Että kokisivat jotain uudesti syntymisen ja uskonsa perustaksi? Uudesti kastajien lahkoon liitetään vain ne jotka ovat valmiiksi manipuloidut ottamaan vastaan uudesti kastettujen opit ja ottamaan sen hengen vastaan ilman epäilyjä ja omia mielipiteitä. Kun ovat hyväksyneet uudesti kastajat mieleiseksi uskonnoksi, petetyt on helppo kuljettaa tuleen taikka veteen. Kun sitten vapaalla tahdolla ovat antaneet suostumuksensa hengelle se henki joko eläimen tai jossain muussa hahmossa saa haltuunsa tyhmät sivistymättömät ihmiset, valmistaakseen luulotellusta uskosta lahkoon kalastettuja hengellisiä tosi idiootteja. Uudestisyntyminen näissä lahkoissa perustuu tunnereaktioon tai juhlalliseen vakuutteluun, todistukseen lahkolaisten kuunnellessa esitystä, joita sitten pidetään merkkinä uudesti syntymisenä lahkon opettamalla tavalla.
Mitä heidän pitää uskoa..
Eenokki12
9177
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
eenokki tule välillä ulos mökistäsi, se on jo kohta joulu taas, huomaatko!
eikä tuollaiset räyhäpellet saa mitään lahjojakaan.
Olen Lutherin mukaan lahjoilta suurimpia koska kykenen osoittamaan uudesti kastajat perkeleen työmyyriksi. Annetut lahjat ovat yllättäneet minut ja nyt menen virittämään erään lahjan että ulkona kuuluu.
ulkona kuuluu... viemäritorvi soi kuin pasuuna ja sakokaivon betonikansi vierähtää paikoiltaan
Täh "Olen Lutherin mukaan lahjoilta suurimpia "
Paljonko sinä eenokki painat?
Tässä todistus miten teologin opiskelija löysi pelastuksen ja totuuden kasteesta, https://www.youtube.com/watch?v=3SGhaIqDufA
Mitä ne teologian opiskelijat oppivat siellä koulussa jossa opetetaan samanlaista hevonpaskaa hajultaan erilaista mitä lahkoriivatut lykkäävät palstalle. Minä sanon jos on tarpeen ja ei ole tarvetta että lukemisen perusteella minulla olisi monta tohtorin hattua ja verrattuna opiskelijoihin mitä heillä on aikaa lukea lutherilaisuutta kun siellä opetetaan hevonpaskaa.
Kyllähän te perk. löydätte ja päätätte totuutta , mutta te olette suoraan sanoen syvältä perseestä.
Taasko tuo eenokin mieli-(ala)sairaus alkoi?
Eikö niistä lääkkeistä todella ole mitään apua?
Eikö s e olisi aika eenokin lähteä kiertämään mailmaa tuon väkevän sanomansa kanssa!
eikö riitä rohkeus vaiko rahat, miten lienee.
älä nyt kuitenkaan aattona ihan lähde, riittää yhdet pukit ja tontut liikenteessä.
liittykää hellarit kirkkoon se on karismaattisuutta ja henkien valoa.