Citikan ajo-ominaisuudet

Nimismiehenkiharat

Olen nyt ajellut Volvo kakkosautolla muutaman kuukauden.
Nyt otin sitikan käyttöön, siinä näet on vetokoukku ja tarvitsin tavarnkujetuskapasiteettia.
Totesin taas C5 jousituksen erinomaisuuden jälleen kerran.
Täristävä tie oli muuttunut tasaiseksi, tai eihän nyt sentään vaan citikan jousitus vain on niin hyvä.
Kannattaa kokeilla ja verrata Hydraktive jousitusta vaikkapa ruotsin raudan vastaavaan.
Prestiisi ei korvaa mukavuutta!

3

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OmaKokemusOnTämä

      Minä olen ajanut 406 pösöllä 10 vuotta, jossa on progressiiviset jouset ja jousitus viritetty mukavuuspainotteiseksi.

      Ajoin 100 km volvo S60:llä ja en voinut uskoa todeksi, mukavuus nolla alustan osalta verrattuna 20 vuotta vanhaan pösöön.

      Olen pari kertaa ollut C5:n kyydissä enkä huomannut kuin sen, että jousitus pamauttaa ikävästi poikittaisista asfalttihalkeamista, myönnän kyllä että tiet joilla ajeltiin oli sangen tasaisia muuten, joten jousitus ei ehkä päässyt näyttämään vahvinta osaamisaluettaan.

    • Nimismiehenkiharat

      Koska C5 jousitus perustuu kaasunpaineeseen jolla ikääntyessään on taipumus koveta, toisin kuin tavanomaisne iskun vaimennus joka veltostuu.
      Poikittaiset halkeamat, nimismiehenkiharat, kuopat ja heitot ylittyvät C5 lähes huomaamattomasti.
      Omassa 260 tkm ajetussa c5 jousitus on kunnossa.
      On minullakin kokemusta 406 ajosta eikä sen jousitus ole hullumpi, ei kuitenkaan pärjää C5:lle.
      Muuten C5:a on myös rautajousilla.

    • Cvitonen

      Itse ajelen Cviitosta mehujousilla. Hyvä auto rakentajalle, takapaksiin voi laitta vaikka talon laastit ja laatat niin ei ole perä maassa eikä valot vastaantulijoiden silmissä. Harmikseni täytyy kuitenkin tunnustaa että parhaat kyydit olen kyllä saanut BMW 730 kyydissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      257
      8960
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      311
      6237
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      66
      1340
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1291
    5. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1101
    6. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      78
      949
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      60
      857
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      43
      778
    9. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      310
      680
    10. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      676
    Aihe