Mitä ylösoton jälkeen tapahtuu? Tutkikaa Raamattua!
Mitä ylösoton jälkeen tapahtuu?
Irka
25182
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Ylösoton, eli Kristuksen paluun jälkeen ylistetään Jumalaa taivaassa!
Ilm.7:9 "Tämän jälkeen minä näin, ja katso, oli suuri joukko, jota ei kukaan voinut lukea, kaikista kansanheimoista ja sukukunnista ja kansoista ja kielistä, ja ne seisoivat valtaistuimen edessä ja Karitsan edessä puettuina pitkiin valkeihin vaatteisiin, ja heillä oli palmut käsissään,
10 ja he huusivat suurella äänellä sanoen: "Pelastus tulee meidän Jumalaltamme, joka valtaistuimella istuu, ja Karitsalta".
11 Ja kaikki enkelit seisoivat piirissä valtaistuimen ja vanhinten ja neljän olennon ympärillä ja lankesivat kasvoilleen valtaistuimen eteen ja kumartaen rukoilivat Jumalaa,
12 sanoen: "Amen! Ylistys ja kirkkaus ja viisaus ja kiitos ja kunnia ja voima ja väkevyys meidän Jumalallemme aina ja iankaikkisesti, amen!"
Onko tämä ns. "jumala" narsisti,kun haluaa että häntä kaiken aikaa ylistetään?
Jassoo. Täällä kysellään jo tempauksen jälkeisestä maailmasta, vaikka itse tempauskin on silkkaa huru-ukkojen hekumointia.
Että te jaksatekin vaahdota, ja kyllähän te jaksatte.
Se nähdään.
Niin mikä nähdään? Jutun jujuhan on siinä, että mitään "tempausta" ei nähdä milloinkaan, ja koska sitä ei ole sidottu mihinkään aikatauluun, niin sitä tullaan odottamaan hamaan tulevaisuuteen asti.
Jotakin mystistä hekumaa tälläinen odottaminen joillekin tuo. Ei sitä muutoin tapahtuisi.
Eihän sitä teidä mitä tarkalleen Jeesuksen tulemuksessa sattuu. Toinen otetaan ja toinen jätetään ja käy niinkuin Nooan päivinä. Mihin otettu menee ja mitä tapahtuu jätetylle? Ja täytyyhän maapallolla olla 1000 vuoden jälkeen ihmisiä sillä eihän saatana muuten voisi villitä ketään, jos täällä ei ole villittäviä.
Tämä tuhoutuneen maan päällä ei ole yhtään elävää ihmistä 1000-vuoden aikana, sillä kaikki jumalattomat ovat kuolleina ja pyhät taivaassa.
Ilm.7:9 Biblia (1776). Sen jälkeen näin minä, ja katso, suuri joukko, jota ei yksikään lukea taitanut, kaikista pakanoista.....Siis Jumala, ei ole kaikkitietävä.
Parempi olisi jos ihmiset keskittyisivät elämään eikä kuoleman jälkeiseen haaveiluun. Olisi paljon töitä, väestön kasvu pitäisi saada kuriin pakkosterilisaatioilla. Mutta intialaiset ja kiinalaiset vain kiihdyttävät vaakamambon otteita ja hukumme paskaan ja saasteeseen. Syntyvyyden ehkäisy haittaa poliitikkoja, koska väestön määrä nähdään kilpailukeinona muita suurvaltoja vastaan.
Olet natsi.
Mieti mitä ylösoton jälkeen tapahtuu vaikkapa pilkkiahvenelle.
Maa on pallo, joten mikä suunta on ylöspäin ja minkä koordinaatiston mukaan. Oppinne mukaanhan te siis leviätte avaruuteen kuin Hujasen paska. Otan osaa.
Ylösoton jälkeen antikristus alkaa vainoamaan maan päälle jätettyjä ihmisiä. Jumala aloittaa vitsausten lähettämisen maan päälle.
Johan tuli taas satua kerrakseen.
1000 vuoden kuluttua alkaa Harmagedonin sota. Mistäs ne ihmiset ovat tulleet maan päällä jotka joutuvat tuohon sotaan. Loiko Jumala uudet ihmiset tuhottuaan entiset vai?
Ei ole eikä tule muuta antikristusta kuin mitä on ihminen. Ihmisvallan lonkerot ulottuvat kaikkialle, politiikkaan, talouselämään, uskontojen tuhansiin lahkoihin.
Näkyvä maailma on vain osa ihmisvallan valtakuntaa. Voima tulee kaiken yläpuolelta, samaa voimaa käyttävät niin muslimit kuin kristitytkin. Tätähän te ette tietenkään hyväksy, ettekä ymmärrä. Mutta valaisen tätä asiaa hieman.
Kun viisaat opettivat ihmisille aikoinaan näkymättömän maailman asioita, niin he joutuivat käyttämään näkymättömän maailman kuvaamiseen meille tutun näkyvän maailman termejä. Erehdys valmis. Alkoi ymmärrysten alamäki ja uskontojen lohkoutuminen ja ihmiset ottivat vallan itselleen. Globaalisesti ajatellen ihminen otti vallan itselleen.
"Jumala antaa aurinkonsa paistaa niin hyville kuin pahoillekin". Tässä meille kerrotaan maallista vertauskuvaa käyttäen näkymättömästä voimasta, joka on jokaisen ihmisen käytössä, niin "hyvien kuin pahojenkin"
Ihminen on Jumalan kuva, kansakunnat ovat kansakunnan kuvia. Mutta ihminen on rakentanut näkymättömään maailmaan oman taivaan, joka palvelee ihmistä, tuottaen näkyjä ja ihmeitä. Ihminen on luoja siinä missä Jumalakin, mutta luojana huono sellainen. "Ettekö tiedä. että olette Jumalan temppeli ja Jumalan henki asuu teissä".
Ihmistaivaan peruspilarit ovat täällä näkyvässä maailmassa. Kun ne romahtavat, romahtaa koko ihmisten taivas ja voi tulla toisen kerran sellainen tilanne "että ihminen huomaa olevansa alasti"
Kaikki sodat ovat, ennen Jeesuksen toista tulemista. Pyhät ovat taivaassa 1000 vuotta ja jumalattomat kuolleina.
Jeesus ei tule kahta kertaa, Hän käy vain kerran. Kertoi itse ja omin sanoin.
Voi näitä Raamatun juttuja. Job.37:6 Sillä hän sanoo lumelle: Putoa maahan, samoin sadekuuroille..... Biblia (1776). Hän puhuu lumelle, ja kohta tulee maan päälle....
Antikristus oli jo Jeesuksen aikana. Missäs se on luurannut 2000 vuotta?
Roomassa.
1. Joh. 2:18 Lapseni, viimeinen aika on käsillä. Te olette kuulleet, että on tulossa Antikristus, ja niin onkin nyt monia antikristuksia ilmaantunut. Tästä me tiedämme, että viimeinen aika on käsillä.
Niinpä. Niitä antikristuksia oli useampiakin mikäli kirjoituksiin on uskomista.
Onko puillakin aivot? Hes.17:24 Ja kaikki metsän puut tulevat tietämään.....
Pullillakin on aivot.
Job.38:36 Kuka on pannut viisautta pilvenlonkiin, tahi kuka antoi pilvenhattaroille ymmärrystä? Tietääkö kukkaa?
Ps.148:4 Ylistäkää häntä, te taivasten taivaat, te vedet taivasten päällä. Siis sinitaivas ei ollutkaan vettä.