suomesta tuli koko maailman sossu!

nxmzmmzmz

19

219

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitentäänäinmeni

      sossuun lähtee seuraavaksi lapsiperheet ja eläkeläiset.ja paljo.

    • jep.onhan.se.outoa

      ..meeppäs suomalaisena vaik irakin sossuun.. nuppi putoo heti.

    • Heh suvakki anarkistit maksavat unelma ja rikkaus menot. Onneksi tuo uusi järjestely ajaa roskasakin helsinkiin meidän kunnon suomalaisten kotikulmilta. Mitäs suvakki tähän?

      • taharrusta

        Just Oulussa käytiin ja oikein ihasteltiin ettei näkynyt matuja melkein yhtään. Päiviteltiin sitä niin vanhempi pariskunta sanoi etteivät ole vielä hereillä, kello oli iltaviiden. Asui se pariskunta siinä keskustassa niin kuulemma kuuden jälkeen lonnivat aamiaiselle mäkkäriin ja sitten Valkean kesäkatu-mäkkäri akselilla mölyävät huumeita avoimesti myyden aamuyöhön. Oulussa ei kuulemma enää saa poliisit tulla illalla keskustaan kun joka matu täytyy käyttää putkan kautta huumeiden takia ja kaupunki ei halua tilastoihin. Yläastetytöille puolipakolla kantavat olutta. Taharrusta on illat pitkät. Ei jääty katsomaan. Ei ole Helsingissä käyty pariin vuoteen, tilanne on varmasti hyvin paha siellä. Onko ne kaikki pedofiileja tulee mieleen


      • ei_normi_ihmisille

        Noiden vuoksi kierränkin Valkean kaukaa, vaikka suhteellisen lähellä asunkin.

        En ole käynyt siellä, enkä käy, ennen kuin se lorviminen loppuu siinä paikassa.


    • järkihoi

      Voi että vituttaa elättää näitä elintasosurffaajia ja lisää tulee jatkuvasti kun rajavalvontaa ei ole,, tämä on sitä saatanan eu ihanuutta,, voi helvetti että tässä maassa on tyhmää porukkaa,,

    • JossakinOnRaja

      Katsotaan onko Kelan rahakirstu pohjaton vai maksatetaanko rahat veronmaksajilla ja leikkaamalla suomalaisten tukia

    • valtion_tulot_kasvoi

      Ei se mitään haittaa jos samaan aikaan ulkomaalaisten maksamien verojen määrä on kasvanut 200 kertaisesti verrattuna heidän saamiinsa sosiaalietuuksiin.

    • rajalevällään

      Äänestäkää oikein, niin loppuu tuo rajanylilompsiminen!

    • Ihmis.saastat

      Meidän elätettävinä?

      "joulukuu 18, 201716:19
      Ulko­maa­lai­sissa sosi­aa­lie­tuuk­sien saajissa yli 2 000 prosentin kasvu – Tavio: Näin ei voi jatkua

      LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA


      Politiikka

      Sipilän hallituksen ohjelmaan kirjattiin perussuomalaisten aloitteesta, että hallituskaudella laaditaan riippumaton selvitys maahanmuuton kustannuksista. Raportti julkaistiin tänään 18.12.


      Tukia saavien määrä hurjassa kasvussa

      Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Ville Tavio näkee kehityksen haitallisena ja vaatii hallitusta ryhtymään ei-työperäisen maahanmuuton tiukennuksiin.

      – Kelan tukiin oikeutetut EU-alueen ulkopuolelta pakolaisina tai muina ei-työperäisinä maahan tulleet ovat kasvaneet vuodesta 2004 vuoteen 2016 määrältään 125 334 henkilöllä. Kasvua on tapahtunut yli 2 000 prosenttia.

      – Peruspäivärahalla ja työmarkkinatuella olevien ulkomaalaisten määrä oli 2 146 henkilöä vuonna 2004 ja 50 379 henkilöä vuonna 2016, Tavio listaa.

      Osa tilastoissa suomalaisina

      Vuosien 2010 ja 2016 välillä peruspäivärahan ja työmarkkinatuen kustannukset ovat kasvaneet noin miljardista eurosta 2,17 miljardiin euroon. Ulkomaalaisten osuus vuotuisista menoista on kasvanut jatkuvasti ja oli vuonna 2016 jo 16,6 prosenttia näistä etuusmenoista.

      Yleisen asumistuen osalta kasvua oli vuosien 2010 ja 2016 välillä 500 miljoonasta eurosta 1,08 miljardiin euroon. Kasvua tapahtui 117 prosenttia.

      Tavio huomauttaa, että Suomen kansalaisuus myönnetään usealle jo neljän vuoden jälkeen ja näin maahanmuuttaja siirtyy monissa tilastoissa suomalaiseksi.

      Maahanmuuttopolitiikkaan kokonaisuudistus

      Hän toivoo, että ei-työperäisestä maahanmuutosta aloitetaan raportin myötä tosiasioihin pohjautuva keskustelu ja hallittuun maahanmuuttopolitiikkaan tähtäävä päätöksenteko.

      – Maahanmuuton muuttaminen Suomea hyödyttäväksi edellyttää maahanmuuttopoliittista kokonaisuudistusta, Tavio huomauttaa.

      SUOMEN UUTISET"

    • Olkaa.ahkeria

      Muistakaahan köyhät ahkerasti puurtaa siellä kuntouttavassa työtoiminnassa jotta virkanaisten lähi-itäläiset hovihässijät saavat elantoa.

    • Veronmaksajienpiikkiin

      Yksi matu oli Kelan toimistossa inisemässä Kelan maksamia taksikyytejä, kun ei voinut istua bussissa paniikkikohtausten takia. Nykyään sillä näyttää olevan oma auto.

    • ghghjghjghj

      No onpa uutinen, jota kukaan ei osannutkaan odottaa! Olemme shokissa!

    • Kyllä matut töissä käy, tuossakin ovat työmatkalla? http://aijaa.com/gZcrvV

      Eikä se Afrikka kovin kaukana ole kun meidänkin lähikaupassa käy "mustamies" ostoksilla polkupyörällä?

      • musta.suomalia

        sehän se vasta matulle työstä käy. lisääntyä vrk ympäri, ,siinä sivussa harjoittelee kantaväestön kanssa vaikka väkisin . muusta työstä kun ei mitään tiedä. suomikin voi kohta muuttaa nimensä suomaliaksi.


    • NYYYYYHHHHHHH

      Nii mut ku me ei voida olla huononpia kuin Ruotsalaiset. Jos Ruotsi ei ottaisi niitä niin sit ei kai mekään.

    • KokoMaailmanKela
    • iMatu

      Olkaa hiljaa ja maksakaa kun siniset, Kepu ja Kokoomus ottavat köyhiltä ja antavat matuille.

      Ei Sipilä lopulta omaa huvilaansa antanut matuille, petoskepulainen houkutteli sillä vain elättejä suomalaisten pöytään syömään ja verorahoja vokkibisnekselle ansaitsemaan.

    • iMatu

      Olkaa hiljaa ja maksakaa kun siniset, Kepu ja Kokoomus ottavat köyhiltä ja antavat matuille.

      Ei Sipilä lopulta omaa huvilaansa antanut matuille, petoskepulainen houkutteli sillä vain elättejä suomalaisten pöytään syömään ja verorahoja vokkibisnekselle ansaitsemaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2137
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      42
      2105
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1845
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1261
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1141
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1070
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1013
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      946
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      284
      906
    Aihe