?

1Äänestä

"Konsernijohtajan mukaan muutos auttaa Nordeaa nostamaan asiakastyytyväisyyden pääkilpailijoidensa edelle."

Minähän en robotille juttele.

Äänestä

Laatikkoleikkiohjelmakin luottaa siihen, että tekoäly ei tunnista henkilöautoa, tietä tai katukylttiä silti jotkut odottaa innokkaasti pääsyä tekoälyn ohjaaman auton kyytiin.

Varmaan tulee mielenkiintoisia lainaneuvotteluja robotin kanssa.

Äänestä

Nordean päätös vähentää 6000 työpaikkaa on ihan normaalia kapitalismia. Työvoima on kallista, joten kun laitetaan 6000 työntekijää ulos ja tehostetaan pankin muuta hallintorakennetta ja toimintaa niin sillä säästetään miljoonien potti rahaa vuosittain. Täysin ymmärrettävä kaupallinen peliliike joka on puhtaasti bisnes-ajattelua. Työntekijät varsinkin Suomessa ovat kallis kuluerä.

Äänestä
  • Nyt tarvitaan työpalvelua ja amissossuja moittimaan pankkien lomauttamia laiskoiksi, pitää kouluttaa lisää sossuja ja ottaa velkaa jotta sossujen palkat saadaan maksettua.

    Ikiliikkuja on keksitty.

    Äänestä

  • työttömien.syytä kirjoitti:

    Nyt tarvitaan työpalvelua ja amissossuja moittimaan pankkien lomauttamia laiskoiksi, pitää kouluttaa lisää sossuja ja ottaa velkaa jotta sossujen palkat saadaan maksettua.

    Ikiliikkuja on keksitty.

    Juu tai konttorin tädit työkokeiluun kunnan omistamiin kierrätyskeskuksiin kantamaan asiakkaiden lahjoittamia huonekaluja. Jos ei kirjahyllyt siirry rappuset juosten autoon 8h päivässä ilman taukoja niin, eiku papereihin alentunut työkyky jolla varmistetaan, ettei kukaan työnantaja enää palkkaa ja sitten aletaan palauttamaan työkykyä sossujen keksimissä työpisteissä ikuisesti KELAn rahoituksella.

    Entiset työntekijät ja huumenuoret yhdessä maahanmuuttajien kanssa takaa, että sossun tädeille riittää kelle tarjota "palveluita".

    Äänestä

Kuinka paljon Nordea aiheuttaakaan kurjuutta työntekijöilleen irtisanomisillaan.

Äänestä

Asiakaspalvelu paranee, kun ei tarvitse jonottaa pankissa, kun ei ole mitään pankkikonttoria eikä jonoa. Robottiääni kertoo sinun olevan edelleen puhelinjonossa kunnes kyllästyt ja lopetat. Netissä palvelee myös robotti, jolle voit antaa hymynaanaplussia tai hapannaamamiinuksia, mikäli onnistut saamaan jonkin järjellisen vastauksen. Aina voi opetella puolaa tai intiaa ja yrittää "kilauttaa kaverille" :D

Äänestä

Edistystä on tapahtunut siinä, että näille lähtijöille enään naureta ja ähätellä, kuten kävi -95 ja sen jälkeen lähdätetyille. Meisä moni lähti vapaaehtoisesti, kun löytiin riihikuivaa käteen.
Ei ollut meidän syy se pankkiromahduskausi, eikä se, että yrityksiä meni/ajettiin konkurssiin. Syyt olivat paljon syvemällä suomalaisessa kansantaloudessa sekä maailmantaloudessa. Vaan ei se meitä ketään auttanut, turhaa syytellä toisiaan.
Silti olen sitä mieltä, ettei robotti korjaa elävää ihmistä asiakaspalvelussa. Voiko edes asiakaspalvelusta puhua, kun ihmiset tekevät itse suurilta osin ne työt mitä me teimme ennen.
Kuka korjaa virheet ja kuka sen maksaa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei_lisää_kulueriä kirjoitti:

https://yle.fi/uutiset/3-9901229

Kaikki pankit tulevat tekemään samoin, kuten myös vakuutusyhtiöt. Työttömiä tulee kymmeniätuhansia. Robotisaatio ja automatiikka leviää kaikille työpaikoille. Jatkossa asioit robottiäänen kanssa, et ihmisen.

Emme tarvitse yhtään maahanmuuttoa, koska töitä ei tule riittämään kuin osalle meitä kantasauomalaisia. Ne jotka sitä haluaa, haluaa halpatyövoimaa, ei muuta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu