Suomeen todellisessa hädässä olevia pakolaisia

Miksi suomeen otetaan avosylin vastaan nuoria ja hyväkuntoisia mies pakolaisia, joista osa on osoittautunut terroristeiksi.
Miksi ei oteta todellista apua ja turvaa tarvitsevia pakolaisia, ennenkaikkea naisia ja lapsia, jotka kärsivät turvattomuudesta pakolais leirillä.
Naisia ja lapsiahan tulisi ottaa pakolaisiksi, koska he ovat heikoimmassa asemassa ja kärsivät eniten.
Kuten Myanmarin Kareni pakolaiset, joita Burman hallitus vainoaa.
Kuten Rohingya pakolaiset, joita Myanmarin hallitus vainoaa ja pakolais leireillä naisilla on turvatonta.
1662
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Kun miehet tulevat tänne, niin onhan pakolaisleirillä turvallisempaa.

Joskin miten ne meidän ihanat kullanmuru mamut muka pakolaisleirillä käyttäytyvät muka huonosti. Jonkin rasistin juttuja.

Äänestä

Suomeen tulleet asevelvollisuusiässä olevat nuoret miehet, muotivaatteissa ja ipadit käsissään ovat siviilipukuisia sotilaita. Eivät he ole koskaan olleet todellisten pakolaisten keskuudessa pakolaisleireissä ja tarkoitus on aivan muu, kuin turvapaikan hakeminen.

Äänestä

Siksi että nuoret reippaat miehet kestävät pakomatkan rasitukset paremmin kuin naiset ja lapset. Tämän sinulle osaa sanoa kuka tahansa asiantuntija , joka on perehtynyt Lähi-Idän sekä Afrikan kriiseihin.

Laittaisitko sinä mieluummin naiset ja lapset pakosalle sotatantereilta ennemmin kuin nuoren vetreän miehen ? Mietippä sitä.

Äänestä
  • Naisetko on sitten turvassa kun miehet luikkii pakko., että mitäs naisista ja lapsista kunhan itse pääsee tänne elätiksi. Miesten tehtävä on hoitaa asiat ettei kenenkään tarvitse lähteä pakoon. Muslimit ei osaa elää sovussa missään., nehän tuo ongelmat tänne. Ei suomessa oikeita pakolaisia ole vaan huijareita.

    Äänestä

  • Jepjep.Minä ainakin naiset ja lapset laittaisin etusijalle pakoon sotaa.Vihervassari suosii miespuolisia joiden täytyisi olla miehiä puolustamaan maataan.

    Äänestä

  • Tosiaan perinteisesti pakosalle on laitettu haavoittuvimmassa asemassa olevat, mutta unelmassa tietty päinvastoin.

    Äänestä

Siksi koska kehitysmaamuslimeiden Islamilainen kalifaatti suomessa on viherkommareiden ja demareiden unelma..... katsotaan kauanko kansalaiset katsovat tätä kehitysmaamuslimi sirkuksen pyöritystä ja mihin lopullinen hintalappu asettuu taloudellisesti ja henkisesti.....vielä ei pohjaa ole tavoitettu mutta veikkaan että aika lähellä olla kun pistetään ihmiset myymään omaisuutensa että voivat jäädä eläkkkeelle....mutta meillähän on tähän varaa

Äänestä

Mitä enemmän tänne otetaan nuoria sotureita, sen parempi Irakiin jääville naisille, lapsille ja vanhuksille.

Äänestä

Sikäläisen arvojärjestelmänn mukaan on olemassa vain mies..alemmilla ei ole mitään merkitystä,kas lapsiahan saa aina uusia uuden naisen kanssa,vanhuksilla ei ole mitään väliäkään,,kuten ei Suomenkaan vanhuksilla.Aika monet ovatkin Suomessa ottaneet jo uuden alivaimon,,se vaan on kummallista miten nämä Suomi-tytön höppänät eivät millään käsitä mihin loukkuun päänsä pistävät?

Äänestä

Viranomaiset+hyväksyivät+esim.++irakilaisista+"pakolaisista"2016++18.2%+turvapaikanhakijoiksi.++Eli+2+turvapaikansaajaavastaan+11+poistettavaa.Nyt+kuitenkin+eliitti+on+saanut+tuosta+bisneksestäsatoja+miljoonia+euroja+valtion+budjetista.He+eivät+luovu+näistä+kultamunia+tiputtelevistatulijoista+vaan+yrittävät+kaikin+keinoin+pitää+heitä+täällä.Suuren+kaupungin+narsisti+johto+yrittää+tarjotanoille+laittomille+ilmaiseksi+vaikka+mitä,+että+he+eivätlähtisi.Irakin+pääministeri+yrittää+kutsua+omiaan+takaisinja+suomalaiset+hyysäävät+täällä.

Äänestä

”Miksi ei oteta todellista apua ja turvaa tarvitsevia pakolaisia...”
Mistä tämä täydellinen tietämättömyys ja pöljyys oikein kumpuaa? Onko niin, että maahanmuuttokriittisiin ryhmiin automaattisesti valikoituu älyllisesti huonompaa aineista?

Suomeen otetaan kiintiöpakolaisia juuri ihmisiä ja perheitä, jotka ovat kaikkein haavoittuvimmassa asemassa. Onko jäänyt kokonaan kuulematta taas?

YK:n pakolaisjärjestön esivalitsee ja ehdottaa Suomen kiintiöön pakolaisia. Maahanmuuttovirasto tutustuu ehdokkaisiin ja käy myös paikan päällä pakolaisleirissä haastattelemassa heitä. Lopulliset valintapäätökset tehdään haastattelujen pohjalta Suomessa.

Vallan toinen asia on pakolainen, joka marssii rajalle ja ilmoittaa hakevansa turvapaikkaa. Hänenkin asiansa tutkitaan. Tällöin Maahanmuuttovirasto ei kuitenkaan ei voi valita tai harkita, olisiko jossakin maailman niin monesta pakolaisleiristä joku, joka on vielä haavoittuvammassa asemassa. On vain valittavissa, saako tämä kyseinen hakija pakolaisstatuksen vai eikö saa.

Onko noin vaikeaa ymmärtää elämän realiteetteja?

Äänestä
  • Kiintiöpakolaiset ovat mitätön osuus kaikista humaaniperusteisista, eikä heistä ollut tässäkään kyse.

    Turviksillekin olisi monenlaista muutakin tehtävissä kuin toivottaa tervetulleiksi kartanoon. Tiukennuksia on tehty useissa eri maissa, rajojakin suljettu. Vain geneettisesti heikkolahjainen jaksaa enää esittää tietämätöntä tästä asiasta.

    Äänestä

Turhaan niitä tänne on ottaa taakaksi. Ei niistä ole kuin menoja meille noist eläteistä.

Äänestä

no ei nämä naiset ole vieraillemme taakka ollut.hella ja nyrkki on ainut joka heille kuuluu.vuodettakin jakaavat eriarvosesti.nyt ku pääseevät jo maihisa nuo ukot.menköö nyt rakentamaan.onhan saaneet suomineidon helmoissa lihaa luittensa ympärille raukat .voimia riittää.ja eikö sitä muita paikkoja tai ymmärrettävämpää auttamiskeinoo ole ku niitä tänne hilata.minulta ei nyt voi enempää suomen herrat ottaa.meen nyt soskuun.heippa.

Äänestä

Aloittaja on oikeassa. Avuntarvitsijat pitää valita ja kaikki palauttaa mahdollisimman pian avun saatuaan. Pakolaisten ongelmat on hoidettava paikan päällä, sillä kaikki muu on pitemmän oäälle vain haitaksi.

Äänestä

On se vaan kumma, että paperit aina kastuu, mutta i podit säilyy kuivana. Näistä tänne saapuneista miehistä (partalapset) suuri osa vielä valehtelee ikänsäkin, jotta saisi paremmat edut lapsistatuksella. Reippaasti yli puolet ikätestiin joutuneista on todettu aikuisiksi. Näitä valehtelevia rintamakarkureita suvakit haluavat sankoin joukoin Suomeen jatkamaan omaa kulttuuriaan kuten esim. taharrush gamae, joka tuntuu olevan kaikkien suvakkien lemppari.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


TodellisessaHädässä kirjoitti:

Miksi suomeen otetaan avosylin vastaan nuoria ja hyväkuntoisia mies pakolaisia, joista osa on osoittautunut terroristeiksi.
Miksi ei oteta todellista apua ja turvaa tarvitsevia pakolaisia, ennenkaikkea naisia ja lapsia, jotka kärsivät turvattomuudesta pakolais leirillä.
Naisia ja lapsiahan tulisi ottaa pakolaisiksi, koska he ovat heikoimmassa asemassa ja kärsivät eniten.
Kuten Myanmarin Kareni pakolaiset, joita Burman hallitus vainoaa.
Kuten Rohingya pakolaiset, joita Myanmarin hallitus vainoaa ja pakolais leireillä naisilla on turvatonta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu