Naisurheiliatkin nousee "miesvihaan". Kun mies jalkapalloilia tienaa (messi) 560000e viikossa - keljuttaahan se ketä vaan MUTTA ,kyllähän miesjalkapalloa seurataan maailmanlaajuisesti huomattavasti enemmän ja useammissa maissa miehet pelaa. JOS naisjalkapalloakin tulisi seuraamaan esim. 80000 katsojaa kuten miesten pelejä on seuraamassa maailmalla, olisi naistenkin euro oikeasti yhtä suuri. Sponsoreitakaan EI naisten mikään urheilu kiinnosta niinkuin miesten, näin se vaan on. Muutamat nais tenniksen pelaajat ovat yltäneet korkeisiin tienisteihin, OMILLA taidoillaan ja persoonallaan saaneet myös ponsoreita (mm.Martina Navratilova)
NYT JO naisurheiliatkin
kyrsiihänse
781
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
TÄSSÄKIN asiassa naisten pitäisi saada "ansiotonta" arvostusta - naisten jääkiekko on maailmanlaajuisesti hyvin pieni laji. Pelejä liigassa käy seuraamassa suunnilleen samanlainen määrä kuin juniorien pelejä, sieläkin vanhemmat on "ponsoreita". Maajoukkuetason urheilioita toki pitäisi tukea rahallisesti, mutta ensin on päästävä sille tasolle saadakseen arvostusta ja maksajia. Jalkapallo on myös "miesten laji" ei naisten pelejä seurata niinkuin miesten, toki naisten palloilukulttuuri on nousussa, hyvä niin. Kohta hekin tahkoavat miljoonia
Eikö tässä voitaisiin edetä tasa arvoisesti - ei olisi erikseen miesten ja naisten sarjoja !!
Alkaisivat naisjalkapalloiliat ja jääkiekkoiliatkin tienata paremmin.
Ainakin jääkiekossa nainen VOI pelata miesten sarjoissa (mies ei naisten sarjoissa) . Joten miksi kadehtia miesten palkkoja, sinne vaan näyttämään TAIDOT ja taaloja niittämään.
Katsojaluvuistahan hyvin pitkälle muodostuu pelaajien palkat. Naisten pelejä EI seurata siten kuin miesten.
Puhumattakaan F1-kisoista. Osaahan nainen nyt ajaa autoa, tutkimusten mukaan jopa paremmin kuin mies.
Onhan myös mahollisuus olla pelaamatta jääkiekkoa jos ei lajissa pärjää, niin tekevät useat miehetkin ja siksi on monia sarjatasoja. Kyllähän tietysti olisi mukavaa harrastuksestaan saada muutama miljoona vuodessa
Ainahan voi alkaa laulajaksi kuten Lady Gaga (1 miljoona / keikka, 100 miljoonaa / vuosi).
On se väärin, ettei Apulannan pojat tienaa yhtä paljon. Selvää sortoa ja seksismiä.
Paskaa koko vitun feminismi tai menimismi tai moni muukaan vitun typerä ukkeleitten ja akkeleitten ihmis tolvanuus.
Eiks nää saatanan kakkakikkareet ala jo tajumaan että ne näyttää ihan päättömiltä kanoilta?
Vittu ois kiva nähä että maailma muuttuis ehkä vähän paremmin kuin että vaikuttais että me oltais jyssähhetty johki helvetin 1500 kuvulle noidanpolttoajalle.
Saatana nää ihmiset on aivoja satuttavia..
Vitun heikkoja paskanärhejä kaivelemas jotakin vitun kuoppaa löytääksee jotain vitun herkkuderkku matosia, mutku jokin muu närhi sun muu paskalintu tulee ja hyökkää kohti, niin hirrrweee eläimellinen tappelu siellä sun täällä ettei noista ota mitään vitun selkoa..
Oispa se joku joka tekis jonkun saatanan tutkielman ihmisistä, että millaisia ihmiset ovat persoonaltaan, sekä miten ihmiset toimivat, kuten jos vaikka joku adhd vastaan asperger hyökkää kepeillä, niin kumpi voittais.
Huom! Ei kirjaimellisesti kepeillä, mutta siis mielenlujuudella, taikka toisinsanoen myös psykologismisena ajatuksena tai mallintana.
Nää ihmiset on kyllä aeka moisia torttu ukkoja, että kivi kausi tule heleposti miäleen jossa karvapehko oli ainut suojansa kylmältä, tai iskeviltä kynsiltä (lakattuina vain), sekä mutaa perseestä käytettiin myös heittoaseina.
Jne.
Toivon hartaasti että älykkäämpiä ihmisiä kehittyis nopeammin.
Onnex niitä on jo ilmassa sentäs vähän enemmä ku joku 10 vuotta sitten.
Ugh, olen puhunut.
Ja nyt te saatanan persvakoiset ihmiset jotka loukkaannuitte, niin en aio tyypillisesti sanoa että voivoi, vaan sanon suoraan että jos te jaksatte katsoa asiaa tarkemmin, että onko se järkevää jne vai ei, ja sen mukaan menette, ennemmin kuin kommaatte jotain vitun vähä älyistä paskaa että "No ohhoh.. Onpas siinä fiksu imminen../mitä toiki yrittää sanoa" jne, sillä jos niin teette, niin onneksi olkoon!
Voititte idiootin tittelin!
Säilyttäkää sitä kunnialla, sekä muistakaa idiootinkruunu, joka on vain rullattu a4 paperi, jossa lukee "idiootti".
Kiitos, ja heihei.