Termi suomettuminen eli

Finnlandisierung keksittiin Saksassa.

Tiltulla kunnioitettavan hyvä yritys vääristellä tosiasioita.
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Suomettuminen (saks. Finnlandisierung) tarkoittaa voimakkaamman valtion vaikutusvaltaa heikomman naapurimaan asioihin. Käsite esiteltiin alun perin Itävallassa jo 1950-luvulla, mutta sitä alettiin käyttää ahkerasti Saksan liittotasavallassa 1960-luvun lopulla. Termiä käyttivät alun perin liittokansleri Willy Brandtin vastustajat kritisoidessaan hänen uutta, Ostpolitik-nimellä tunnettua ulkopoliittista linjaansa liian neuvostomyönteisenä. Brandt tuomitsikin termin käytön suomalaisia loukkaavana.[1] Se merkitsi sananmukaisesti Suomen kaltaiseksi tulemista.

Suomessa suomettumisen ydinaikaa oli Kekkosen hallintokausi. Kekkosen ensimmäisellä presidenttikaudella alkanutta poliittista kehitystä Suomessa on myöhemmin kutsuttu suomettumiseksi. Tavallisesti suomettumisella tarkoitetaan sellaista poliittista kehitystä, jossa pieni demokraattinen maa alistuu suuremman, totalitaarisen naapurivaltion tahtoon

https://fi.wikipedia.org/wiki/Suomettuminen

Äänestä

Tiltu valehtelee aivan selkeästi ja tietoisesti heti otsikossa:
"Termi suomettuminen eli Finnlandisierung keksittiin Suomessa."
Tuohan ei pidä paikkaansa, termi nimenomaan keksittiin Itävallassa ja sitten Saksassa. Suomen "oikeistolla" ei ole mitään tekemistä termin keksimisen kanssa.

Äänestä

"...keksittiin Suomessa ja levitettiin täältä käsin ulkomaille."

Käsite "Finnlandisierung" levisi maailmalle Saksasta, kuten yllä todetaan. Suomalaisilla ei todellakaan ollut mitään tarvetta levittää maailmalle tällaista mielikuvaa Suomen itsenäisyydestä.

Jopa Willy Brandt itse koki käsitteen Suomea loukkaavaksi.

Äänestä

Kekkosta termi jurppi ja hän yrittti heikolla menestyksellä kääntää sitä positiiviseen muotoon. Turha vaiva! Termi levisi lännessä (ja myös Suomessa) eikä sitä koettu mitenkään myönteisenä!

Näin se ilmeni Suomessa:

Tuona aikana naapuri otti melkoisia 'vapauksia' Suomen suhteen:

- se painosti ja uhkaili
- puuttui presidentin valintaan ja hallituksen kokoonpanoihin
- jotkut puolueet olivat aina hallituksessa ja toiset eivät vaalituloksesta riippumatta
- Suomessa vallitsi sensuuri ja itsesensuuri
- muutimme jopa historiaamme naapurille sopivaksi
- naapuri puuttui kirjallisuuteen, uutisiin, elokuviin ja TV-ohjelmiin

Äänestä

Suomettuminen on tunnustettu tosiasia suomettuneiden poliitikkojenkin taholta.

- vain tiltu ei tätäkään asiaa ole tietävinään

Äänestä

Tiltu yrittää rinnakkaisaloituksessa luoda mielikuvaa, että suomettuminen olisi jotenkin suomen "äärioikeiston" aiheuttama ilmiö. Aivan puhdasta hölyn pölyä.

Ensinnäkään Suomessa ei ole ollut järjestäytyneenä mitään "äärioikeistoa", eikä sitä ole laajemmin vieläkään. Yleinen läpi koko kansakunnan levinnyt suomettuneisuuden henki esti oikeiston vapaan toiminnan ja ääri-ilmiöiden nousun.

Vasemmistoradikalismin buumi sitä vastoin lietsoi suomettuneisuuden nimeen ja toi sitä esille.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


tietoakin.on kirjoitti:

Finnlandisierung keksittiin Saksassa.

Tiltulla kunnioitettavan hyvä yritys vääristellä tosiasioita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu