Persujen oma "wetoo"-kampanja

Teuvo Hakkarainen ja Tuomas Tähti avasivat persujen ikioman "wetoo"-kampanjan melkoisen näyttävästi.
41390
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 41

Vanhimmat

Vasurit avasit jo tahollansa omansa nk. kampanjan eli siis: tosin omien äänestäjiensä etujen vastaisesti Kokoomuksen mukaan mennessään:

Emma Kari (vihr.), Tytti Tuppurainen (sd.), Juhana Vartiainen (kok.) ja Anna Kontula (vas.) ovat tehneet lakialoitteen ulkomaisen työvoiman saatavuus- tai tarveharkinnan poistamisesta. Viréniä oudoksuttaa se, että asiaa vaativat niin vasemmiston kuin kokoomuksen edustajat.

– Olisi voinut kuvitella, että maahanmuutto, jos mikä, on asia, jossa pääomapiirien ja työväen (jota ainakin vasemmisto sanoo edustavansa) edut ovat vastakkaisia. Johtaahan maahanmuutto (työvoiman tarjonnan kasvu) väistämättä palkkojen laskuun ja pääoman tuottoasteen kasvuun, Viren kirjoittaa Puheenvuoron blogissaan.

https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/230243-professori-matti-viren-ihmettelee-kansanedustajien-epapyhaa-allianssia-miksi

Ts. kaikki puheet Vasemmistoliitosta SUOMALAISTEN työntekijöiden ja vähäosaisten edustajina voidaan nyttemmin lopettaa, ihan tyhjää puhetta.

Äänestä
  • Tähänpä mielisin lisätä: tilu-lilu-lii, tilu-lilu-lii

    Äänestä

Onneksi meillä Persuissa on vielä kunnon äijämeininki jäljellä. Näin säilyy suomalaisen kulttuuri, eikä sitä pääse ulkomaanelävät muuttamaan. Suomi Ensin, Markka Takaisin, Irti EU:sta, Rajat Kiinni, ....

Äänestä
  • ...älymölö, örvellys, nakit silmille sekä norjan puhuminen

    Äänestä

  • Petäjäistä leipään ja kahvinkorvikkeet takaisin.

    Äänestä

  • Tällä meiningillä äijäpuolueena pysyykin, ja teuvot poikamiehinä peräkammareissaan. Viina liuottaa lopunkin aivokudoksen, ja naiset pakkaa nykyään olemaan sen verran koulutetumpia ja nirsoja etteivät mukaan lähde.

    Äänestä

varapuheenjohtaja teuvohan meinaa hempeillä: – aikoo hakea apua päästäkseen eroon alkoholista

on selvästi hylkäämässä omat äänestäjänsä, eihän tälläistä jätkää kukaan edes selvinpäin äänestä...

Äänestä
  • Teuvo ja Tuksu Tukiainen sopisivat pariksi.
    Molemmat ratkeavat jatkuvasti ja tulevat välillä uskoon.

    Äänestä

  • Elätiksikö siis meinaa? Paree että maksaa omilla sahamies -palkkioillaan hyysäämisen

    Äänestä

Nämä herrat harrastavat kaksinkäsin wetoo

Äänestä

Koska siniset oppivat ryyppäämään? Naisistahan he eivät ole kiinnostuneita, joten siitä aiheesta on turha edes puhua.

Äänestä

Teukka & co wetävät persukännejä äänestäjiään edustaen. -Eiks je? :):)

Äänestä
  • mies menneisyydestä:

    – Jos joutuu (seksuaalisen ahdistelun kohteeksi), niin mitä siitä välittämään. Eihän siitä jälkeä jää, Teuvo täräytti hymyillen ja hohotti makeasti päälle.

    selvinpäin ei uskalla naista edes silmiin katsoa... samanlainen pankkopoika kun äänestäjänsä

    Äänestä

  • M.O.T

    Äänestä

  • hyihelvetti kirjoitti:

    mies menneisyydestä:

    – Jos joutuu (seksuaalisen ahdistelun kohteeksi), niin mitä siitä välittämään. Eihän siitä jälkeä jää, Teuvo täräytti hymyillen ja hohotti makeasti päälle.

    selvinpäin ei uskalla naista edes silmiin katsoa... samanlainen pankkopoika kun äänestäjänsä

    Teve tarkottanee ettei jotakin jälkeä jää häiritsijälle, ilmeisesti? On kyllä yhtä magee lausahus kuin Elämä on laiffii:D

    Äänestä

  • RvaXx kirjoitti:

    Teve tarkottanee ettei jotakin jälkeä jää häiritsijälle, ilmeisesti? On kyllä yhtä magee lausahus kuin Elämä on laiffii:D

    Seksuaalinen ahdistelu on toisen henkilökohtaiselle reviirille luvatta tunkeutumista ja jättää jälkensä.

    Usein esim. raiskauksen uhria loukkaa syvästi jopa sellainen, että joku mies laskee kätensä hänen olkapäälleen. Miksi tämä mies tekee näin? Uhri kokee voimakkaasti raiskauksen muiston ja kokee tällaisen, ehkä hyväntahtoisenkin eleen ahdistavana ja ihmiarvoaan loukkaavana. "En ole mitään. En enää minkään arvoinen. En enää oikea ihminen. Vain joku räsynukke jota kuka tahansa ohikulkija saa milloin vain vapaasti heitellä ja koskea!"

    Me emme voi useinkaan ulospäin päätellä mikä on toisen ihmisen sisäinen maailma ja henkilökohtainen historia.

    Siksi: kehenkään ei luvatta kosketa.

    "Tarkoitin vain hyvää" ei ole puolustus, jos uhri kokeekin sen pahana, joko ahdisteluna tai muistona esim. lapsuuden seks.ahdistelusta joka on yleisempää kuin moni viaton maallikko arvaisikaan.

    Äänestä

Persut varmistavat, ettei Hakkaraisen työ jää turhaksi. Hänen takanaan on kasvamassa nuori, joka pystyy aikanaan astumaan Teuvon saappaisiin kasvaakseen puolueen uudeksi johtotähdeksi.

Äänestä

Tenu teukka paska persuj en mätäaivo

Äänestä

wetoo sopii persujen alkoholilakipoliittiseksi kampanjaksi

äänestäjät tykkää

Äänestä

Yllättyikö muka joku noitten aasien toilailuista.

Äänestä
  • ehken vain tapahtumapaikan osalta

    Äänestä

Vain persu osaa juhlia persusuomalaisesti eli hyödyntää ilmaisviinat viimeiseen pisaraan samaan aikaan, kun eduskunnassa on täysistunto. Persujen myötä vanhat hyvät ajat ovat palanneet. Joskus 70-luvulla oli hyvin tavallista, että virastojen johto kävi kosteilla lounailla ja välillä ei muistettu palata töihin ollenkaan.

Jotain vikaa näyttäisi kuitenkin olevan poliittisessa järjestelmässämme, jos maksamme tällaisille huru-ukoille jättietuja ryyppäämisestä ja häiriköinnistä. Räyhäpersutkin tyytyivät vain "vakavasti varoittamaan", vaikka kaikki tietävät ettei tämä tähän lopu.

Äänestä
  • Jotain vikaa näyttäisi kuitenkin olevan poliittisessa järjestelmässämme, jos maksamme tällaisille huru-ukoille jättietuja ryyppäämisestä


    MITÄ VIKAA TÄSSÄ ON kun kommunisteja ei pantu linnaan Suomessa edes Gorban jälkeen
    vaan vallankumousta suunnitelleet SKDL:ssä ottivat vain nimen VASLIITTO

    Puoli vuotta olisi jokaiselle pitänyt panna linnaa laillisen vallan kaatamissuunnittelusta
    siinä Ahti Karjalaisen ja Kekkosen juopottelu on pientä

    enää ei kepussa juoda kuin maitoa ja ponua
    kiljua ei saa mistään eikä huutaa

    Äänestä

  • 70-luvulla tätä ei olisi edes noteraattu uutiskynnys ei olisi ylittynyt asian tavallisuuden vuoksi

    Äänestä

  • 70-luvulla kirjoitti:

    70-luvulla tätä ei olisi edes noteraattu uutiskynnys ei olisi ylittynyt asian tavallisuuden vuoksi

    no ehken persuna on vaikea huomata että asenteet muuttuvat ajan myötä

    Äänestä

  • jämähtäneet kirjoitti:

    no ehken persuna on vaikea huomata että asenteet muuttuvat ajan myötä

    Kunnanjohtajinakin on just tuollaisia tosin kepulaisia joten ei aiheuta mitään toimenpiteitä vain jotain lähestymiskieltoja ja ajokortin menetyksiä

    Äänestä

  • Asiallinen kirjoitus Timo Haapalalta.

    Kyllä aika moni ihmettelee miten pitkälle Eduskunnassa rajoja voidaan venyttää.
    Järjestäytyneessä yhteiskunnassa ihan kaikkea ei voi jättää äänestäjien vaaleissa päätettäväksi.

    Äänestä

ylläpitääkö jussi hallaparka persujen kampanjaa brysselin pikkujouluissa?

Äänestä

hiono kampanja-avaus on noteerattu ulkomaillakin...

Brittiläinen verkkolehti The Independent kertoi tiistaina viime viikon torstain välikohtauksesta eduskunnassa:
”Finnish MP has to leave debate on alcoholism to check on drunk political aide with suspected alcohol poisoning”

https://www.hs.fi/nyt/art-2000005495940.html

Äänestä

Kikkelikuvien lähettely on siis portti vahvempiin tuntemuksien hakuun ... eli naisten kähmintään.

Äänestä

Teukka halusi myös suudella Mikael Jungneria ... Onko Teukka siis myös kaappihomo?

Äänestä
  • Teukan olisi pitänyt muistaa maunin sanat ei saa provoitua vaikka junkkeri provosoi hessuhopoilullaan

    Äänestä

  • teukan_olisi_pitänyt_ kirjoitti:

    Teukan olisi pitänyt muistaa maunin sanat ei saa provoitua vaikka junkkeri provosoi hessuhopoilullaan

    Piti olla provosoitua

    Äänestä

Eduskunnassa päivitetään turvallisuuskäytäntöjä.

Edustajien turvaksi lanseerataan koodisana "Nalleretki" jonka jokainen on velvollinen huutamaan nähdessään persun pyrkivän rakennukseen.
Tarvittaessa puhemiehen kuuluttaessa turvasanan Eduskunnan audiojärjestelmän kautta lähtee kutsu suoraan myös Poliisin NalleKarhu-ryhmälle.

Parlamentti suosittaa myös ko. turvasanan käyttöä kaikissa maamme persukodeissa.
Erityisesti Jouluaattona.

Äänestä

Jos Jungneria lähentelee, niin ei voi olla kaappihomo. Täytyy jo olla paatunut täyshomo sekä ruskean reiän ritari.

Miten kansanmiehet tämän selittävät? Kuinka innoissaan Teukan äänestäjät ovat näistä piirteistä ja sanovatko, että on sitä tapahtunut jo 70-luvulla eduskunnassa tai ainakin Linnanmäen kallioilla.

Äänestä
  • Vihervasuri mesuaa homoista jo on aikoihin eletty. Tarkoitat varmasti, että mustaa huumoria kaikki

    Äänestä

  • voivit kirjoitti:

    Vihervasuri mesuaa homoista jo on aikoihin eletty. Tarkoitat varmasti, että mustaa huumoria kaikki

    Niin. Voihan Teukkakin vielä eheytyä normaaliksi heteromieheksi.

    Äänestä

Uusia wetoo-avauksia odotellessa

Äänestä

lopulta käy varmaan niin että sahuripelle lähtee rehab-lomalle mutta edustuksellinen sirkus jatkaa

ehdotukset pikkujoulujen lopettamisesta Eduskunnan tilossa ovat tervetulleita.
harkitsemisen arvoista olisi myös alkoholitarjoilun rajaaminen edustustilaisuuksiin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


eikunkuviainstaan kirjoitti:

Teuvo Hakkarainen ja Tuomas Tähti avasivat persujen ikioman "wetoo"-kampanjan melkoisen näyttävästi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu