Niin uskohan se on se moraalin lähde:D

räyhräyh

17

289

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uskovaisethan ovat jo ostaneet yhden "sijoitussalkun" ja he kuvittelevat sen realisoituvan kuolemansa jälkeen. Ahneita on helppo kusettaa.

      • Vekkuli analogia! :-)


    • uskonpohjatontyhmyys

      Usko on typeryyden lähde. Kun uskoo sokeasti ja kritiikittä kaiken maailman epäloogisia satuja ja lapsellisen typeriä selityksiä, kuten uskovat aina tekevät uskossaan, niin mikäänhän ei ole helpompi kohde huijareilla kuin nämä uskovat typerykset.

      Kerta toisensa jälkeen uskovat todistavat minun nimimerkkini - ja aina vain sen.

      • "Usko on typeryyden lähde. Kun uskoo sokeasti ja kritiikittä kaiken maailman epäloogisia satuja ja lapsellisen typeriä selityksiä, kuten uskovat aina tekevät uskossaan, niin mikäänhän ei ole helpompi kohde huijareilla kuin nämä uskovat typerykset."

        Seuraavat elämänohjeet, jotka on poimittu Raamatusta kristinuskon opetuksista ovat siis sinun mielestäsi typeryyden lähteestä.

        "Olkoon rakkaus vilpitön, kammokaa pahaa, riippukaa hyvässä kiinni. Olkaa veljellisessä rakkaudessa helläsydämiset toisianne kohtaan; toinen toisenne kunnioittamisessa kilpailkaa keskenänne." (Room.12:9-10)

        "Älkää kenellekään pahaa pahalla kostako. Ahkeroikaa sitä, mikä on hyvää kaikkien ihmisten edessä. Jos mahdollista on ja mikäli teistä riippuu, eläkää rauhassa kaikkien ihmisten kanssa." (Room.12:17-18)

        "Vaan jos vihamiehelläsi on nälkä, ruoki häntä, jos hänellä on jano, juota häntä...." (Room.12:20)

        "Älä anna pahan itseäsi voittaa, vaan voita sinä paha hyvällä." (Room.12:21)

        "Niin tavoitelkaamme siis sitä, mikä edistää rauhaa ja keskinäistä rakentumistamme." (Room.14:19)

        "Kaikki, mitä teette, tapahtukoon rakkaudessa." (1.Kor.16:14)

        "Kaikki katkeruus ja kiivastus ja viha ja huuto ja herjaus, kaikki pahuus olkoon kaukana teistä." (Ef.4:31)

        "Sillä tämä on se sanoma, jonka te olette alusta asti kuulleet, että meidän tulee rakastaa toinen toistamme." (1.Joh.3:11)

        Jos nämä yllä luetellut muutamat kohdat kristinuskon opetuksista ovat ateistien mielestä typeryyttä, niin kyllä minä ainakin silloin olen paljon mieluummin typerä kuin ateisti.


      • räyhräyh

        Ei nuo ole mitään Raamatun keksintöjä. Jos joku kopioi vaikka Linnan Tuntemattomasta sotilaasta Koskelan johtamistapoja ja esittää ne omina keksintöinään, onko se rehellistä? Ei ole. Te hihhulit kehuskelette Raamatun oppeina ja kristinuskon ansioina moraaliopeilla, jotka ovat muiden aikoja ennen Raamatun kokoamista keksimiä. Useimmat niin vanhoja, että ensimmäistä keksijää ei tiedetä.


      • Jos nämä yllä luetellut muutamat kohdat kristinuskon opetuksista ovat teistien mielestä typeryyttä, niin kyllä minä ainakin silloin olen paljon mieluummin: typerä kuin teisti.

        Ja monet typerät teistiset suunpieksijät kuten : SamiA, BebeBebe, uskonratkaisu ja Jumalanlapsi ovat hiljenneet iäksi. Myös jippiin vakionaama ; uskis

        Mikä osoittaa, että hekin olivat väärässä!


      • TyhmäPaimenPoika
        räyhräyh kirjoitti:

        Ei nuo ole mitään Raamatun keksintöjä. Jos joku kopioi vaikka Linnan Tuntemattomasta sotilaasta Koskelan johtamistapoja ja esittää ne omina keksintöinään, onko se rehellistä? Ei ole. Te hihhulit kehuskelette Raamatun oppeina ja kristinuskon ansioina moraaliopeilla, jotka ovat muiden aikoja ennen Raamatun kokoamista keksimiä. Useimmat niin vanhoja, että ensimmäistä keksijää ei tiedetä.

        Miks mun tulis uskoo mihinkään mitä sä kirjotat ku ethän sä taida ees ite ymmärtää sitä mitä sä kirjotat?

        " Ei nuo ole mitään Raamatun keksintöjä. "

        Miten ne ees vois olla Raamatun keksintöjä? Onks Raamattu vähän niin ku joku elävä olento jolla on kyky keksiä asioita?


      • räyhräyh
        TyhmäPaimenPoika kirjoitti:

        Miks mun tulis uskoo mihinkään mitä sä kirjotat ku ethän sä taida ees ite ymmärtää sitä mitä sä kirjotat?

        " Ei nuo ole mitään Raamatun keksintöjä. "

        Miten ne ees vois olla Raamatun keksintöjä? Onks Raamattu vähän niin ku joku elävä olento jolla on kyky keksiä asioita?

        Taidat olla uskovainen, kun olet noin tyhmä. Yleisesti puhutaan Raamatun opeista esimerkiksi. Ei sekään tarkoita, että Raamattu olisi elävä olento ja laatinut ne opit. "Raamatun keksintöjä" tietenkin tarkoittaa keksintöjä, jotka olisivat ensimmäisenä julkaistu Raamatussa. Jokaisen täysipäisen nyt luulisi sen tajuavan, mutta uskovaisethan eivät olekaan täysipäisiä.


      • laitaedustavampilista
        Naahum kirjoitti:

        Jos nämä yllä luetellut muutamat kohdat kristinuskon opetuksista ovat teistien mielestä typeryyttä, niin kyllä minä ainakin silloin olen paljon mieluummin: typerä kuin teisti.

        Ja monet typerät teistiset suunpieksijät kuten : SamiA, BebeBebe, uskonratkaisu ja Jumalanlapsi ovat hiljenneet iäksi. Myös jippiin vakionaama ; uskis

        Mikä osoittaa, että hekin olivat väärässä!

        Miksi luettelit vain nuo muutenkin kaikille tutut asiat ja unohdit ne varsinaiset kristinuskon opetukset. Pitäisihän kattavassa listassa toki olla avioliittokiemurat, seksi, homot...


    • TakaisinMaahan

      Täytyy pikkaisen puolustaa, että tuo oli todella peruskuviolla tehty petos ja ansaittu rangaistus. Siihen voi sortua kuka vain kunhan osaa puhua oikein oikealle henkilölle. Nyt oli valitettavasti helluntailaiset kyseessä.

    • Uskonto on taas varastanut moraalin.
      Moraali on pääasiassa filosofinen asia.
      Uskonnolla ole sen kanssa oikein mitään tekemistä,
      että tuottaisi jotain lisäarvoa moraalille.

      • gtrgt

        "Näin Jumala sanoi Moosekselle" on moraalifilosofisesti täysin kelvoton perustelu millekään normistolle. Jotkut ihmiset nekin säännöt ovat laatineet ja muka jumalolennolta saaduiksi väittäneet. Pelkkää huijausta.


    • Kaaskas

      Moraali on ihmsellä sisäsyntyistä.
      Uskovaiset ovat ulkoistaneet sen mielikuvitushahmolle ja siten ovat löysempiä todellisen ihmisyyden kannalta.

    • uskova-urpo

      Miksi se muka on minun vikani, jos joku menee halpaan? Sehän on vain Jumalan tahto. Niin hän on suuressa viisaudessaan päättänyt tapahtua!!!

    • peitonallemas

      ateistit ovat pahantuulista väkeä, nokka nyrpeinä täällä suoltavat vain
      omaa pahaa oloaan, ei ole maailma muuttunut kun valoa ei näy

    • vm41

      Ei näy valoa mistään suunnasta ei.
      Pimeetä porukkaa pimeen avaruuden alla odottaa valon syttyvän. Hah, ei pilkahdustakaan.
      Ihminen itse on valonsa sammuttanut järjettömillä uskomuksillaan. Kun ei saa mitä uskoo, tulee väkisinkin pehmeepäiseksi.
      Ateismi kirkastaa olosi, häivyttämällä verhon ymmärryksesi edestä, samalla selkeyttäen ajatuksesi ymmärtämään yksinkertaisen olemassaolosi ilman mitään tarkoitusta.

      • q.v

        Uskonnot ovat kuin harso silmillä. Kun sen poistaa niin näkee paremmin.

        Näkee samalla sen harmin mitä harso silmillä olevat ihmiset ovat sokeudessaan, uskontojen ohjauksessa toisilleen ja itselleen tehneet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      99
      939
    2. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      156
      889
    3. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      64
      730
    4. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      692
    5. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      684
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      46
      654
    7. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      50
      628
    8. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      32
      572
    9. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      30
      567
    10. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      37
      546
    11. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      541
    12. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      533
    13. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      450
      518
    14. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      6
      496
    15. Se oli molemminpuolinen limerenssi

      Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭
      Ikävä
      81
      489
    16. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      43
      483
    17. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      471
    18. Onko kaivattusi

      Hoikistunut?
      Ikävä
      30
      456
    19. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      64
      437
    20. Rydman, herätys!

      "Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 3
      Maailman menoa
      64
      437
    Aihe