40 000 puhki

Vuoden loppukiri alkaa
29191
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Vain 16 päivää aikaa, pitäisi erota 1000 per päivä jotta voisi sanoa hyväksi tulokseksi. No, pääasia että erotaan.

Äänestä

Mikäli 50 000 menee rikki riippuu paljon vuoden viimeisistä päivistä. Jos mennään samaan tahtiin kuin viime vuodet ovat menneet, niin ei se ole mitenkään mahdotonta.

Viisi viimeistä päivää 27.12-31.12 välisenä aikana on täysin mahdollista, että kirkosta eroaa 7000 ihmistä. Viime vuosina trendi ajoittuu juuri noihin päiviin.

Äänestä
  • Jouluaatto on sunnuntaina joten maanatai ja tiistai menee joulupyhinä ja silloin erotaan vähemmän kuin tavallisina arkivälipäiviänä. Mutta tuskin se kokonaiseromäärään paljon vaikuttaa, erot vaan siirtyy toisille päiville.

    Äänestä

Mainoskampanja pystyyn, että "säästät suuren summan rahaa erotessasi kirkosta vielä tämän vuoden puolella".

Äänestä

Kirkon jäsenmäärän nettomuutoksella mitattuna vuodesta 2017 voi tulla kirkon kolmanneksi synkin vuosi. Vaikka kirkosta eroaminen ei teekään joka vuosi ennätystä, silti kasteprosentin jatkuva lasku kiihdyttää kirkon nettojäsenmäärän laskua joka vuosi.

http://3rdw.net/eroakirkosta/

1Äänestä
  • kun+kirkosta+eronneet+saavat+sykäyksen+erottaa+kirkon+jäsenyyteen+kastettuja+lapsiaankin+kirkosta...+Kouluikäisistä+vielä+yli+83+%+kuuluu+kirkkoon!

    Äänestä

  • Kastamatta jääneet ovat kirkon suurin murhe, heitä ei tule myöhemmin kiinnnostamaan edes lyhytaikainen jäsenyys kirkkohäiden tai kummirituaalien vuoksi.

    Äänestä

Myös maistraatin kautta suoraan tulee eroja jonkinverren.

Äänestä

En itse pidä näitä "Erotkaa kirkosta" -viestejä kovin positiivisena. Jos olet uskovainen, ja olet kirkon toimintatapojen kannalla, ei sinun ole syytä erota. Jos haluat vain hyötyä verojen kautta, mutta edelleen hyötykäyttää kirkkoa (esim. erotaan 31.12., liitytään takaisin 1.1.), älä eroa. Tämä on moraalittomin syy erota. Jos haluat kirkon muuttavan toimintatapojaan, älä eroa. Ulkoa käsin et ole oikeutettu valittamaan. Jos et usko Jumalaan yms. kirkon oppiin, tai olet vahvasti eri mieltä kirkon toimintatapojen kanssa, on perusteltua erota.

Ei eroamisia vain eroamisen vuoksi, jotta saataisiin jokin raja rikki. Ei tällä lopulta saavuteta mitään.

Äänestä
  • Vähävaraisilla ei ole vaihtoehtoa, kun kirkko vie jäsenmaksuna satoja euroja vuodessa. Ja rivijäsenen vaikuttamismahdollisuudet kirkossa ovat täysin mitättömät, siksi esimerkiksi edellisissä seurakuntavaaleissa äänestysprosentti oli 15.

    Äänestä

  • Muutamia_pointteja kirjoitti:

    Vähävaraisilla ei ole vaihtoehtoa, kun kirkko vie jäsenmaksuna satoja euroja vuodessa. Ja rivijäsenen vaikuttamismahdollisuudet kirkossa ovat täysin mitättömät, siksi esimerkiksi edellisissä seurakuntavaaleissa äänestysprosentti oli 15.

    Taitaa vähävaraiset olla lopulta vähiten edustettuna kirkon ulkopuolella, mutta ymmärrän pointin. Kirkon ulkopuolella vaikutusmahdollisuudet taitaa olla vielä pienemmät, kun ei voi edes osallistua äänestykseen, jolla mieleistä edustajaa voisi auttaa. Olisikohan vaikuttamismahdollisuudet paremmat, jos äänestysprosentti olisi korkeampi? Eli syy vai seuraus?

    Äänestä

  • Saavutetaanpa hyvinkin. Kirkon jäsenosuus laskee, jolloin tulee entistäkin kyseenalaisemmaksi jatkaa kirkon ikiaikaisia, ja päivä päivältä aina vain perusteettomampia etuoikeuksia.

    Äänestä

  • "Ulkoa käsin et ole oikeutettu valittamaan. Jos et usko Jumalaan yms. kirkon oppiin, tai olet vahvasti eri mieltä kirkon toimintatapojen kanssa, on perusteltua erota.

    Ei eroamisia vain eroamisen vuoksi, jotta saataisiin jokin raja rikki. Ei tällä lopulta saavuteta mitään. "

    Vapaassa maassa saa kritisoida ihan mitä tahansa!!!
    Kun vielä huomioi, että ev.lut. kirkolla on viranomaisasema ja sille virtaa verovaroja, on itsestäänselvää, että sitä saa kritisoida myös ulkoapäin.

    Mitä alhaismmaksi kirkon jäsenmäärä saadaan, sitä vähäisempi tuon pronssikautisen todellisuuskäsityksen vaikutus on yhteiskunnassamme.

    Äänestä

  • gbfobkek kirjoitti:

    "Ulkoa käsin et ole oikeutettu valittamaan. Jos et usko Jumalaan yms. kirkon oppiin, tai olet vahvasti eri mieltä kirkon toimintatapojen kanssa, on perusteltua erota.

    Ei eroamisia vain eroamisen vuoksi, jotta saataisiin jokin raja rikki. Ei tällä lopulta saavuteta mitään. "

    Vapaassa maassa saa kritisoida ihan mitä tahansa!!!
    Kun vielä huomioi, että ev.lut. kirkolla on viranomaisasema ja sille virtaa verovaroja, on itsestäänselvää, että sitä saa kritisoida myös ulkoapäin.

    Mitä alhaismmaksi kirkon jäsenmäärä saadaan, sitä vähäisempi tuon pronssikautisen todellisuuskäsityksen vaikutus on yhteiskunnassamme.

    Yhden edun toki nykymuotoisessa kirkossa näen: se heikentää marginaalisten fundamentalistiryhmittymien toimintaa. Esimerkiksi Yhdysvalloissa, jossa kirkko ja valtio on erotettu perustuslaillisesti, on fundamentalistisilla ryhmittymillä huomattavaa poliittista valtaa.
    Ja onko mitään tehokkaampaa tapaa sekularisoida kansa kuin valtiokirkko (jota toki virallisesti kirkko ei ole)?

    Äänestä

  • YksiBioinformaatikko kirjoitti:

    Yhden edun toki nykymuotoisessa kirkossa näen: se heikentää marginaalisten fundamentalistiryhmittymien toimintaa. Esimerkiksi Yhdysvalloissa, jossa kirkko ja valtio on erotettu perustuslaillisesti, on fundamentalistisilla ryhmittymillä huomattavaa poliittista valtaa.
    Ja onko mitään tehokkaampaa tapaa sekularisoida kansa kuin valtiokirkko (jota toki virallisesti kirkko ei ole)?

    Jenkkeihin on ihan turha verata kun KAIKKI olosuhteet ovat niin erilaset.

    Kun ns. vapaamielisten määrä pienenee kirkossa, vähenee koko kirkon valta eikä konsuilla olisi senkään verran vaikutusta kuin nykyään.

    Äänestä

Tänään tulee 500 eron päivä! Ei huono!

Äänestä
  • Perkale vasta 400 eroo onneks vielä puoltoist tuntii...

    Äänestä

mahtaakohan tänään mennä 42 000 rikki?

Äänestä
  • Kyllä menee

    Äänestä

  • Juuri äsken meni 42 000 rikki.

    Äänestä

kyllähän tästäkin joukukuusta tulee sittenkin ihan kelpo, vaikka aluksi pahalta näyttikin. vuosi tosin muuten on ollut tavallista parempi

Äänestä
  • Mitenkä niin näytti pahalta? Joulukuu on alusta lähtien kulkenut hyvällä normi tasolla ja nyt ollaan jopa eropiikittömän perusnipun yläreunan yläpuolella.

    http://eroakirkosta.fi/static/ek-tilastot/kksumma12.svg

    ctrl kuva isommaksi
    ctrl 0 kava normaaliksi

    Äänestä

  • pahalta siinä mielessä että tähän vuoteen ladattiin ennakolta niin suuret odotukset kansalaisaloitteiden yms juttujen vuoksi, niin siihen nähden eroamiset pysyneet maltillisina. vaikka toki perustaso on korkea

    Äänestä

  • mammatikru kirjoitti:

    pahalta siinä mielessä että tähän vuoteen ladattiin ennakolta niin suuret odotukset kansalaisaloitteiden yms juttujen vuoksi, niin siihen nähden eroamiset pysyneet maltillisina. vaikka toki perustaso on korkea

    Ainahan sitä toivoo seuraavaa eropiikki jytkyä. Ehkä tämän ja tulevien vuosien jytky on kuinka paljon kirkko on alkanut menettämään jäseniä jatkuvan kasteprosentin laskun johdosta. Kirkon vene vuotaa nyt molemmista päistä ja rajusti.

    Äänestä

1.-20.12. eroja 5385, täsmälleen sama kuin 1.-31.11.

Mieeeeelenkiintoista!

Äänestä

Montako on eronnut kirkosta tänä vuonna? Löytyykö jostain täsmällinen luku?

Äänestä
  • 42663

    Äänestä

  • Kirkon itsensä pitäisi tietää. Eroakirkosta.fi:n raakaluku on aika liki totuutta, kun toisaalta osa eroaa maistraatissa ja toisaalta raakaluvussa on mm. ortodoksit mukana.

    Äänestä

ETkö osaa lukea, että yli 40200 on tänä vuonna eronnut kirkosta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


kirkko_murenee kirjoitti:

Vuoden loppukiri alkaa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu