Ken on eronut joulukuus hän lapsensakin erottakoon

Sanop

Kirkosta joulukuussa eronneet tai nyt eroavat voisivat erottaa lapsensakin, nyt joulukuussa. Sekä päästää lapsensa saman tien koulun uskonnonopetuksesta elämänkatsomustietoon, joka on nykylain mukaan uskontokuntaan kuulumattomille tarkotettu katsomusaine.

18

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lukija.huom
    • loslobotomia

      mitä jos lapsi kieltäytyy ja kertoo käyvänsä mielellään kirkossa
      laulamassa ja kuuntelemassa Jumalan sanaa, sekä on pyhäkoulussa
      koulun opetuksen ansiosta. Missä menee etiikan raja. Tämä tyrkky
      vapaa-ajattelu on hieman anarkistinen viattomia lapsia kohtaa.

      • wind-

        Elämän tärkeimpänä tehtävänä voi olla negatiivinen
        eroakaikesta.fi, joka tarkoittaa ihmisen omien mielihalujen
        lietsomista lapsiin. Kouluissa opetettu uskonto ei tee lapsista
        sokeita fundiksia, vaan reitittää itseohjautuvuuteen.
        Elämänkatsomustieto kulkee siksi täysin kristinuskon linjassa ja on
        hyvä että maailman uskonnot tulevat kaikki esille. Olisi vaikea kuvitella
        vastarintaliikettä rauhanomaisissa uskonnoissa hindulaisessa, buddhalaisessa suvuissa, joissa on vahva geneettinen pohja.


      • Tuskin kirkoissa tai pyhä kouluissa kysytään kirkon jäsenkorttia jos lapsi haluaa sinne mennä.
        Vai onko "pyhätön" ovella poke joka päästää sisään vain kultakortti jäsenet.


      • Älä nyt hulluja kuvittele.


    • Tarkistamisiin

      Moni on kivan laulun, paikalla olijoiden syntymäkuuta kyselevän viisun viimeisen säkeistön kysymyksen mukaan syntynytkin - vahingossa!

      Moni lapsikin on liitetty kirkon juridiseksi jäseneksi vahingossa. On tavan vuoksi "kastettu" nimenannossa, mutta että kirkollisverovelvolisuuden ja koulun pakkouskonon aiheuttaminen - se ei aina ole ollut isän ja äidin tarkoituksena.

    • Uskovaiset liittävät itsensä kirkkoon pikaliimalla - etteivät vahingossa siitä lähtisi.

      Pikaliima sakastin oveen - saa papinkin huutaa Perkelettä, siis vartin etuajassa..

      • :D Taisit veljeni Jeesuksessa käsittää että Ken on miehen nimi

        tai noh naisekin kun on tällainen maallistumisen aikakausi


    • KenOnSyntynyt

      Ylös nouskohon!

      • wind-

        Laihialaineh viakra?


      • Paas.laittaen

        No ny se ilmootus maistraattihin ja vilkkahast!


    • Kysynp

      Mitäpä jos tällä kertaa eroavat erottaisivat myös lapsensa kirkosta - heti sen jälkeen kun ovat itse eronneet!? Ja mitäpä jos jo aiemmin kirkosta eronneet erottaisivat lapsensakin?

      Miksi jättää lapsia pappien tykö ja uskonnonopettajien helmoihin?

    • Joku.järjestys.nyt

      NYT eroa ensin itse. Sitten vasta lapset.

      • Tosissaann

        NYT 31.12.2017.

        Ja lapsen voi erottaa, olipa itse eronnut vaikka tammikuussa...


    • Sanonp

      Miehet ja naiset, jotka ette usko kirkon oppeihin, ottakaa esimerkkiä miehistä ja naisista, jotka ovat eronneet kirkosta. http://www.eroakirkosta.fi/static/ek-tilastot/

      Seuraavasssa vaiheessa, erottakaa lapsennekin kirkosta. Pois papien ja koulun uskonnonopettajien helmoista.

    • Lukija.huom

      Estääkö "väärä lomake" lasten erottamisia? Ovatko suomalaiset "lomakeuskovaisia"?

      Kouluikäisistä yli 80% kuuluu kirkkoon, vaikka heidän vanhempiensa ikäluokasta vain 60 %. Kirkosta eronneet vanhemmat ovat siis jättäneen lapsensa kirkon ja siten koulun pakollisen uskonnonopetuksen piiriin.

      Näin voi erottaa lapsen/lapset kirkosta kirjallisella vapaamuotoisella ilmoituksella:

      Tulostettavaan tai käsin kirjoitettuun ilmoitukseen vaikka näin (paperille):

      Ilmoitus uskonnollisesta yhdyskunnasta eroamisesta (otsikoksi)

      Seurakunta mistä erotaan (nimi).
      Lapsen tai lasten kaikki nimet ja henkilötunnukset.
      Molempien huoltajien allekirjoitukset.
      12 vuotta täyttäneen lapsen suostumusallekirjoitus.

      Siinä se, Tämä postissa tai viemällä maistraattiin.

      Tätä sanotaan vapaamuotoiseksi ilmoitukseksi, vaikka siinä on vain kaikki pakolliset vaadittavat tiedot eikä muuta, ei esimerkiksi niitä turhia viivoja ja kohtia, joita löytyy maistraatin ja eroakirkosta-palvelun parhaiten sopivasta lomakkeesta.

      Nuo LOMAKKEET netissä on kuitenkin tehty siihen, että aikuinen eroaa lapsen kanssa. Vieläkään ei ole lomaketta, jossa vanhemmat erottavat vain lapsen/lapsensa, mutta vanhempien ns. uskonnollinen asema ei muutu.

      Kuitenkin vanhempien osaltahan voidaan haluata esim. jatkuvan tilanne, että toinen on eronnut kirkosta ja toinen on yhä jäsen, eli siihen ei nyt haluta muutosta.

      Siksi, olisi ilmeisesti tarpeen, että suomalaisille "lomakeuskovaisille" olisi uusi lomake, joka olisi tarkoitettu vain lapsen/lasten erottamiseen. Nyt lomakkeessa on ensimmäinen kohta aikuisen eroamisesta, ja jos haluaa erottaa vain lapsen, pitää vaan yksinkertaisesti uskaltaa jättää tyhjäksi se aikuisen erokohta.

      Tuommoinen vähän "väärä lomake" on kuitenkin saattanut "pelästyttää" ja pysäyttää monet lasten erottamisaikeeen?

      Tosiasiassaa kirjallinen "ilmoitus ilman viivoja" on vähintään yhtä hyvä vain lasten erottamiseen, itse asiassa parempikin kuin em. lomake! Kaikki eivät ehkä usko sitä? :-)

      15.17-vuotiaille kirkosta eroaville on sentään on oma lomake. Siihenkin tarvitaan molempien huoltajien allekirjoitus, suostumus, mutta eroajana, subjektina on nuori itse.

    • Lukija.huom

      Hei, uusien ekaluokkalaisten kouluun ilmoittaminen alkaa jo ensi viikolla ja päättyy ennen tammikuun loppua. Uskontokuntiin kuulumattomien lasten huoltajien eteen voi tulla kysymys, pääseekö lapsi elämänkatsomustiedon opetukseen niin kuin lain mukaan pitäisi, vai tarjoaako koulu "eioota" ja uskonnonopetukseen menoa.

      Niinpä uusien ekaluokkalaisten perheille on syytä välittää elämänkatsomustiedosta kertovaa informaatiota. ET:n esitemateriaalia löytyy sivulta https://et-opetus.fi/esitteet/
      Tässä sähköposti- ja nettijakeluun sopivasti: http://et-opetus.fi/…/u…/2017/01/ET-esite-2016-fi-FI_WEB.pdf

      Paperisiakin esitteitä voi tilata kohtuullisia määriä liitosta (sp-viesti val at vapaa-ajattelijat.fi), jos kellä on mahdollisuus toimittaa esitteitä kohderyhmään kuuluville.

      Perheiden lisäksi voi olla paikallaan lähestyä koulujen rehtoreita ja kannustaa heitä edistämään elämänkatsomustiedon opetuksen toteutumista.

    • Sanonp

      600 000 aikuista eronnut kirkosta... Lapset mukaan. Nyt.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4660
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3857
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      189
      3694
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      69
      2108
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1172
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      153
      1127
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      51
      1034
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      914
    Aihe