Työttömyyskorvaus pienenee ensi vuonna 4,65 %

Jos et ole 3 kk välein tehtävän tarkastuksen aikana ollut töissä, työharjoittelussa tai työllistymistä edistävässä palveluksessa yhtä viikkoa . tuntimääräksi vaaditaan 18 h. Jos ehto täyttyy niin tukea ei leikata sen 3 kuukauden aikana.

Hallituksen esityksessä lasketaan, että tämä tarkoittaa peruspäivärahaa ja työmarkkinatukea saavan etuudessa pienenisi ilman korotusosia noin 32,40 euroa kuukaudessa.
Ansiopäivärahaa saavalla pieninisi keskimäärin noin 66 euroa kuukaudessa.

https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/237109-liian-passiivinen-tyoton-menettamassa-465-etuudestaan-aktiivimallia-kasitellaan
21597
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Hyvin huomaa, että Suomessa on vallassa lestakepulin johtama sinipiikahallitus...

Äänestä
  • Sipilä ja Orpo pakkosyväkyykyttävät työttömiä:


    Perussuomalaiset tyrmäävät hallituksen aktiivimallin: ”Tämä on työttömien kyykytysmalli”
    https://www.suomenuutiset.fi/perussuomalaiset-tyrmaavat-hallituksen-aktiivimallin-tama-tyottomien-kyykytysmalli/
    "– Ihmisen heikoin lenkki on yleensä se, että ei pääse kyykkyyn. Tämä hallituksen esitys vie työttömän syväkyykkyyn. Tämä malli on kyykytysmalli. Esityksessä leikataan työttömän päivärahaa, mikäli hän ei ole aktiivisuudestaan huolimatta saanut työtä. Esitys kohtelee erittäin eriarvoisesti ihmisiä, sillä Suomi on alueena laaja ja kaikilla alueilla ei ole mahdollisuuksia tarjota työtä. Perustuslakivaliokunta on ottanut tähän esitykseen hyvin tiukan kannan ja on todella uskomatonta, että hallitus ei ole tehnyt tästä johtopäätöksiä, sanoo sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen Juvonen.

    – Hallituksen tulisi vetää tämä esitys ehdottomasti pois, sillä tässä on erittäin paljon epäkohtia. Tämä esitys on työttömälle loukkaava, leimaa laiskaksi, sillä ikään kuin tämän aktiivimallin sisään on leivottu ajatus siitä, että jos on työtön on laiska. Tämä ei pidä paikkaansa, työttömyys on tragedia ja kestää pahimmillaan vuosia. Työtön tarvitsee tukea ja kannustusta, ei leikkauksia perusturvasta".


    Tämä kuva kertoo kaiken – SDP vaatii työttömiä köyhdyttävän ”aktiivimallin” hylkäämistä, keskustelu eduskunnassa jatkuu tänään
    https://demokraatti.fi/tama-kuva-kertoo-kaiken-sdp-vaatii-tyottomia-koyhdyttavan-aktiivimallin-hylkaamista-keskustelu-eduskunnassa-jatkuu-tanaan/
    "SDP on vastustanut voimakkaasti hallituksen ajamaa työttömyysturvan aktiivimallia pitäen sitä työttömien rankaisemisena. Mikäli niin kutsutun aktiivimallin aktiivisuuskriteerit eivät työttömällä täyty, seurauksena on 4,65 prosentin leikkaus työttömyysturvaan.

    – Tänään eduskunnassa jatketaan hallituksen nk. ”aktiivimallin” käsittelyä. Me esitämme mallin hylkäämistä, sillä se eriarvoistaa ja köyhdyttää työttömiä ihmisiä. Ei ole työttömän vika, jos aktiivisuuskriteerit eivät täyty, kun työtä ei riitä kaikille, SDP päivittää Facebookissa.

    Päivitykseen on linkitetty kuva, joka kertoo, miten työttömiä työnhakijoita on peräti seitsenkertainen määrä suhteutettuna avoimiin työpaikkoihin.

    – Hallituksen ns. aktiivimalli ei aktivoi työtöntä, vaan rankaisee työn puutteen takia, kuvan johdantoon on kirjoitettu".

    https://m.facebook.com/sosialidemokraatit/photos/a.246529662055181.57216.108945982480217/1803685953006203/?type=3&refsrc=http://demokraatti.fi/tama-kuva-kertoo-kaiken-sdp-vaatii-tyottomia-koyhdyttavan-aktiivimallin-hylkaamista-keskustelu-eduskunnassa-jatkuu-tanaan/
    Kuviosta näkyy hyvin, miksi porvarihallituksen aktiivimalli on järjetön ja siksi se tulisi hylätä. Työttömiä rangaistaan työttömyydestä. Missä on ihmisarvon kunnioitus ja oikeudenmukaisuus?

    Äänestä

missäs se lindströmi oli?????????????????????????? Jos tuo vaan menee läpi niin ei hyvä heilu!

Äänestä

Vihdoin leikkauksia älyttömiin lorvimistukiin. Hyvä.

Äänestä
  • Katos, katos, ikänsä eläkemaksuja laistanut eläkkeellä oleva uusioköyhäyrittäjä saapui palstalle vinkumaan.

    Äänestä

  • Kyllähän ne töitä tekis jos ois töitä helvetin taulunaama! Sopeutuseläkkeet pois ja nytkin ne kansanedustajat jotka ei olleet vaivautuneet ees paikalle niin niiltä myös rahat pois aktiivisuuden puutteen takia. Saatanan kyrpä keskusta aids perseenreikä puolue pitää poistaa suomesta siitä ei oo kellekään mitään hyötyä kokoomus kans ja muistakaa nyt sitte äänestää jaloilla

    mitään saatanoita ei presidentiksi äänestetä ei mitään niinistöjä eikä lautakasa vanhasia.

    Äänestä

  • Oletko tyhmä? Tuo tulee leikkaus tulee maksamaan veronmaksajille paljon sillä joutuvat järjestämään näille työttömille sitä työllistymis toimintaa 18h kolmen kuukauden välein ja siihen päälle vielä maksetaan pieni korvaus tuosta ja mahdollisesti vielä kulukorvauskin

    Äänestä

  • ääliöhallitus kirjoitti:

    Oletko tyhmä? Tuo tulee leikkaus tulee maksamaan veronmaksajille paljon sillä joutuvat järjestämään näille työttömille sitä työllistymis toimintaa 18h kolmen kuukauden välein ja siihen päälle vielä maksetaan pieni korvaus tuosta ja mahdollisesti vielä kulukorvauskin

    Juurikin noin,näissä tempputyöllistämisissä ei ole ollut koskaan mitään taloudellista järkeä,koko ajan vain valtio joutuu maksamaan lisää. Hallituksen olisi vain ymmärrettävä että täystyöllisyyttä on turha enää koskaan havitella.
    Parempi olisi ottaa vain rikkailta tarpeeksi rahaa puskureihin ja maksaa kiltisti rahaa tarvitseville riittävää kansalaispalkkaa tai korvausta ja lopettaa kaikki nämä työllistymispelleilyt.

    Äänestä

1+%+sikafasistit+onnettomineen+kannatuksineen+taas+tämänkin+jonniin+joutavan+harmauden+takana.+Onneksi+kuitenkin+enää+ihan+vähän+aikaa.+Hihihihih+jo+nyt+koko+goijari-hallitukselle+kaikkineen..

Äänestä

Älkää alistuko noiden miljonäärilestojen kyykytyksiin vaan kostakaa heti kylmiltään vaikkapa mätiä kananmunia ja tomaatteja heittelemällä.

Äänestä
  • Tekisi mieli pommittaa mädillä kananmudilla tuota Li Anderssonin porukkaa.
    Tietääkö joku miten kananmunia mädätetään pikaisesti?

    Äänestä

  • munittaja kirjoitti:

    Tekisi mieli pommittaa mädillä kananmudilla tuota Li Anderssonin porukkaa.
    Tietääkö joku miten kananmunia mädätetään pikaisesti?

    Näin talviaikaan niitä pitää olla ainakin yksi tiu reservissä tilaisuutta varten valmiina odottamassa.

    Hätätilanteessa voipi tietysti käyttää myös vaikkapa rehellistä koiran paskaa...

    Äänestä

  • JumalanTeatteri kirjoitti:

    Näin talviaikaan niitä pitää olla ainakin yksi tiu reservissä tilaisuutta varten valmiina odottamassa.

    Hätätilanteessa voipi tietysti käyttää myös vaikkapa rehellistä koiran paskaa...

    Mätä kala tuoksahtaa mukavasti.

    Äänestä

Uusien tulokkaiden täysihoitoon tarvitaan rahaa jostain ne puuttuvat rahat repäistää.

Äänestä

kesKUSTA ja gaykoomus on perseestä...

Äänestä

vain persuja äänestämällä voitte enää vaikuttaa?

Äänestä

ei tuo vielä mitään työkyvyttömiä rankaistaan työkyvyttömyydestään juuri tulee eduskunnassa?

Äänestä

Hallitus päästi pitkäaikaistyöttömiä eläketuelle epätasa-arvoisin perustein. Tunnen monia ikääntyneitä, jotka ovat olleet yli 5 vuotta kortistossa vailla toivoa paremmasta. Pahimmassa asemassa ovat vajaakuntoiset väliinputoajat, joiden inhimillisestä kohtelusta eduskunta ei piittaa pätkääkään. Lindström on osoittautunut täysiveriseksi sipisoinilan porsaaksi.

Äänestä

Persut on pelkkiä persereikiä, istuvat ikuisesti oppositiossa, eivätkä kykene vaikuttamaan yhtään mihinkään.

Äänestä

Aktiivimallissa on kaikesta huolimatta hyvätkin puolensa jotka pitäisi nähdä. Nyt ei enää jatkossa ole mahdollista olla työtön tekemättä mitään vaan työtön pakotetaan aktivoitumaan ja osallistumaan yhteiskuntaan. Loppuu se ideologinen työttömyys, koska siltä viedään mahdollisuus toteutua pakottamalla työtön ylös sohvalta. Samalla loppuu ääri-isänmaallisten mahdollisuus makailla periaatteen vuoksi työttöminä vastustamassa veronmaksua "matuttavalle" Suomelle. Tulee sanktio jos ei hae töitä, osallistu työharjoitteluihin tai työkokeiluihin tai jos ei hakeuduta työvoimapoliittisiin koulutuksiin. Se on ihan oma valinta sitten haluaako menettää rahaa vai osallistua ja olla aktiivinen työttömänäkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hjuytrt kirjoitti:

Jos et ole 3 kk välein tehtävän tarkastuksen aikana ollut töissä, työharjoittelussa tai työllistymistä edistävässä palveluksessa yhtä viikkoa . tuntimääräksi vaaditaan 18 h. Jos ehto täyttyy niin tukea ei leikata sen 3 kuukauden aikana.

Hallituksen esityksessä lasketaan, että tämä tarkoittaa peruspäivärahaa ja työmarkkinatukea saavan etuudessa pienenisi ilman korotusosia noin 32,40 euroa kuukaudessa.
Ansiopäivärahaa saavalla pieninisi keskimäärin noin 66 euroa kuukaudessa.

https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/237109-liian-passiivinen-tyoton-menettamassa-465-etuudestaan-aktiivimallia-kasitellaan

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu