on tullut 100miljardia velkaa. Ennen oltiin plussan puolella repikää eu pellet siitä... Naton jäsenmaksu vuosittain on muuten sama kuin eu:n että mistähän sekin puuttuva miljardi otettas AINIIN TÄLTÄ KÖYHÄLTÄ RYYSYLÄISKANSALTA KYLLÄHÄN ME SE VIPPI JÄRJESTETÄÄN. Ja porvarit vaan ryyppää ja puhuu eu kaunopuheita.
sinä aikana kun suomi on ollut eu:ssa
syöpä.perkeleestäEU
7143
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Se on taloustappajien tapa hallita, pitää velka-asetta suomineidon ohimolla ja uhkaamalla vetää prosenttiliipaisimesta jos ei tehdä niinkuin klopaali banksterimafia sanoo.
Velkaa olisi enemmänkin, mutta kun on vain 200 kansanedustjaaa niin ne eivät ole millään ehtineet ryöstää enempää, koska liian suuri osa ajasta menee puolueiden sisäisiin riitelyihin. Ja puolueet riitelevät siitä, kuinka suuriosa ryöstösaaliista kellekin kuuluu. tämän takia ei SOTEkaan ole edistynyt, kun kokoomus ja keskusta haluavat enemmän kuin demarit ja muut vasuripuolueet, ja sehän taas ei niille käy.
Tämä velkahulluudella vedätys on kylläkin jenkkien ja lähemmin siionistijuutalaisten käsialaa,he aloitti sen jo viime vuosisadan alussa ja sai sillä tavalla banksterimafioiden avulla maailman hallintaansa sekä melkein kaikki sen valtiot. EU on vain osa bankstereiden New world orderia,johon nyt on kylläkin alkanut tulla jo säröjä. Sen takia Trumpkin on nyt pysynyt visusti kotimaassaan,siioinisti maailmankiertueensa mennessä vähän mönkään männä vuonna.
Valitettavasti+juuri+niin.+Suomi+on+käytännössä+ollut+laskusuhdanteessa+koko+sen+ajan+mitä+se+on+ollut+EU:ssa.+Saksa+on+puolestaan+tehnyt+ennätystulosta+5000+miljardin+vuosittaisella+bruttokansantuotteella+ja+kauppataseen+250+miljardin+ylijäämällään.
https://www.talouselama.fi/uutiset/saksan-kauppatase-ennatyslukemiin-hiertaa-suhteita-yhdysvaltoihin/5222835a-2a93-307c-ae9f-0109a7f9ef0f
EU-myönteisillä+ei+ole+käytännössä+mitään+taloudellista+argumenttia+milla++puolustella+Suomen+jäsenyyttä.+Saksa+on+tahkonnut+viimeiset+20+vuotta+huipputulosta+niin+BKT:n+kuin+teolllisen+tuotannon+ja+viennin+ylijäämän+osalta.
Pieni+Suomi+on+kippuroinut+laskusuhdanteessa+saman+20+vuotta.+On+pyritty+jopa+tietoisesti+eroon+Venäjän+viennistä+ja+siinä+ollaan+onnistuttukin,+Vienti+länteen+ei+ole+kuitenkaan+korvannut+itävientiä.+Suomen+kasvu+on+ollut+velkapääomalla+rahoitettua+kotikutoista+kasvua.
Olemme+rasvailleet+toistemme+selkiä+7+-+8+miljardilla+vuosittain,+kuten+Soini+asian+ilmaisee.+Nyt+tuota+"rasvailuvelkaa"+on+kertynyt+n.+150+miljardia.+(valtio+110+miljardia,+kunnat+40+miljardia)
Olemme+olleet+vasta+n.+3+kuukautta+korkeasuhdanteessa+joka+nyt+näyttää+saavuttaneen+huippunsa+ja+huonot+ajat+ovat+jälleen+tulossa+ensivuoden+alkupuoliskolla.+Emme+me+selviä+enää+toista+20+vuoden+jaksoa+laskusuhdanteessa.+Velkaamme+ei+voi+enää+kovin+paljoa+lisätä+sillä+silloin+on+vaarana+että+Suomesta+tulee+uusi+Kreikka.
Muistatte+varmaan+miten+ranskalaiset+ja+saksalaiset+pankit+rankaisivat+Kreikkaa+lopulta+800%:n+nousseella+vuotuisella+korolla.+Mekin+suomalaiset+osallistuimme+Kreikan+mahtavien+korkojen+maksuun+ransakalais-+/saksalaispankeille.+Kreikan+velkapää-oman+osuus+oli+vain+murto-osia+tuosta+suoraan+pankeille+mennestä+nk.+Kreikka-tuesta.
Ei+siis+mikään+ihme+että+britit+kyllästyivät+näihin+iänikuisiin+tukijärjestelmiin+joita+EU-tehtailee+jäsenmaiden+harmiksi.+Lisää+Brexittejä+on+luvassa+ellei+EU+muutu+itse+itseään+täydentävästä+diktatuurista+enemmän+kansalaistensa+demokraattisia+oikeuksia+kunnioittavaksi+ja+vähemmän+suurten+pankkien+etuja+ajavaksi+demokraattiseksi+liitoksi.+Askeleita+entiseen+talousliiton+suuntaan+odotetaan+mutta+poliitikoille+tuntuu+ylivoimaiselta+myöntää+että+he+ovat+toimineet+väärin.+Katatrofia+kohti+kuljetaan+silmät+ummistettuina.
Kapitalismi velkatalous, kuin perse ja paita.
http://suomenystavat.org/kuka-paatti-etta-suomi-ryhtyy-elamaan-velaksi/
http://findikaattori.fi/fi/44
Ei menny repimiset ihan nappiin, kuten edeltä näkyy. Toi suhteessa bkt:hen on varmaan vertailukelpoisin tapa ilmasta velkasuhdetta. Ihana kattoo tota käppyrää aina -80 luvun lopulle, jolloin kokoomus päästettiin remmiin. :)
EU-liittoumaa ajava (tuleva) diktaattori Juoppo-Runkkeri kun ryyppää niin silloin juodaan vain kalleinta mitä saa :)