Suomalainen päästää Naton ja USA:n iholle paitsi siitä syystä, että molemmat ovat Suomen oma valinta, juurikin siitä syystä, että molemmat ovat Venäjän vihollisia.
Suomikin on Venäjän vanha vihollinen eikä se, että Venäjä / NL haluaisi rikollisen imagonsa kohentamiseksi ylläpitää teatterisuhteita Suomeen, motivoi Suomea tekemään maanpuolustusta Venäjän intresseistä käsin.
Se, että Suomi tekee puolustusta juuri Venäjän vihollisen kanssa ja sen intresseistä käsin, on siis tietoinen valinta.
Projekti on ollut käynnissä jo pitkään joten on turha väittää, ettei sellaisesta oltaisi oltu tietoisia.
Naton voiman salaisuus ja polttoaine on juuri siinä, että Venäjä sitä vihaa ja pelkää.
Me puolustamme maatamme käyttämällä Venäjän heikkouksia, pelkoa ja vihaa, Venäjää itseään vastaan.
Tällä tavalla me maksamme takaisin korkoa siitä mitä Venäjä on Suomelle aiheuttanut edellisten vuosisatojen aikana ilman, että pääoma siitä kuitenkaan lyhenisi.
Suomikin on Venäjän vanha vihollinen eikä se, että Venäjä / NL haluaisi rikollisen imagonsa kohentamiseksi ylläpitää teatterisuhteita Suomeen, motivoi Suomea tekemään maanpuolustusta Venäjän intresseistä käsin.
Se, että Suomi tekee puolustusta juuri Venäjän vihollisen kanssa ja sen intresseistä käsin, on siis tietoinen valinta.
Projekti on ollut käynnissä jo pitkään joten on turha väittää, ettei sellaisesta oltaisi oltu tietoisia.
Naton voiman salaisuus ja polttoaine on juuri siinä, että Venäjä sitä vihaa ja pelkää.
Me puolustamme maatamme käyttämällä Venäjän heikkouksia, pelkoa ja vihaa, Venäjää itseään vastaan.
Tällä tavalla me maksamme takaisin korkoa siitä mitä Venäjä on Suomelle aiheuttanut edellisten vuosisatojen aikana ilman, että pääoma siitä kuitenkaan lyhenisi.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Höpsis. NATO ei ole Venäjän vihollinen, vaikka Putinin hallinnon propaganda sellaista yrittää esittääkin. NATO on länsimaisten demokraatioiden puolustusliitto, joka on sitoutunut puolustamaan jäseniään hyökkäksiltä. Se, että Venäjä kokisi Suomen NATO-jäsenyyden muka hyökkäykseksi Venäjää vastaan tarkoittaisi vain ja ainostaan sitä, että Venäjä olisi halunnut hyökätä Suomeen mutta NATO-jäsenyys estää sen.
Se mitä Nato on muille ja se mitä se on Venäjälle ovat kaksi eri asiaa.
Ei suomalaiselle ole ongelma jos Venäjä kokee Naton ja meidät viholliseksi.
Turha leikkiä hyviä suhteita Venäjän kanssa kun realiteetti on, että yhteinen historia on mitä on.
"Se, että Venäjä kokisi Suomen NATO-jäsenyyden muka hyökkäykseksi Venäjää vastaan"
Onko se vaarallista mitä Venäjä kokee kun ei jokatapauksessa uskalla hyökätä?
"Se, että Venäjä kokisi Suomen NATO-jäsenyyden muka hyökkäykseksi Venäjää vastaan"
Onko se vaarallista mitä Venäjä kokee kun ei jokatapauksessa uskalla hyökätä?"
Uskalla? Ei kukaan ole hyökkäämässä Venäjälle, vaikka venäläinen propaganda sellaista esittääkin. Suomen NATO-jäsenyys tarkoittaisi sitä, että olemme turvassa emmekä taatusti olisi hyökkämässä minnekkään, se vain poistaisi viimeisenkin Venäjän hyökkäysuhan.
Kysymys kuului: Onko se vaarallista mitä Venäjä kokee Suomen taholta kun ei kumminkaan uskalla hyökätä.
Vedä henkeä välillä ennenkun vastaat. Et ole juonessa mukana vaan luet kaiken liian kirjaimellisesti vaikka liikutaan teorian tasolla.
Propagandan voimahan on paljolti juuri siinä mikä ei ole totta, mutta mikä voisi olla totta.
Se miten Suomi Naton jäsenenä suhtautuu Venäjään, sen määrää Venäjän omat toimet automaattisesti enemmän kuin tähän asti. Ei voi antaa mitään valmista etukäteen vastausta kuten, että Naton jäsenenä Suomi ehdottomasti ei tee sitä tai tätä täysin riippumatta muista seikoista.
"Kysymys kuului: Onko se vaarallista mitä Venäjä kokee Suomen taholta kun ei kumminkaan uskalla hyökätä."
Tämä kysymyksesi on tulkinnanvarainen. Uskaltaako vai ei, sehän ei juuri riipu meistä.
"Vedä henkeä välillä ennenkun vastaat. Et ole juonessa mukana vaan luet kaiken liian kirjaimellisesti vaikka liikutaan teorian tasolla."
Olet täsmälleen oikeassa, koska hilpaisin juuri kossupaukun. Joten lopetani tseni mokaamisen tähän viestiin.
"Propagandan voimahan on paljolti juuri siinä mikä ei ole totta, mutta mikä voisi olla totta."
Muistettakoon, että propagandaa tuottaa juuri Venäjä.
"Se miten Suomi Naton jäsenenä suhtautuu Venäjään, sen määrää Venäjän omat toimet automaattisesti enemmän kuin tähän asti. Ei voi antaa mitään valmista etukäteen vastausta kuten, että Naton jäsenenä Suomi ehdottomasti ei tee sitä tai tätä täysin riippumatta muista seikoista."
Juuri näin. Vanha edelleen pätevä viisaus:ennustaminen on vaikeaa, varsinkin tulevaisuuden ennustaminen.
"Uskaltaako vai ei, sehän ei juuri riipu meistä."
Sehän juurikin riippuu mm. siitä liittyykö Suomi Natoon. Sanoisin, että se riippuu myös meistä itsestämme ja siitä miten osaamme pelata.
"Muistettakoon, että propagandaa tuottaa juuri Venäjä."
Me teemme samoin. Propaganda on oiva ase.
"Juuri näin. Vanha edelleen pätevä viisaus:ennustaminen on vaikeaa, varsinkin tulevaisuuden ennustaminen."
No nyt alkaa sujua ! ; D
"Sehän juurikin riippuu mm. siitä liittyykö Suomi Natoon. Sanoisin, että se riippuu myös meistä itsestämme ja siitä miten osaamme pelata."
Ja liittymällä NATO:on pelimme olisi selvä, kuten Putin itse kertoi: Vain hullu ja hänkin vain unissaan voisi kuvitella, että Venäjä hyökkäisi NATO-maahan.
"Me teemme samoin. Propaganda on oiva ase."
Propagandassa ja propagandassa on suuri ero, kuten ymmärrät: Länsi lähinnä kehuu itseään propagandan avulla, Venäjä puolestaan yrittää sen avulla hajottaa länsimaisia yhteiskuntia ja niiden kansalaisten käsityksiä sekä epätoivoisesti pitää itseään koossa.
"No nyt alkaa sujua ! ; D"
Valitettavasti nyt viimeinkin peti kutsuu.;)
Nato spekulaatioissa on paras luottaa suomalaisten omaan tahtoon eikä se todellakaan ole natoa mairitteleva. Emme kaipaa mihinkään sotilasliittoon vaan rauhan rakentamiseen kan-
sojen kesken. :)
"Nato spekulaatioissa on paras luottaa suomalaisten omaan tahtoon eikä se todellakaan ole natoa mairitteleva. Emme kaipaa mihinkään sotilasliittoon vaan rauhan rakentamiseen kan-
sojen kesken. :)"
Tietenkin haluaisimme vain rauhaa, mutta et näköjään ole pannut merkille, että Venäjällä on johdossa Putin.
Suomalaisten oma tahto on noin 50-50 joten eduskunta ja hallitus päättää Suomen Nato -jäsenyydestä, et sinä kaimaseni tai klaanisi jotka propagoitte täällä itänaapurin piikkiin.
Venäjä on osoittanut viimeisen XXX vuoden aikana olevansa haluton ja kykenemätön rauhan rakentamiseen yhteisillä ehdoilla ja peliä voi pelata vain yksillä shakkinappuloilla.
Tämän takia liitymme Natoon.
Nato spekulaatioissa ei luoteta enään Suomeen.
Luotto meni kokonaan lännessä Suomen sotilas tietovuodon vuoksi..
Lähde iltasanomat.
Sikäli huvittavaa lukeskella näitä ns. keskusteluja..koska ydinkysymys näyttää kallistuvaan aina siihen että "Putin" on Venäjän johdossa ja siten määrittelemätön ongelma...?
Ja mitä tullee propagandaan.....tuskin enempää putkinäköistä juttua tullee mistään kun Suomen valtamedialta?
Katsokaa myös kansainvälistä uutisointia....esm.RT antaa hyvin monipuolista uutisantia Syyriasta Jenkkeihin ja siltä väliltä.
Onko YLE esim. näyttänyt miten mielettömästi mellakkapoliisi hakkaa mielenosoittajia Jerusalemissa? Ja ottaako YK: siihen menoon hillitsevää kantaa?
''Katsokaa myös kansainvälistä uutisointia....esm.RT antaa hyvin monipuolista uutisantia Syyriasta Jenkkeihin ja siltä väliltä''
Niin ja sinä olet luotettava ihminen, etkä ollenkaan maksettu trolli ja valtakunnanvalehtelija.
Voi tuota sinun uskomatonta uskottavuuttasi......
Ja räkäset naurut sinulle.
"Onko YLE esim. näyttänyt miten mielettömästi mellakkapoliisi hakkaa mielenosoittajia Jerusalemissa? "
On toki! Maailmassa on kaksi maata, jossa mielenosoittajia hakataan kuin vierasta sikaa! Toisen jo mainitsit. Toinen on Venäjä, mutta sellaista tv-k