Miksi kirkko ei maksa itse!

YLE:ssä tännä jutua kuinka valtion kehitysapurahojen leikkaus ongelma järjestöille, esim. KUA, joka lakkauttaa jonkun tyttöjen koulunkäyntiohjelman.

Olisi toimittaja voinut kysyä, miksi kirkko ei anna muutamaa miljoonaa omista rahoistaan, miksi se auttaa vain jos joku muu maksaa?
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Sepä, se! Kirkko vieläpä kehtaa/kehtasi (nyt tainnut jo laittaa hieman sordiinoa päälle tämän valheen levittämiselle) kuhua olevan Suomen suurin hyväntekeväisyysjärjestö. Ei sinne päinkään - ainakaan jos lasketaan sen mukaan kuinka paljon käyttää omaa rahaansa.

Kirkko kyllä saattaa hyvinkin olla yksi Suomen suurimmista, hyväntekeväisyysvälikäsistä, joka JAKAA muiden keräämään hyvää tarvitsijoilla, ja ottaa kunnia kokonaan itselleen, ihan kuin olisi itse hankkinut ja maksanutkin sen jakamansa avun. Kirkko auttaa, mutta vain jos avun maksaja löytyy muualta.

Äänestä

Niinpä, miksi valtion rahoja käytetään tuohon käännytystyöhön?
Samanlaista puuhastelua kuin aikanaan poika- ja tyttökerhot, jossa tekemisen varjolla yritettiin ujuttaa omaa ajatusmaailmaa lapsille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


prioriteetit kirjoitti:

YLE:ssä tännä jutua kuinka valtion kehitysapurahojen leikkaus ongelma järjestöille, esim. KUA, joka lakkauttaa jonkun tyttöjen koulunkäyntiohjelman.

Olisi toimittaja voinut kysyä, miksi kirkko ei anna muutamaa miljoonaa omista rahoistaan, miksi se auttaa vain jos joku muu maksaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu