Miten sinä nautit mieluiten ehtoollista?

Herramme Jeesus kehoitti seuraajiaan (Juudashan oli jo poistunut Pääsiäispöydästä kun viini ja leipä nautittiin) nauttimaan ehtoollista usein " Niin usein kun sen teette...." Hän antoi tämän kehoituksen ainostaan uskoville seuraajilleen. Alkuseurakunta kokoontui kodeissa ja nautti aina koolla ollessaan ehtoollista.
Näistä ajatuksista kysyn miten sinä suhtaudut omaan ehtoollisella käymiseesi ja ehtoolliseen.
- Onko sinulle merkitystä onko kaikki ehtoolliseen osallistuvat uskovia?
- Onko sinulle merkitystä kuka ehtoollisen tarjoaa, esim. uskova maallikko vai uskomaton pappi?
- Onko merkitystä paikalla missä ehtoollista nautit?

Ehtoolliskysymys on hyvin laaja siksi keskityn näihin muutamiin henkilökohtaisiin asioihin.

8

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllähän noilla kysymylläsi asioilla jokin merkitys on. Ehtoollinen on kuitenkin Jumalan kohtaamista enemmän kuin ihmisten kohtaamista.
      Jos ehtoollista jakaa pappi, enhän voi tietää hänen uskostaan.

    • - ehtoollinen on vain uskovien ateriayhteys, joten sillä on todellakin merkitystä keitä ehtoollispöydässä on
      - kuten edellä ehtoollsen voi nauttia ja tarjota vain uskova ihminen, uskovat toisileen
      - pakkalla ei ole väliä, Jeesus on luvannut olla läsnä siellä missä Hänen nimessään kokonnutaan

    • kirkkoherrax

      Kirkossa en voi hyvällä omalla tunnolla osallistua toimitukseen, jota papit sanovat ehtoolliseksi. Pyhän toimituksen apinointia.

    • uskonjeesukseen

      mee vaan sinne ehtoolliselle.mä käyn ku mahollista.sun syntis on sillo anteeksiannettu,eikä oo muuta ku kristilliseen uskoon kuuluva.mut et oo ulkona ku mäkää en ole.-

      • Onko purkka taas suussa 🤗❓


    • "- Onko sinulle merkitystä onko kaikki ehtoolliseen osallistuvat uskovia?"

      >>> Periaatteessa on ja ei. Sillä voi sanoa olevan merkitystä sikäli että ehtoollinen jätettiin ja tarkoitettiin kirkolle, ei maailmalle eikä epäuskoisille ja kirkon tulisi harjoittaa kirkkokuria niin että julkisyntiset katumattomat suljettaisiin ulos ehtoollisyhteydestä.

      Toisaalta taas ehtoolinen ei ole naapurin uskon kyttäämistä varten, vaan oman itseni ja Jumalan kohtaamista ja yhteydenateria pyhien kanssa. Jos rehellisiä ollaan, niin KOSKAAN ei voi tietää/olla täysin varma siitä että kaikki ehtooliselle osallistujat ovat oikeasti uskossa. Sanoihan jo Jeesuskin että kirkossa on aina sekaantuneena myös valheveljet.

      Luterilaisessa kirkossa on tietysti tämä opetus että "tutkikoon itseään jokainen, joka tälle aterialle osalistuu". Toisaalta messussa on myös rippi, joka ohjaa messuvieraan tunnustamaan syntinsä. Jos joku tässä sitten vilpistelee, hänhän syö ja juo tuomioksensa niinkuin Raamattu sanoo.

      Ehtoollispöytään astuessani en siis mietiskele ketkä sinne tulevat mahtavat olla uskomassa, ja vaikka näkisinkin jonkun julkiepäuskoisen tulevan, en puuttuisi asiaan. Tehtäväni on huolehtia ainoastaan että osallistun vain sellaisiin messuihin joissa Jumalan sana puhtaasti saarnataan ja sakramentit jaetaan oikeassa järjestyksessä.

      ----------------------------------------------

      "- Onko sinulle merkitystä kuka ehtoollisen tarjoaa, esim. uskova maallikko vai uskomaton pappi?"

      >>> Kenenkään maallikon ei ole lupa ottaa sakramentteja omiin käsiinsä, paitsi äärimmäisessä hätätapauksessa, koska Jeesus on asettanut kirkkoonsa sitä varten seurakunnankaitsijan (episkopos, presbyteros) viran. Kristuksen kirkko ei ole anarkia vaan järjestystä Jumala tahtoo ja vaatii. Sen takia mm. apostoli Jaakob sanoo ettei aivan monen tulisi ryhtyä opettajiksi, vaan ainoastaan Jumalan ja seurakunnan siihen kutsumien taitavien uskovaisten miesten. Seurakunnassa eivät kaikki tee mitä itselle sattuu päähän pälkähtämään, vaan siinä on palvelusvirat sitä varten että kaikki tapahtuisi arvokkaasti ja hyvässä järjestyksessä. Jos esim. maallikot alkavat viettää omin käsin ehtoollista (paitsi hätätapauksessa) kodeissaan tai seurakunnan ulkopuolella, se on eriseuraisuutta josta Raamattu vakavasti varoittaa ja kieltää. Ehtoollisen arvokkuuskin jo vaatii että se toimitetaan yhteisessä seurakunnassa ja papin asettamana.

      Papin tulisi tietysti olla aina uskovainen eikä uskomattomia tulisi päästää virkaan, mutta ehtoollisessa saatavaa siunausta ja anteeksiantamusta ei tee päteväksi papin usko, vaan asetussanat jotka Jeesus antoi. Kun ehtoollinen toimitetaan oikein asetussanoin, kirkon yhteydessä ja oikeassa järjestyksessä, sakramentti on tehollinen ja pätevä vaikka sen jakaja olisi uskoton heittiö. Me uskomme siis Kristuksen asetussanoihin, emmekä perusta uskoamme ja syntiemme anteeksisaamista papin uskon varaan. Kuinka sitäpaitsi koskaan voisimme olla varmat siitä että olemme saaneet oikean ehtoollisen jos se riippuisi jonkun toisen ihmisen uskosta?

      --------------------------------------------

      "- Onko merkitystä paikalla missä ehtoollista nautit?"


      >>> Ainoa mahdollinen paikka on tietenkin Raamatun mukaan kirkko, seurakunnan yhteinen kokoontuminen. Jeesus jätti ehtoollisen sakramentin kirkolleen uskovaisten yhteydenateriaksi. Se joka rikkoo tämän yhteyden ja ottaa ehtoollisen omiin käsinsä, tekee eriseuran joka on Raamatun mukaan syntiä. Meidät on käsketty kukin oman seurakuntamme yhteyteen, ei yksinyrittäjiksi.

      Vain äärimmäinen hätätilanne sallii ehtoollisen viettämisen seurakunnan ulkopuolella. Verrataan vaikkapa jos olette ainoat uskovaiset paikkakunnalla, maassa jossa kristinusko on kielletty. Mutta silloinhan te muodostatte siellä Kristuksen seurakunnan (josmuita ei ole)

      Kaikessa tulee pyrkiä hyvään järjestykseen, ja asian vaatimaan arvokkuuteen. Viinin ja leivän mutustelu kotona eriseuraa pitäen on syntiä ja paha asia josta tulee tehdä parannus.

    • Enpä ole käynyt ehtoollisella kun rippikoulun päätteeksi. Joskus punaviiniä ystävien kanssa nauttiessa tulee mieleen J.Nasaretilaisen sanat: "Tehkää se minun muistokseni" johtuen ilmeisesti lapsuuden ja nuoruuden lestadiolaisesta ympäristöstä ja, vaikka siellä ei koskaan siteerattukaan J.N:sta, uskonnollisuus seuraa minua kuin lokit kalastusaluksia rannikon läheisyydessä.

    • Miten sinä aloittaja ajattelet näistä asioista, kuinka vastaan omiin kysymyksiisi?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      96
      4754
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3912
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      206
      3786
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      96
      2192
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      77
      1964
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1328
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      131
      1234
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      162
      1216
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1095
    10. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      447
      978
    Aihe