5.12 - 5.24 http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201712182200611054_u0.shtml
Varokaa mormooneja ja Jehovan todistajien hapatusta. Valheet löytyvät kummastakin Raamattuun verrattuna mutta paljon on samaa mutta oleellisin eli Pelastaja Kristus Jeesus on Jehovan todistajien mielestä arkkienkeli Mikael.
Ollaanhan tarkkoina ja varoitellaan toisiamme valheista.
Varokaa mormooneja ja Jehovan todistajien hapatusta. Valheet löytyvät kummastakin Raamattuun verrattuna mutta paljon on samaa mutta oleellisin eli Pelastaja Kristus Jeesus on Jehovan todistajien mielestä arkkienkeli Mikael.
Ollaanhan tarkkoina ja varoitellaan toisiamme valheista.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Jo yksin se, etteivät jehovalaiset tunnusta Jeesusta Jumalaksi, pitää heidät pelstuksen ulkopuolella.
Tässä Jeesuksen oma todistus asian selvennykseksi, Joh 8:24 "Sentähden minä sanoin teille, että te kuolette synteihinne; sillä ellette usko minua siksi, joka minä olen, niin te kuolette synteihinne."
Muistaakseni se Jeesus ei koskaan väittänytkään olevansa Jumala.
Kol.2:9
Hänessä eli Herrassa Jeesuksessa asuu jumaluuden koko täyteys.Mitenhän sellainen on mahdollista? Ja lukemalla jakeen kymppi varmaankin selviää kyseessä olevan Jumalan , joka on luomakunnan yläpuolella.Luotuja ei siihen asemaan ylennetä eikä sen, Jumalan ( aseman ) yläpuolella ole ketään.
http://raamattu.fi/1933,38/Kol.2.html
Sanoinkin että Jeesusu ei kai koskaan väittänyt olevansa Jumala. Ei tuossakaan.
Raamattu on Jumalan Sanaa.Jumalan Sana on Jeesus. Kun se on Raamatussa niin se on Jumalan ilmoitus. Paavali oli apostoli , Jeesuksen valitsema edustajansa julkituomaan Jeesuksen ilmoituksia?
Saitko ideasta kiinni?
Tuotakaan että Raamattu olisi kokonaan Jumalan sanaa Jumalasi tai Jeesus ei sano missään. Eikä Jumalasi sano missään että Paavali olisi apostoli. Eikä Jeesuskaan niin sano missään koska Jeesus ei tavannut Paavalia.
Saitko ideasta kiinni??
Minulla on kielilläpuhumisen tunnistamiseen armolahja ja se on niin terävä, että jokaisen kielilläpuhujan puheen olen tunnistanut.
Sinulla on siis terävä kikkelilläpuhumisen tunnistamisen armolahja.
Olin huolimaton . Mutta nyt : 5.12 - 5.24
https://www.youtube.com/watch?v=XX_eYHwF634
Juuri kuten Joh.8:24 kertoo saa minut varoittamaan, pitää uskoa oikeaan Jeesukseen, rakastaa, totella, ylistää, oppia tuntemaan hänet!
Jehovan todistajien eristäminen valvottuina omiin häkkeihinsä saa heidät pysymään väärässä uskossa! Heitä koulutetaan vastustamaan varoittajia!
Mutta arkkienkeli Mikael on Jeesus asiakohta saa heidät lähtemään kuin hauki rannasta pakoon.Itsellä 2 kohtaamistilannetta ollut kun tuon arkkienkeli Mikael on Jeesus Jehovan todistajille on saanut aikaan nopeaa toimintaa.
Kun en tiennyt Raamattua kunnolla niin silloin ollut pitkiäkin keskusteluja jotta minusta tulisi Jehovan todistaja. Jos he eivät tunne Jeesusta sellaisenaan kuin Hän on niin heidän Raamattu eroaa pakostakin monissa jakeissa oikeasta Raamatusta. Jeesus on keskeisin Raamatussa ja viittauksia Häneen löytyy vilisemällä.
Taitaa uskovien totuus olla jokaisen uskovan henkilökohtaista totuutta. Ehkäpä J.Nasaretilainen sen takia piti maallisia tekoja paljon tärkeämpinä kuin myöhemmät uskonvaikuttajat jotka sekoittivat totuuden pakan niin moneen osaan ettei siitä ota kukaan enää selvää.
Saatana minusta kuuluu samaan joukkoon kuin Raamatussa mainitut noidat ja velhot eli sen ajan vääriin käsityksiin.
Aivan järjetön aloitus!
Uutisella, mihin linkki vie, ei ole mitään tekemistä minkään Mormonien tai Jehovan todistajien kanssa. Saati että siellä mistään armolahjoista kerrottaisiin....
Pahaa on huultesi hedelmä, pahansuopa sydämesi?
Eli mielestäsi on pahaa kertoa totuus, ettei aloituksen linkki tosiaan liity mitenkään mormoneihin, Jehovan todistajiin saatikka armolahjoihin. On sinulla erikoiset parametrit määritellä näitä asioita! Mutta kai te jotkut vain olette niin perin sekaisin, että moista on teiltä vain syytä odottaa.
Todellakin erikoinen rinnastus. Aloittaja halusi ehkä tuon uutisen sellaisessa muodossa tänne jakaa, ettei sitä poisteta kuten tapahtui aikaisemmalle tätä samaa uutista koskevalle aloitukselle ?? En silti ymmärrä asiayhteyttä lainkaan.