Oluen teko kotona?

herratjestas

Onko oluen teko kotona ollut laitonta ? :)

5

511

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olentehnytvuosiasitten

      ei ole. Eikä viinin tekokaan. Olutpullon hinnaksi tulee itsetehtynä sellainen 20 senttiä, ja viinipullossa riippuen materiaaleista 20-40 senttiä.

    • jeesusopastaa

      Vielä pahempaa kuin oluen juominen on valmistaa sitä kotona.
      Herra ei katso toimintaa hyvällä vaan palat helvetin ikuisessa tulessa ikuisesti.
      Ota herra vastaan ja pyydä syntejäsi anteeksi. Herran ymmärtää katumuksesi ja ottaa sinut lapseksesi.

      • herra-vastaa

        Tarinanmukaan Jeesuskin muutti veden viiniksi kun sitä jengi niin tarvi. Se oli sitä sen ajan pikakiljua.


    • talkoohenkeä

      Ei ole, jos sitä ei myy eteenpäin - ainahan suomalaisissa peijaisissa on pantu sahtia ja olutta eikä yksikään lansmanni ole puuttunut asiaan.

      Oluen ja viinin valmistus kotikäyttöön ilman myyntitarkoitusta tai luovutusta muille on sallittua, mutta esim. käymistuotteen tislaus viinaksi on laissa kiellettyä vaikka on sitäkin tullut harrastetuksi. Kiellon takana on ilmeisesti menetetyt verotulot valtiolle, sillä valtiohan haluaa omia kaiken hyvän itselleen.

      Jotenkin vertautuu pilkki- ja onkikalastamisen yleiseen sallitttavuuteen, mutta esim. uistinkalastus sitten vaatiikin luvan kalanhoitopiiriltä ja ammattimaisessa kalastuksessa tulee vastaan määritetyt kiintiöt.

    • RunkkariJammuSetä

      Tiedä noista mitään. Mutta saako runkkailla valoisan ikkunan edessä niin, että naapurit näkevät mällin roiskuessa ikkunaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      3458
    2. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      81
      1459
    3. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1229
    4. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1202
    5. Pitääkö penkeillä hypätä Martina?

      Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      978
    6. Kerropa ESA miten kävi tuomioiden

      Osaako ESA kertoa miten haukkumasi kunnanhallituksen kävi.
      Puolanka
      35
      961
    7. Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut
      Maailman menoa
      16
      923
    8. Kuinka kauan

      Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?
      Ikävä
      57
      822
    9. Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä

      Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk
      Maailman menoa
      85
      751
    10. Se olisi ihan

      Napinpainalluksen päässä. Ei vaatisi paljon
      Ikävä
      62
      735
    Aihe