sinä aikana kun suomi on ollut eu:ssa

on tullut 100miljardia velkaa. Ennen oltiin plussan puolella repikää eu pellet siitä... Naton jäsenmaksu vuosittain on muuten sama kuin eu:n että mistähän sekin puuttuva miljardi otettas AINIIN TÄLTÄ KÖYHÄLTÄ RYYSYLÄISKANSALTA KYLLÄHÄN ME SE VIPPI JÄRJESTETÄÄN. Ja porvarit vaan ryyppää ja puhuu eu kaunopuheita.
7143
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Se on taloustappajien tapa hallita, pitää velka-asetta suomineidon ohimolla ja uhkaamalla vetää prosenttiliipaisimesta jos ei tehdä niinkuin klopaali banksterimafia sanoo.

Äänestä

Velkaa olisi enemmänkin, mutta kun on vain 200 kansanedustjaaa niin ne eivät ole millään ehtineet ryöstää enempää, koska liian suuri osa ajasta menee puolueiden sisäisiin riitelyihin. Ja puolueet riitelevät siitä, kuinka suuriosa ryöstösaaliista kellekin kuuluu. tämän takia ei SOTEkaan ole edistynyt, kun kokoomus ja keskusta haluavat enemmän kuin demarit ja muut vasuripuolueet, ja sehän taas ei niille käy.

Äänestä

Tämä velkahulluudella vedätys on kylläkin jenkkien ja lähemmin siionistijuutalaisten käsialaa,he aloitti sen jo viime vuosisadan alussa ja sai sillä tavalla banksterimafioiden avulla maailman hallintaansa sekä melkein kaikki sen valtiot. EU on vain osa bankstereiden New world orderia,johon nyt on kylläkin alkanut tulla jo säröjä. Sen takia Trumpkin on nyt pysynyt visusti kotimaassaan,siioinisti maailmankiertueensa mennessä vähän mönkään männä vuonna.

Äänestä

Valitettavasti+juuri+niin.+Suomi+on+käytännössä+ollut+laskusuhdanteessa+koko+sen+ajan+mitä+se+on+ollut+EU:ssa.+Saksa+on+puolestaan+tehnyt+ennätystulosta+5000+miljardin+vuosittaisella+bruttokansantuotteella+ja+kauppataseen+250+miljardin+ylijäämällään.https://www.talouselama.fi/uutiset/saksan-kauppatase-ennatyslukemiin-hiertaa-suhteita-yhdysvaltoihin/5222835a-2a93-307c-ae9f-0109a7f9ef0fEU-myönteisillä+ei+ole+käytännössä+mitään+taloudellista+argumenttia+milla++puolustella+Suomen+jäsenyyttä.+Saksa+on+tahkonnut+viimeiset+20+vuotta+huipputulosta+niin+BKT:n+kuin+teolllisen+tuotannon+ja+viennin+ylijäämän+osalta.Pieni+Suomi+on+kippuroinut+laskusuhdanteessa+saman+20+vuotta.+On+pyritty+jopa+tietoisesti+eroon+Venäjän+viennistä+ja+siinä+ollaan+onnistuttukin,+Vienti+länteen+ei+ole+kuitenkaan+korvannut+itävientiä.+Suomen+kasvu+on+ollut+velkapääomalla+rahoitettua+kotikutoista+kasvua.Olemme+rasvailleet+toistemme+selkiä+7+-+8+miljardilla+vuosittain,+kuten+Soini+asian+ilmaisee.+Nyt+tuota+"rasvailuvelkaa"+on+kertynyt+n.+150+miljardia.+(valtio+110+miljardia,+kunnat+40+miljardia)Olemme+olleet+vasta+n.+3+kuukautta+korkeasuhdanteessa+joka+nyt+näyttää+saavuttaneen+huippunsa+ja+huonot+ajat+ovat+jälleen+tulossa+ensivuoden+alkupuoliskolla.+Emme+me+selviä+enää+toista+20+vuoden+jaksoa+laskusuhdanteessa.+Velkaamme+ei+voi+enää+kovin+paljoa+lisätä+sillä+silloin+on+vaarana+että+Suomesta+tulee+uusi+Kreikka.Muistatte+varmaan+miten+ranskalaiset+ja+saksalaiset+pankit+rankaisivat+Kreikkaa+lopulta+800%:n+nousseella+vuotuisella+korolla.+Mekin+suomalaiset+osallistuimme+Kreikan+mahtavien+korkojen+maksuun+ransakalais-+/saksalaispankeille.+Kreikan+velkapää-oman+osuus+oli+vain+murto-osia+tuosta+suoraan+pankeille+mennestä+nk.+Kreikka-tuesta.Ei+siis+mikään+ihme+että+britit+kyllästyivät+näihin+iänikuisiin+tukijärjestelmiin+joita+EU-tehtailee+jäsenmaiden+harmiksi.+Lisää+Brexittejä+on+luvassa+ellei+EU+muutu+itse+itseään+täydentävästä+diktatuurista+enemmän+kansalaistensa+demokraattisia+oikeuksia+kunnioittavaksi+ja+vähemmän+suurten+pankkien+etuja+ajavaksi+demokraattiseksi+liitoksi.+Askeleita+entiseen+talousliiton+suuntaan+odotetaan+mutta+poliitikoille+tuntuu+ylivoimaiselta+myöntää+että+he+ovat+toimineet+väärin.+Katatrofia+kohti+kuljetaan+silmät+ummistettuina.

Äänestä

Ei menny repimiset ihan nappiin, kuten edeltä näkyy. Toi suhteessa bkt:hen on varmaan vertailukelpoisin tapa ilmasta velkasuhdetta. Ihana kattoo tota käppyrää aina -80 luvun lopulle, jolloin kokoomus päästettiin remmiin. :)

Äänestä

EU-liittoumaa ajava (tuleva) diktaattori Juoppo-Runkkeri kun ryyppää niin silloin juodaan vain kalleinta mitä saa :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


syöpä.perkeleestäEU kirjoitti:

on tullut 100miljardia velkaa. Ennen oltiin plussan puolella repikää eu pellet siitä... Naton jäsenmaksu vuosittain on muuten sama kuin eu:n että mistähän sekin puuttuva miljardi otettas AINIIN TÄLTÄ KÖYHÄLTÄ RYYSYLÄISKANSALTA KYLLÄHÄN ME SE VIPPI JÄRJESTETÄÄN. Ja porvarit vaan ryyppää ja puhuu eu kaunopuheita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu