Hesarin tietovuoto

Olen ihan perusjamppa ja armeijan käynyt.

Vaikka naapurimaat tietää varmaan noi meidän armeijan asiat tosi tarkkaan ilman tollaisia vuotojen julkaisujakin,niin onhan se nyt vaan niin että sotilastiedustelun tietoja ei julkaista,vaikka ovatkin vanhoja.

Ainakin omalta kohdalta irtisanon Hesarin tilauksen enkä aio käyttää Sanomaosakeyhtiöiden muitakaan palveluita.

Samaa suosittelen muillekin jotka vähääkään arvostaa omaa maatamme.
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ainakin Ruotsi tietää, koska Suomi on jo kauan sitten alennettu Ruotsin alusmaaksi. Siis se osa itsenäisyyttä ja vapautta, mikä meillä on vielä jäljellä EUvostoliiton osavaltiona.

Äänestä

Myös armeijan käynyt saattoi tietää nuo erittäin erittäin salaiset tiedot mitkä tulivat nyt ilmi. Tai hänellä saattoi olla haju siitä, että noinhan se asiat ovat. Joskin ne ovat tosiaan tosi tosi salaisia tietoja että niiden sisällöstä ei edes kukaan uskalla keskustella. Paheksua vain, että nyt tuli valoon tuokin asia mitä emme olisi koskaan saaneet tietää ja mitä olemme ihmetelleetkin että miten nuo asiat oikein on.

Ruotsalaisetkin ovat varmaan nuo valtionsalaisuudet google-kääntäjällä kääntäneet ja ihmetelleet noita arkaluontoisia asioita sekä verranneet omiin tietoihinsa pitävätkö paikkaansa.

Venäläiset taasen ovat olleet oikein riemuissaan kun ovat päässeet vain lehtiä lukemalla valtionsalaisuuksien ytimeen. Joskin käännöksen luettuaan voivat olla vähän pettyneitä, että missä se valtiosalaisuus tässä on.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mallus kirjoitti:

Olen ihan perusjamppa ja armeijan käynyt.

Vaikka naapurimaat tietää varmaan noi meidän armeijan asiat tosi tarkkaan ilman tollaisia vuotojen julkaisujakin,niin onhan se nyt vaan niin että sotilastiedustelun tietoja ei julkaista,vaikka ovatkin vanhoja.

Ainakin omalta kohdalta irtisanon Hesarin tilauksen enkä aio käyttää Sanomaosakeyhtiöiden muitakaan palveluita.

Samaa suosittelen muillekin jotka vähääkään arvostaa omaa maatamme.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu