Ei ole satana tervettä

waler-

16 mielivaltaista, naisia sortavaa säädöstä Iranissa:
Mies saa ottaa neljä vaimoa, mutta nainen saa ottaa vain yhden puolison. Tämän lisäksi mies saa halutessaan solmia nk. ”väliaikaisia avioliittoja” (Sigheh), jotka voivat kestää mitä vain muutamasta tunnista eteenpäin, voidakseen harrastaa seksiä haluamansa naisen kanssa. Naisella mitään vastaavaa oikeutta ei tietenkään ole.
Jos iranilainen nainen haluaa naimisiin ulkomaalaisen kanssa, hänen täytyy saada siihen viranomaisten lupa. Hänen on sitä paitsi kielletty menemästä naimisiin ei-muslimin kanssa.
Iranin perustuslain mukaan naisen elämä vastaa puolta miehen elämästä. Jos esimerkiksi nainen haluaa todistaa oikeudessa, hänellä on oltava kaksi miessaattajaa, muuten hänen todistuksellaan ei ole mitään arvoa. Naisen tappamisesta saa puolta pienemmän rangaistuksen kuin miehen tappamisesta. Kotiväkivallasta tai kotona tapahtuvista raiskauksista ei saa rangaistusta.
Lesbojen välisestä seksuaalisesta kanssakäymisestä saa 100 raipaniskua, ja neljännestä todetusta tapauksesta kuolemantuomion. ”Oikeuslaitos” määrää homoja teloitettavaksi vain seksuaalisen suuntautumisen vuoksi.
Laulaminen julkisesti on kielletty iranilaisilta naisilta. Heidän on pyydettävä siihen lupa viranomaisilta. Luvan saannin jälkeenkin he voivat esiintyä vain naisille.
Naisilla pitää olla aviomiehensä lupa ulkomaanmatkoja varten. Yhä useammat naiset toivoisivat, että tämä lupa olisi kirjoitettu avioehtoon.
Opinnot: naisilta on kielletty tiettyjen aineiden opiskelu kuten biologia, länsimainen kirjallisuus ja 75 muuta ainetta. Yliopistot perustelevat tätä sillä, että näillä aloilla naiset eivät voisi työllistyä.
Avioeron pyytäminen koetaan iskuksi miehisyyttä kohtaan. Jos aviomies sattuisikin suostumaan eroon, prosessi on hyvin pitkä. Eroparit ohjataan avioliittoneuvojille. Heidän päämääränä on vähentää eroja, joiden määrä on noussut viime vuosina ennätyslukemiin.
Halaaminen tai jopa kättely julkisesti on kielletty muiden kuin sukulaisten välillä. Esimerkiksi Iranin suurlähettiläs ei koskaan kättele Jenni Haukiota Linnan juhlissa.
Iranissa ja erityisesti pääkaupungissa Teheranissa, jos nainen on ratissa huonosti tai ei ollenkaan hunnutettuna, Iranin hallinto saa takavarikoida hänen autonsa.
Eron jälkeen mies saa lasten huoltajuuden yleensä aina tapauksissa, joissa poika on vähintään kaksivuotias ja tytär vähintään seitsemän. Nainen menettää kaikki oikeutensa lapsiin, jos hän menee uusiin naimisiin.
Jos aviorikos paljastuu, siitä rangaistaan paria harvinaisen julmalla tavalla: paria kivitetään kunnes molemmat kuolevat. Iranissa kuitenkin tapahtuu paljon aviorikoksia, jotka pysyvät salassa.
Miehet ja naiset eivät saa katsella urheilukilpailuja yhdessä.
Aviovaimon on asuttava miehensä valitsemassa asunnossa, ellei hän ole saanut erityislupaa muuhun.
Iranissa tytöt voi tuomita kuolemanrangaistukseen 9-vuotiaista alkaen, poikien ikäraja on 15 vuotta.
Iranin lain mukaan, jos nainen kieltäytyy seksistä aviomiehensä kanssa, miehellä ei ole velvollisuutta elättää häntä. Tämä rangaistus on ankara, kun tiedetään että suurimmalla osalla iranilaisista naisist

20

440

    Vastaukset 20

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • drgdfg

      Minusta tuo on vain kulttuurin rikkautta.
      Suomeenkin pitäisi saada tuota lisää.
      Kyllä meillä miehillä olisi mukavaa...
      Mutta onneksemme fiksut naisemme ajavat kovasti asiaa eteenpäin.

    • pipariajakoon

      Jippii vihdoinkin meikä saa piparia oikein urakalla 4 vaimoa siinä hiki haisee kiitos suvakit tästä.

      • parastamiehelleallah

        No niin, alkaa rassukat tulla järkiinsä sekä huomata että Allah on oikeasti suuri. Meidän länsimainen kulttuuri, jossa naiset itkevät kymmenen vuotta vanhoista ahdisteluista kuvastaa meidän kulttuurimme mädännäisyyttä ja onneksi tänne on tulossa aivan toisenlainen kulttuuri, joka lopettaa ininät.


      • voivit

        heh suivakit hyvä meillehän tässä juhlat alkaa vittua joka suunnassa heh


      • Uosh
        parastamiehelleallah kirjoitti:

        No niin, alkaa rassukat tulla järkiinsä sekä huomata että Allah on oikeasti suuri. Meidän länsimainen kulttuuri, jossa naiset itkevät kymmenen vuotta vanhoista ahdisteluista kuvastaa meidän kulttuurimme mädännäisyyttä ja onneksi tänne on tulossa aivan toisenlainen kulttuuri, joka lopettaa ininät.

        Allahillako suureen suuri.
        Taitaa olla pikkukikero.
        Huom! 9-vuotisita vaimoja.


    • JoormaJortikka

      Kuulostaa oikein hyvältä lainsäädännöltä. Toivottavasti mekin saamme pian oikeuden lisäeukkoihin kun se kilpailu pitää akat vireinä perhe-elämän suhteen.

    • Islamylös

      Mitähän suvakit ajattelisi jos.
      Me isänmaalliset alkaisimme huutaa mielenosoituksissa "Islam ylös naisten oikeudet alas"
      "Homoseksuaalit hirteen". "Raiskaaminen sallituksi".
      Menisi varmaan suvaitsevaisten aivot solmuun...

    • ALLAHAKBAR

      Maassa maan tavalla. Itseäni ei kiinnosta hevonvittuakaan mikä meininkin noissa uuvattien maissa on.

    • halujenvietävinä

      Elää kuin elukat. Hässii ja sössii joka suuntaan, heikkoja sorretaan, vahvemman ehdoilla eletään. Tyypillinen kehitysmaa. Aivot munissa meininkä jossa lähinnä olevaa reiällistä pannaan kun rupee panettamaan. Oli paikka tai aika mikä vaan.

      Hyi hyi pysykööt poissa.

      • Sätynstälinsetä

        Sätytätikö hässi.


    • bobgeldof

      1920 luvulla jo merimiehet kertoivat arabien touhuista,aikalailla ensimmäisiä jotka sitä suurta maailmaa pääsivät näkemään:Totesivat vain,että muslimit on elukoita!
      Mikähän lienee,että ei taida olla tavat ainakaan parantuneet,kaikkein erikoisinta tosiaan onkin,että nämä naisasianaiset niitä kovasti puolustavat,,eipä taida olla kovinkaan kaksiset yleistiedot femakoilla.

    • NeljäMuijjaaMulleHeti

      Kohta alkaa saamaan muulloinkin kuin vain jouluna ja juhannuksena. Suoraan sanottuna edistysaskelhan se on.

    • HullujenHuoneelta

      Säännöt on suoraan mielisairaalasta suljetulta osastolta.

    • retwedrtyr

      Hyvin, hyvin moni mm. me too-ilmiötä äänekkäästi kritisoinut suominatsi olisi kovin tyytyväinen noista pykälistä.

    • EiViedäKunPässiäNarussa

      Min en oo äänestänyt minkään puolesta, enkä mitään vastaan.

    • fdgvbfdnfgdg

      Feministejä ei asia kiinnosta. Heille on tärkeintä ettei islamia ja alkuperäiskansaa syrjitä - muslimien ihmisoikeusloukkauksiin he eivät nykyään koske pitkällä tikullakaan, koska se on rasistista.

      Ihmisoikeudet kiinnostavat nykyään ainoastaan oikeistoa.

    • Olen ollut Saudi-Arabiassa noin 8 kuukautta, Jemenissä 3 kuukautta ja olen nyt Iranissa. Kaikki toimii kuten muuallakin paitsi,että täällä naiset ajavat autoa ja naisia on töissä kaupoissa, sairaaloissa ja eri toimistoissa ainakin olen nähnyt. Täkäläinen kaverini on sähköinsinööri ja hänen vaimonsa on koneinsinööri, joka suorittaa jatko-opintoja yliopistossa. Olin täällä edellisen kerran 20 vuotta sitten ja huomaan paikan muuttuneen melko paljon. Naiset käyttävät edelleen huivia vaikka hiukset saattavatkin näkyä mutta kenelläkään en ole nähnyt huntua peittämässä kasvoja. Kauniita kasvoja kyllä riittää nähtäväksi.

    • PossuaHuuleen

      Nopeasti sama Suomeen. Ajattelin pysytellä vain noissa mini-avioliitoissa. Kun panettaa niin katson sopiva vartaloisen naisen ja yhdyn pariksi tunniksi avioliittoon. Kaikista mukavinta on kun nainen ei voi sanoa ei tai muuten kuolee. Ihan vapaata riistaa ovat sitten.
      Suvakkien unelma on myös minun unelma.

    • mulle.ja

      MeToo vai miten sitä on tapana sanoa? Miksi Suomessa miehet eivät osaa pitää kiinni oikeuksistaan.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      158
      1483
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      255
      1063
    3. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      183
      712
    4. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      691
    5. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      201
      649
    6. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      63
      615
    7. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      40
      546
    8. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      66
      506
    9. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      30
      474
    10. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      31
      461
    11. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      23
      459
    12. Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi

      Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.
      Ikävä
      26
      440
    13. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      25
      435
    14. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      37
      432
    15. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      53
      427
    16. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      419
    17. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      69
      411
    18. Valtiomies puhuu?

      "Trump väitti jo aiemmin maanantaina Truth Socialissa, että hän itse riittää suojaamaan maailmaa tekoälyn vaaroilta. – 
      Maailman menoa
      77
      394
    19. 19
      394
    20. Poromiehentien remontti ...

      Mikä tilanne? mistä mennään
      Hyrynsalmi
      6
      393
    Aihe