Kevan ex-toimitusjohtaja Merja Kasoin (entinen Ailus) nosti Norjasta liki 19 000 euroa lapsilisiä, vaikkei asunut maassa. Syyttäjän mukaan Kasoin tilille maksettiin vuosina 2002–2010 lapsilisiä Norjasta yhteensä lähes 19 000 euron arvosta, vaikka hän ei enää asunut Norjassa. Syyttäjä pitää tekoa suunnitelmallisena. Kasoille vaaditaan ehdollista vankeusrangaistusta ja tuntuvaa sakkoa törkeästä petoksesta. Syytetty kiistää syytteen. Puolustus katsoo, ettei teko täytä petoksen tunnusmerkistöä. Puoluekannaltaan Ailus on keskustalainen. Kyllä kepulit tunnetaan.
Kepuli Merja Ailus
Terv...erseest
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tässä yksi rosvo lisää, minkähän puolueen jäsen mahtaa olla. onko kokoomuslainen vai kepulainen. Vähintään kymppi linnaa ja suuret korvaukset vielä kaikki virat karenssiin tältä ihmiseltä. Mihinkään virkaan ei saa päästää missä tulo on yli 2000€ kuussa.
Rehellistä kepulia ei kyllä löydä etsimälläkään. Kaikki ne on rikollisia. Ihan kaikki.
Demareiden Riku Aalto nosti 7 miljoonaa VVO:n vuokralaisten rahoja.
"Puolustus katsoo, ettei teko täytä petoksen tunnusmerkistöä".
Eihän se voi petos mitenkään olla, kun rahojen kuppaaminen on tietoisesti jatkunut vain vuodesta 2002 vuoteen 2010 :D
Nyt riitti, siis hyvästi Mersu. Kevan johtaja Tapani Hellstén (sd) sai tarpeeksi kohinasta ja ilmoitti luopuvansa sekä 65 000 euron autostaan että asuntoedusta.
Ei kuitenkaan SDP jäsenkirjastaan luovu, jolla paikkansa sai.
Hellstén summasi keskustelun: auto- ja asuntoetu ylittivät kohtuuden rajan. Hämeenlinnan ex-kaupunginjohtaja arvioitiin ahneeksi – varsinkin arvo-Mersu oli monelle suomalaiselle liikaa.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000682513.html#comments-anchor
Kuten taas huomattiin, todellisuus oli ihan toista, mukamas kallis avo BMW puolet demarin auton hinnasta.