Kepun onnenpotku

Perussuomalaisten jytky syntyi aikoinaan maaseudun vähäväkisissä kunnissa, missä vennamolaisuudella oli vanhat perinteet, ja kaupunkien duunarilähiöissä. Soini ajoi kolmella - neljällä kärjellä, jotka purivat osaan kansasta hyvin. Soinin oma vennamolainen perinne nojasi kristilliseen konservatismiin ja pienen ihmisen puolustamiseen. Se oli jatkoa unohdetun kansan politiikalle, jolla Veikko Vennamo 1970-luvulla saavutti suurta suosiota. Toinen kärki kohdistui lähiöiden isänmaalliseen duunariporukkaan. Heille Soinisi tarjosi edunvalvontaa ilman sosialismia. Kolmas kärki tuli ulkopuolelta ja se oli halla-aholainen maahanmuuttovastaisuus.

Uus-SMP-läisyys vei ääniä Kepulta, lähiökuppilapolitiikka demareilta ja halla-aholaisuus nosti esiin uuden poliittisesti aktiivisen nuorisoryhmän, joka mellasti Hommaforumin sivuilla.

Sipilä halusi ehdottomasti Persut hallitukseen, koska uskoi hallitusvastuun syövän persujen kannatusta. Ja Sipilä veikkasi oikein. Hallitusvastuu alkoi vain syömään persujen kannatusta suuremmalla vauhdilla kuin Sipilä osasi ennakoida, minkä oli lähellä hajottaa koko hallituksen viime kesänä. Lopputulos oli kuitenkin Kepulle erinomainen. Se sai hallituksen pysymään kasassa ja nyt sillä on hallituksen äänettömänä yhtiömiehenä uskollinen tukija. Samalla persujen kepun kannatusta syövälle osastolle eli soinilaisuudelle tuli loppu. Näin ei ole enää puoluetta, joka söisi olennaisesti Kepun kannatusta sen perinteisillä kannatusalueilla. Tämä saattaa kokonaisuudessaan jonkin verran nostaa Kepun muutoin vähenevää kannatusta ja nimenomaan syrjäseuduilla. Samalla se voi kyllä entisestään vähentää kannatusta suurissa kaupungeissa.

Myös demarit ovat hyötyneet persujen hajoamisesta jonkun verran, mutta halla-aholaiset kykenevät mitä ilmeisemmin säilyttämään kaupunkikannatuksensa suhteellinen hyvänä. Maahanmuuttovastaiseksi puolueeksi nyt selkeästi profiloitumassa oleva ryhmä voi sen avulla jopa nostaa kaupunkikannatustaan.

Soinilaiset on lyöty kanveesiin ottamaan lukua eivätkä he enää sieltä millään nouse. Seuraavissa vaaleissa voi vielä tulla muutama paikka, mutta tuskin enempää. Voi olla, että siniset häviävät kokonaankin puoluekartalta. Tämä luo tyhjiön, jota täyttämään pääsevät vanhoista puolueista Kepu maaseudulla ja demarit kaupungeissa. Kuinka suureksi tuo tyhjiö muodostuu, riippuu siitä kuinja suuren kannatuksen Ruotsidemokraattien tapainen persupuolue saa. Persujen ilmehän muuttui täysin tässä hajotuksessa. Nyt heitä voi verrata Ruotsidemokraatteihin, ennen haoamista ei millään.

7

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Soinilaiset nousevat, mikäli paikallistasolla perustetaan rohkeasti sinisten valtuustoryhmiä ja niihin myös siirrytään nykyistä enemmän. Tämä taas riippuu ensinnäkin siitä, koheneeko Sipilän hallituksen kannatus niin paljon, että paikallistason soinilaisten persujen itsetunto nousee.

    • kepu.uppoaa.suohon

      Sinillä ei ole puolueohjelmaa. Kuinka tämä puolue voi saada kannatusta, kun ei tiedetä muuta, kuin että ne viisi ministeriä halusivat säilyttää pallinsa, ennenkaikkea soini. - Ei innosta suomalaisia!

      Miettikääpä vähän. Ketkä kannattaisivat sinisiä eli soinilaisia ?

      Duunaritko - on olemassa jo vasemmmistopuolueet

      maalaisetko - on olemassa jo kepu ja persut, sillä persut ovat luotettavampia kuin soinilaiset

      pikkuporvaritko - on olemassa kokoomus ja kepun liberaalisiipi

      ruotsinkieliset ja kristilliset eivät takuu varmasti kaipaa soinilaisia takinkääntäjiä.

      Siniset soinilaiset tulevat haihtumaan taivaan tuuliin. Ehken soinin hillotolppa pysyy pystyssä seuraavissa vaaleissa, jos sekään.

      Kepu tulee menettämään kannatustaan järkyttävästi, sillä Sipilä on kaivertanut omaa ja puolueensa hautaa koko ajan joka puolelta.

      • Olet oikeassa sinä, että sinisillä ei ole enää oikein mitään poliittista kysyntää. Tämä johtuu ennen muuta siitä, että Soini petti törkeällä tavalla äänestäjänsä. Duunarit varsinkin kokivat, että Soinin duunari on palkkansa ansainnut -politiikka muuttui hurjaksi palkanalennuspolitiikaksi Sipilän käsissä, minkä edessä Soini vain kumarteli. Tämä on varmaankin tärkein syy siihen, miksi Soinin kannatus alkoi myös omassa puolueessa rakoilla. Toinen yhtä varmaankin yhtä tärkeä syy olivat tv-kuvat Torniosta, missä maahanmuuttajia tuli bussilasteittain tulossa Suomeen ja pääministeri Sipilä toivottamassa heitä tervetulleeksi. Siinä tilanteessa suuri osa persuista odotti, että Soini huutaisi kovaan ääneen, että raja heti kiinni.

        Soinille yritetään varmasti löytää joku häntä kiinnostava homma ulkomailta ja tietysti mieluiten brittein saarilta, jotta Soini pääsisi seuraamaan Milwallin otteluita. Sen koommin Soinista ei sitten kuullakaan, jos tällainen hillotolppa hänelle löydetään. Siniset ajautuu samantien tuuliajolle ja karikkoisissa vesissä niin heikko paatti uppoaa pian ja syvälle. Kiintoisaa on nähdä, milloin rotat alkavat aavistaa tulevan ja jättävät uppoamisvaarassa olevan lahon puuveneen.


    • En jaksa uskoa sinisten säilymiseen saati sitten nousuun oikein millään. Persujen nousun takana oli kaksi tekijää. Toinen niistä oli verbaaliakrobaatikko Timo Soini ja hänen EU-kriittinen politiikkansa sekä toinen maahanmuuttovastaisuuden kasvu.

      Näistä maahanmuuttovastaisuus kanavoituu Halla-ahon johtamille persuille, joka on nyt leimallisesti Ruotsidemokraattien kaltainen puolue Suomessa. Oireellista oli, että sekä Orpo että Sipilä kieltäytyivät yhteistyöstä tällaisen puolueen kanssa, vaikka kyse oli siinä tilanteessa vain puoluejohdon vaihtamisesta täysin demokraattisessa ja laillisessa prosessissa. Vastaavanlaisen vaihdoksenhan myös Kokoomus teki kesken hallituskauden siirtäessään Stubbin syrjään. Sipilä tai Soini eivät siinä paikassa kieltäytyneet yhteistyöstä uudenlaisen Kokoomuksen kanssa.

      Mielenkiitnoista on sitten se, kelle maaseudun soinilaisuus voisi periytyä. Pidän siinä kohdin pidän mielenkiintoisena ja varteenotettavana tulokkaana Väyrysen Kapu-puoluetta. Väyrynen testaa nyt kannatustaan presidentinvaaleissa. Ehdin jo ihmetelläkin, että syyllistyykö Väyrynen taktiseen virheeseen asettumalla Niinistön taakse. Tämä vaalihan on mitä mainion paikka tuoda esiin Värysen poliittista uraa ja uutta Kapua. Erityisen mielenkiintoiseksi asia menee, jos Väyrynen saa vaalien ensimmäisellä kierroksella enemmän ääniä kuin Kepun ehdokas Matti Vanhanen. Vanhanen itse veti maton pois sellaisen tulkinnan alta, missä hänen ja Väyrysen äänet voitaisiin laskea Kepun yhteiseksi kannatukseksi. Vanhanenhan oikein korosti sitä, että Väyrynen edustaa täysin toista puoluetta vaaleissa kuin hän. Jos Väyrynen onnistuu pressan vaaleissa, se antaa hänelle lisää intoa tulevia eduskuntavaaleja varten.

      Voisi jopa käydä niin, että osa soinilaisista hakeutuu Väyrysen puolueen ehdokkaiksi tulevissa EK-vaaleissa. Toimi Kankaanniemi voisi olla tässä kohdin luonteva tiennäyttäjä, ellei olisi jäänyt persuihin. Hänhän on kehuskellut, että kuusi seitsemän puoluetta oli jo ennen persuihin liittymistä halukas ottamaan hänet riveihinsä. Vaikka kyse on Kankaanniemen perusteettomasta itsekehusta, hän voisi olla tässä periaatteessa tiennäyttäjinä aivan samalla tavoin kuin oli jo sitä Soinin syrjäyttämisessä. Ja onhan mahdollista, että löyhästi persuihin kuuluva Kankaanniemi loikkaakin vielä uudestaan eli suoraan Kapuun. Kankaanniemen aluksi vähälle huomiolle jäänyt kirjoitus aloitti Halla-aholaisen vyörytyksen persuissa. Kuten tiedämme primus motorina tässä toimivat Juho Eerola ja sahuri Teuvo Hakkarainen. Kaikki kolme tavalla toiselle Soinin ripitykseen ja häpäisyyn joutuneita katkeria poliitikkoja. Eeerolan ja Hakkaraisen valinnat persujen varapuheenjohtajiksi ei ollut mikään sattuma. Ei ollut sattuma sekään, että Kankaanniemi alkoi kannattamaan Halla-ahoa Soinin sijasta. Persuissa on muitakin, jotka myös voisivat siirtyä Väyrysen puolueeseen kuten ees-taas loikkari Kike Elomaa. Vanhoissa persuissa on siis kolmenlaista porukkaa, fanaattisia halla-aholaisia, soinilaisia sekä näiden väliin pudonneita, joilla ei ole oikein luontevaa poliittista kotia. Tähän ryhmään kuuluvat em. Kankaanniemen ja Elomaan ohella sinisten Simon Elo sekä myös Sampo Terho. Jos he näkevät tilaisuuden poliittisen uransa jatkamiselle, se voisi tapahtua esim. Kapun riveissä.

      Kepulaisten silmin katsottuna siis persujen hajoaminen oli suuri helpotus mutta uusi vaara eli Väyrysen Kapu on sitten heti uutena riesana ja kaiken lisäksi hamuamassa kannatusta sekä soinilaisten että Kepun kannattajien riveistä. Mukava ja mielenkiintoinen tilanne.

      • Kansalaispuolue on seissyt jo vuoden paikallaan. Siihen ei ole loikattu, ja on vaikea uskoa, että edes Väyrysen presidentinvaalikampanja saa aikaan suurempaa muuttoliikettä. Puolueen uskomaton sääntö, että sen jäsenyyteen vaaditaan eduskunnan tai europarlamentin entinen tai nykyinen paikka, vie pohjan kunnon organisaation rakentamiselta. Kepun kannatus on perustunut vuosikymmenet vahvoihin paikallisorganisaatioihin ja ne ovat tärkeitä edelleen, vaikka pelkkien äänestäjien innokkuus liittyä paikallisosaston jäseneksi ja osallistua osaston kokouksiin on enää muisto vain. Kansalaispuolueen ohjelma painottuu liiaksi EU-kriittisyyteen ja Väyrysen presidentinvaalikampanja tulee tätä mielikuvaa yhden asian liikkeestä vain vahvistamaan. Eivät kepulaiset ole enää erityisen EU-vastaisia.


      • Pystyyn_kuollut kirjoitti:

        Kansalaispuolue on seissyt jo vuoden paikallaan. Siihen ei ole loikattu, ja on vaikea uskoa, että edes Väyrysen presidentinvaalikampanja saa aikaan suurempaa muuttoliikettä. Puolueen uskomaton sääntö, että sen jäsenyyteen vaaditaan eduskunnan tai europarlamentin entinen tai nykyinen paikka, vie pohjan kunnon organisaation rakentamiselta. Kepun kannatus on perustunut vuosikymmenet vahvoihin paikallisorganisaatioihin ja ne ovat tärkeitä edelleen, vaikka pelkkien äänestäjien innokkuus liittyä paikallisosaston jäseneksi ja osallistua osaston kokouksiin on enää muisto vain. Kansalaispuolueen ohjelma painottuu liiaksi EU-kriittisyyteen ja Väyrysen presidentinvaalikampanja tulee tätä mielikuvaa yhden asian liikkeestä vain vahvistamaan. Eivät kepulaiset ole enää erityisen EU-vastaisia.

        On kai Kapuun tullut Kepusta jo muutamia loikkareita.

        Minusta olet väärässä siinä, että Väyrysen politiikka keskittyisi vain EU-politiikkaan ja etää kyse olisi yhden asian liikkeestä. Väyrynenhän on kovin sanoin arvostellut mm. Vapaavuoren esille nostamaa metropolipolitiikkaa. Ulkopolitiikan suhteen Väyrysellä on paljon tietoa ja hän on siinä kaikkia kokenut ja aktiivinen. Minusta näyttää, että Värysen ote on kaikkea muuta kuin yhden asian ympärillä painimista.

        Kapun sääntöjä voi pitää omalaatuisina. Siinähän on näitä jäseniä ja sitten tukijäseniä. Puolueen sivuilla kerrotaan, että järjestely on tällainen "toistaiseksi". Arvelen, ettei Väyrynen halua vielä tässä vaiheessa rakentaa liian raskasta puoluekoneistoa, vaan katsoo ensin, mihin suuntaan kannatus alkaa mennä. Jos suosiota alkaa tulla, niin eiköhän sääntöjä muuteta ja puolueorganisaatiota rakennella. Minusta tuntuu, että puolueelle olisi tiedossa erittäin kokenut ja ahkera puoluesihteerikin tarvittaessa. Lisäksi tämä kaveri tuntee syrjäseudut kuin omat taskunsa, on nimittäin kierrellyt ja kaarrellut Kepun kentän ees ja taas moneen kertaan. Jarmo Korhonen siis.

        Kapu on ollut kepulaisille ilmeisen hankala aihe. He ovat silmin nähden vaivautuneita, kun tulee puhe Väyrysestä ja hänen puolueestaan.

        Voi olla, että kepulaiset eivät enää ole yhtä EU-vastaisia kuin 1990-luvulla. Mutta uskoisin, että maaseudulla kyllä tätä EU-vastaisuutta edelleen paljon enemmän kuin arvoliberaalien ihmisten kansainvälistymiseen pyrkivissä kaupungeissa. En toki osaa sanoa, kuinka paljon potentiaalia maaseudulla on Väyrysen kannatukseen, mutta luulen, että sen verran kuitenkin, että se koetaan Kepussa ongelmaksi.


    • PJ--Antti.Rinne

      Ei kiinnosta. Tärkeintä on päästä taas uuden naisen päälle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      165
      1576
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      921
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      743
    4. 51
      635
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      16
      605
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      537
    7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      488
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      158
      486
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      186
      425
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      419
    Aihe