Yhdysvallat osaa houkutella hidashoksottimiset EU-johtajat peleihinsä mukaan. Ukrainan sekasorto on oiva esimerkki, miten EU sitoutetaan jenkkien ylivaltapolitiikkaan ja laitetaan EU vielä maksamaan tukijaisia Ukrainan upottavaan korruption suohon.
Jenkkien entinen klientti Georgian ex-johtaja on nyt Ukrainassa oppositiojohtajana ja EU pumppaa rahaa ja Nato aseita, joita myydään jo kohta eteenpäin, niin kuin Syyriassakin kävi.
Jenkkien entinen klientti Georgian ex-johtaja on nyt Ukrainassa oppositiojohtajana ja EU pumppaa rahaa ja Nato aseita, joita myydään jo kohta eteenpäin, niin kuin Syyriassakin kävi.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Tiltu on taas vauhdissa?
”Jostakin ihmeen syystä” kaikissa TV-kuvissa alueelta on puolesta riippumatta vain venäläistä alkuperää olevia aseita!
Laatu ratkaisee.
Saksalaislehti: CIA ja FBI avustavat Kiovassa
Valkoinen talo vahvisti, että CIA:n johtaja John Brennan on vieraillut Kiovassa osana Euroopan-matkaansa.
Saksalaisen Bild am Sonntag -lehden mukaan Yhdysvaltain tiedustelupalvelu CIA ja liittovaltion poliisi FBI avustavat Ukrainan hallitusta.
Lehden Saksan tiedustelulähteistä saaman tiedon mukaan CIA:n ja FBI:n edustajat ovat Kiovassa auttamassa Ukrainan hallitusta taistelussa Itä-Ukrainan kapinallisia vastaan sekä kehittämässä toimivaa turvallisuuskoneistoa.
CIA:n ja FBI:n edustajat eivät lehden mukaan osallistu taisteluihin, vaan pysyttelevät Kiovassa.
FBI tukee myös hallituksen taistelua järjestäytynyttä rikollisuutta vastaan. Lisäksi talousasioihin perehtynyt ryhmä auttaa syrjäytetyn presidentin Viktor Janukovitšin omaisuuden jäljittämistä.
Viime kuussa Valkoinen talo vahvisti, että CIA:n johtaja John Brennan on vieraillut Kiovassa osana Euroopan-matkaansa.
Koko Suomi Natoon on vain pieni sivujuonne Trumpin isommassa kuviossa. Sauli Niinistölle on varattu kengän kiillottajan paikka Washingtonin suuressa suunnitelmassa.
Ja sinulle on varattu narrin paikka kjeskustelussa!
Tiltu: "USA käyttää EU:ta miinanpolkijana "
EU pysyy tiukasti erossa USA:n kuvioista Ukrainassa.
"Yhdysvallat osaa houkutella hidashoksottimiset EU-johtajat peleihinsä mukaan. Ukrainan sekasorto on oiva esimerkki, miten EU sitoutetaan jenkkien ylivaltapolitiikkaan ja laitetaan EU vielä maksamaan tukijaisia Ukrainan upottavaan korruption suohon."
EU tukee Ukrainaa yhteisen sopimuksen mukaisesti. USA:lla ei ole siihen vaikutusta.
"Jenkkien entinen klientti Georgian ex-johtaja on nyt Ukrainassa oppositiojohtajana ja EU pumppaa rahaa ja Nato aseita, joita myydään jo kohta eteenpäin, niin kuin Syyriassakin kävi. "
Saakashvili taitaa olla vankilassa. Nato ei myy aseita. Joku Naton jäsenmaa voi niin tehdäkin.
Sen jälkeen ne ovat Ukrainan omistuksessa. Se tarvitsee ne sodassa Venäjän tukemia kapinallisia vastaan.
Ruotsin Margot Walström vähän epäilee jenkkien tarjoamaa Troijan puuhevosta.
Ukraina on toinen maa, jossa USA käyttää EU:n hyväntahtoisuutta hyväkseen.
Millä tavalla? Ei Ukraina ole EU:n jäsenmaa.
Ei ole!
USA silti käyttää eu:n hyväntahtoisuutta hyväkseen.
Millä tavalla? Eikä Venäjä käytä kun sotii siellä ja ylläpitää sisällissotaa?
Sillä tavalla että työntää kaikki siirtolaiset tänne eurooppaan omilta sota alueiltaan.
Jos on rauhallista?
USA järjestää sodan sinne.